Návrat do minulosti - Recenze na kultovní horor Moucha.

fantasy_sci.fi_svet

napsal Robin 🔪 14.07.2023

Hodnocení ČSFD  79%

Drama / Horor / Sci-Fi
USA / Velká Británie / Kanada, 1986, 96 min

The Fly“Moucha je dnes už kultovním dílem hororového žánru, které vytvořil režisér David Cronenberg. Film je hluboce provokativní a strhující od samého začátku. Jeff Goldblum ztvárňuje brilantního, avšak trochu podivného vědce Setha Brundlea, jehož objev teleportačního zařízení ho zavede na temnou cestu zkaženosti. Jelikož jako správný vědec zkouší své objevy sám na sobě. Vše jde dobře až do okamžiku, kdy jeho pozornosti unikne jen jediná maličkost: do telepodu se společně s ním dostane moucha a při procesu teleportování dojde ke smíchání DNA obou účastníků pokusu. A tak začíná pomalý, bolestivý a znepokojující proces Sethovy proměny v lidskou mouchu.

Největší sílou filmu jsou vizuální efekty ty jsou skvělé a zůstávají impozantní i po mnoha letech. Cronenbergova schopnost vytvořit realistické a zároveň odpudivé obrazy transformace je prostě ohromující. Film využívá drsných a brutálních scén, které jsou doprovázeny děsivým a temným soundtrackem od Howarda Shora, což přispívá k jeho nezapomenutelné atmosféře.

„Moucha“ nejsou jen vizuální efekty a hrůzné scény, ale také silný příběh. Zatímco se většina hororových filmů soustředí pouze na vyvolávání strachu, tento film se zabývá hlubšími osobními prvky. Zobrazuje nejen fyzickou transformaci Setha Brundlea, ale také morální a emocionální zkaženost a úpadek člověka. Příběh také odkazuje na téma lidské touhy po dokonalosti a nebezpečí, které takové touhy mohou přinést. Jako velký fanoušek hororových filmů jsem při každém zhlédnutí tohoho mistrovského díla nadšen. Líbí se mi, jak film dokáže zkombinovat hrůzu, emocionální napětí a kvalitní herecké výkony.

Je to film, který mě vždy přinutí přemýšlet a provokuje mé smysly. Mužu vám osobně tento horor doporučit, jelikož jde daleko za hranice obvyklých konvencí. Toto dílo mi vždy zůstane v paměti ještě dlouho poté, co se film skončí. „

Velké plus vidím také v hereckém výkonu Jeffa Goldbluma. Ten je ve filmu naprosto brilantní. Jeho výkon je plný intenzity a emocí. Zvládá přenést k divákovi postupující zoufalství, ztrátu identity a duševní bolest Setha Brundlea. Goldblumova chemie s Geenou Davis, která ve filmu hraje novinářku Veronicu Quaife, je také zřejmá a jejich vztah přidává na emocionální síle celého příběhu.

Cronenbergův režijní styl je výjimečný. Jeho schopnost vytvořit atmosféru napětí a hrůzy prostřednictvím vizuálních prostředků je fenomenální. Každá scéna je promyšlená do nejmenších detailů a předává divákovi pocit úzkosti a nelibosti. Vizuální efekty, které zobrazují transformaci Setha Brundlea, jsou děsivě realistické a dodávají filmu autenticitu.

ávěrem je Moucha film který si zaslouží své místo mezi hororovými klasikami. Je to film, který mne ihned pohltí a provokuje svou temnou a dech beroucí atmosférou. Vynikající herecké výkony, skvělé vizuální efekty a silný příběh dělají z tohoto filmu skutečný hororový zážitek.

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.