fantasy_sci.fi_svet

"Jiný Kraj": Procházka neznámými příběhy plnými překvapení a fantazie

napsal Robin  ⭐  26.07.2023 

Název díla: Jiný Kraj

Autor: antologie

Počet stran: 312

Nakladatelství: Golden Dog

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme @terezajanisova@goldendogbooks za zaslání knihy k recenzi.

Nemůžu si pomoct, musím to zase říct – já prostě miluju české antologie! Je na nich něco, co mě vždycky dostane a neomrzí. Možná je to ta naše krásná čeština, která je plná výrazů a emocí, nebo ta schopnost českých autorů vyprávět příběhy tak autenticky a poutavě.

Velmi si vážím všech co tvoří tyto sborníky a dávají mi jako čtenáři možnost nahlédnout pod pokličku jiné neotřelé tvorbě, tvorbě, která by třeba nikdy nedostala knižní podobu. Přesně taková je i sbírka “ Jiný Kraj“. Už samotný název napovídá, že každá povídka je jiná, je originální a přináší jiný a jedinečný příběh plný fantazie, ať už více či méně známého autora či autorky.

Antologie „Jiný kraj“ je souborem povídek z žánrů fantasy, sci-fi a hororu, které se zabývají různými tematickými oblastmi. Kniha se zaměřuje na odlišné prostředí, mravy, zvyky a myšlenky, které lze nalézt nejen v jiných krajích ale také v jiných myslích a prožít v jiných životech. Zpracovává velmi neobvyklá témata.

Osobně se mi na této sbírce velmi líbilo, že se příběhy dotýkají různých otázek, ať už osobních nebo psychologických, najdeme zde ochranu životního prostředí, rodinné problémy nebo téma neobvyklých jevů. Nakonec se dostane i na intenzivní prožitek z konzumace drůbeže.

Zmíním jen několik povídek, které ve mně rezonovaly ještě nějakou dobu.

Čas květů – Vilma Kadlečková, těžké ale prostě geniální… Každý by si jí měl přečíst.

Dcery Neptuna, Synové Amfitríty – Přemysl Krejčík. Moc zajímavě pojatý příběh, který mě ihned zaujal a navíc ukrývá velké sdělení, které je velmi současné.

Trable s kuřaty – Lukáš Vavrečka, absurdní a děsivá, velmi zajímavě napsaná nechutná povídka, která mě svým zkaženým způsobem velmi bavila.

Závěrem jsem rád za tuto antologií, jsem vlastně rád za každou antologií, která vyjde. Jiný Kraj hraje všemi barvami, každá povídka je zajímavá a má co říct. Musím také pochválit kvalitu kromě snad dvou povídek se mi líbily všechny. Příběhy jsou mrazivé, nechutné, bizarní a přinášejí otázky k zamyšlení, a to mě prostě baví.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: