fantasy_sci.fi_svet

Westernový masakr s BDSM a LGTB tématikou - to je kniha Smrdutý kojot

Rosana Zvelebilova

Název díla: Smrdutý Kojot

Autor: Rosana Zvelebilová

Počet stran: 443

Nakladatelství: Canc

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme @nakladatelstvicanc a autorce @rosanacanc za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Smrdutý kojot je jako superhrdina Divokého západu ‒ všichni vědí, že je nejlepším lovcem odměn, ale málokdo zná jeho pravou identitu. Morgan Tyler toho vesele využívá, dokáže se vetřít do blízkosti stíhaných zločinců a má stoprocentní úspěšnost v jejich dopadení. Všichni doufají, že bude tím, kdo dostane nejnebezpečnějšího banditu Benita Redburna. Jeho banda už vypálila do základů nejedno město a předcházejí ji zvěsti o její bezcitnosti. Do toho se nechtěně přimíchá Winton Lawn, slušný starosta malého města, kterého nepřestává překvapovat fakt, že ho chtějí všichni zabít. Poté, co unikne hrobníkovi z lopaty, se snaží v nastalém chaosu najít lásku a přátelství, což z něj dělá ještě většího podivína.

Jak začít, Smrdutý kojot je naprostý originál. Věřte mi, že druhou takovou knihu už nenajdete. A to i přes to, že byste hledali fakt důkladně. 😊 Ano, máme zde autorčinu prvotinu Bedny – Zabít sráče, ale jedná se o úplně jiný příběh zasazený do jiné doby, ovšem i přesto tu pár podobností najdeme. První jsou dialogy a konverzace mezi postavami, jestli máte rádi příběhy, kde jsou na prvním místě chytré a zábavné dialogy, které stoprocentně nenudí – tak je Smrdutý Kojot přímo pro vás! Druhá podobnost je ta grafická. Kniha obsahuje spoustu menších, čí větších obrázku, které nejen, že doplňují příběh oni ho rovnou vypraví. Díky této grafické stránce se kniha přibližuje svým stylem komiksům až filmům. Autorka si ilustrace kreslí sama, a díky tomu jsou dokonale výstižné a dokreslují celé vyprávění, jelikož jsou součástí příběhů, nejsou jen jejím doplněním.

Příběh je vrstvený a vyprávěny z pohledu několika postav. Autorčin styl psaní je osobitý a zábavný, příběhem jsem proplouval a velmi se bavil. V knize je spousta postav a horko těžko jsem schopný říct, která je ta úplně nejhlavnější, jelikož každá postava je naprostý unikat a originál. Autorka i tu nejmenší postavu vypiplá k dokonalosti a vdechne ji přes její démony a úchylky punc uvěřitelnosti. Nosným bodem příběhu nejsou jen postavy a jejich život ale jejich tajné choutky a neřesti. V příběhu, jež se odehrává na divokém, a to hodně divokém západě najdeme jak LGBT tématiku, tak BDSM což i díky kovbojům, lovcům odměn a neustálému boji o život působí velmi drsně a stylově.

Musím ale konstatovat, že příběh je plný překvapení a nečekaných situací. Většina postav proděla nečekaný a zajímavý vývoj, který způsobí situace, jež tvoří příběh. Když nad tím hodně přemýšlím jedna se o tragikomickou romanci říznutou drsným westernem a osobním psychologickým dramatem. Kniha určitě není pro každého. Je vulgární a plná lidského chaosu a přátelství. Násilí a smrt je tu na denním pořádku, a je velmi explicitně popsáno. Přesto (možná i díky tomu) mě to prostě bavilo. Svině Divoký Západ…

Závěrem – Jestli máte rádi drsné kovboje, jež skrývají svou romantickou duši a nebojí se své city dát najevo. Nebo silné ženy, které ví, co chtějí a jdou si tvrdě za tím. Jestli se vám líbí příběhy plně zábavných dialogu ve stylu Quentina Tarantina a nebojíte se krve a násilí páchaného snad na úplně všem, je Smrdutý Kojot dobrá volba.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Jakou knihu jste četli naposledy?