fantasy_sci.fi_svet

Recenze - Hrůzy v Michiganu mrazivý horor plný vlkodlaku

Název díla: Hrůzy v Michiganu

Autor: Pavel Bartáček

Počet stran: 324

Nakladatelství: Golden dog

Rok vydání: 2022

Děkujeme autorovi Pavlu Bartáčkovi @pbocon2018 za zaslání e-knihy.

Původně se jednalo o krátkou povídku pro autorova syna, nečtenáře, kterého tak chtěl přimět přečíst alespoň malý souvislý text, nacházející se mimo sociální sítě a streamovací služby. Nakonec se povedlo, syn ji obdržel v den svých patnáctých narozenin, dne 4. 11. 2019. Možná proto je datum 4. listopadu v knize tak důležité – celá původní povídka toho dne začíná. Jen trochu v jiném století a na jiné polokouli.

 

A proč zrovna příběh o Vlčím muži? Důvodem byl autorův dětský sen napsat knihu o vlkodlacích. V té době několikrát zhlédl film Americký vlkodlak v Londýně. Rád jej ve volných chvílích kreslil, a dokonce i pár vět napsal do svého tajného deníku. Tím to ale skončilo…

 

Je fajn, když si autoři plní své dávné autorské sny, ale upřímně zrovna takové sny, které musel mít autor této knihy bych vážně prožívat nechtěl. To nic nemění na tom, že Hrůzy v Michiganu jsou pro mě hororovým překvapením roku a mojí zatím nejoblíbenější Vlkodlačí knihou.

Recenze

Jako první musím vyzdvihnout úžasnou atmosféru. Děj knihy se odehrává v roce 1882 v dnešním Michiganu v malém městě Allbrought a jeho přilehlém okolí. Autor mě svým popisem a stylem psaní dokonale naladil na mrazivou atmosféru, která je naprosto klíčová pro tento příběh. Při četbě knihy jsem si představoval, jak kráčím zasněženým hustým lesem. Při každém kroku slyším, jak křupe sníh a já se do něho ponořuji a zase vynořuji. Slyším svůj hluboký dech a každé zapraskání větvičky. Tento úžasný divoký les, ale skrývá tajemné prokletí, které známe maximálně tak ze starých legend. Bohužel, zde v Allbrought tato legenda ožívá a přemění sněhově bílou pokrývku v rudou záplavu smrtí bahna a boje o holé přežití…

Děj knihy je přímočarý a zdařilé nás provádí tímto hrůzným příběhem. Mě se autorův styl líbí a jeho pohodový leč trochu ponurý začátek mě bavil. Nic není ale tak jak se zda, jelikož je tato pohoda vystřídána během pár stran bojem o holý život, jež mě naprosto odrovnal a myslím, že lidé se slabší povahou by to donutilo knihu zavřít úplně. Mě ale velmi nešťastný a krvavý příběh Eda a jeho rodiny nalákal natolik, že jsem nemohl přestat číst. Příběh není jen o boji a lovu, je o surovosti, zvířecích pudech a zbytcích lidskosti, které se snaží neprohrát už předem rozhodnutý souboj, jelikož příroda je mocnější než kdokoliv z nás.

Nechci moc spojlerovat. Zbytek příběhu po oné nešťastné rodinné události nabere zdrcující tempo. Městečko Allbrought se promění v hotové peklo jsou to jatka zdrcujících rozměrů, nikdo vůbec nikdo nezůstane ušetřen a dále sledujeme nekončící boj mezi dobrem a zlem i když zde je to velmi pomíjivé. Spíše sledujeme boj základních zvířecích instinktů s lidskou odvahou a nezdolnou chutí se pomstít a neznámé monstrum zabít. Jak to všechno dopadne to si už musíte zajistit samy 👍.

Závěrem – Jedná se o brutální horor, ve kterém nic nezůstane dlouho na živu a má dechberoucí mrazivou atmosféru, která čtenáře vtáhne do děje takovým způsobem, že příběh na čtenáře působí až reálným dějem. Říkal jsem si, jestli se to náhodou někde doopravdy nestalo, fakt dobře napsáno! Není to jen krvavá lázeň, většina postav ať už lidských nebo ne má svou povahu, svou mysl a každý se chová jinak. Díky tomu na mě i ono zlo působilo realisticky. Určitě by to byl výborný námět na film. Taková kombinace filmů Návratu do Cold Mountain a Vlkodlaka. Knihu doporučuji všem, co mají rádi horory, vlkodlaky a procházky po zasněžených lesích 😁👍.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Jaký máte vztah k hororu?