fantasy_sci.fi_svet

Recenze na českou sci-fi Odkaz lidské mysli od Sterakdaryho

Název díla: Odkaz lidské mysli

Autor: Radek „Sterakdary“ Starý

Počet stran: 384

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme autorovi @sterakdary za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Na Zemi roku 2043 přistálo mimozemské plavidlo a vypustilo černý sliz rozežírající všechno okolo. Ke zděšení lidstva tato hmota dokázala přebrat kontrolu i nad nejmodernějšími technologiemi. Planetu měli spasit robotičtí ochránci, jenže nastal problém – jejich stvořitelka Molly Griffin veškeré obranné snahy sabotovala. O dvě stovky let později nastává čas, aby si lidé vzali svůj svět zpátky. Podaří se jim v událostech dávné minulosti najít klíč k přežití?

Odkaz lidské mysli je má třetí kniha od tohoto autora. První a druhý díl Arily jsou zajímavé knihy, které i přes svou příběhovou jednoduchost mě dokázaly oslovit. I když se jedná o knihy pro mladší publikum, tak jsem se bavil.

Odkaz lidské mysli funguje na podobném principu. To, co ho dělá jiným a dospělejším je časové a dějové ukotvení. Po dvou fantasy vystřižených, jak z nějaké hry od Blizzardu, dostáváme akční futuristickou dystopii z budoucnosti. Zde jsou lidé jen pěšáci ve hře, kde jim nezbývá nic jiného, než sledovat hru a snažit se přežít.

Příběh knihy mě zaujal už když jsem si přečetl anotaci. Začátek knihy byl krkolomnější a trvalo mi delší dobu než jsem se plně začetl a získal ten správný rytmus. Postupem času a s ubývajícím příběhem jsem se do knihy plně ponořil. Akční pasáže se střídaly s příběhovými a já se četbou bavil. Autorův styl psaní se knihou od knihy zlepšuje a jsem rád, že i přes jasné zlepšení se snaží psát stále osobitě.

Svět, nebo to co z něj zbylo vypadá zajímavě. Máme tu pár žánrových klišé (útok mimozemské rasy, obří megapole, hranice, za kterou je pustina a v ní přežívá jen hrstka lidí), které bohužel už k moderní dystopií prostě tak nějak patří. V celkovém kontextu příběhu to nepůsobilo rušivě, jelikož hlavním nosným bodem příběhu jsou pro mě tři hlavní postavy a mimozemská entita (Gorové). Gorové jsou zajímaví emzáci, kteří solidně zatápí lidem. Chválím jejich popis a fungování. Autor si s nimi pohrál a dokázal jim vdechnout punc uvěřitelnosti. Nepůsobily na mě nějak přehnaně a rád jsem si je při četbě představoval, určitě osobitý nápad.

 

Hlavní postavy Drey a Eled jsou sympatické charaktery, které táhnou tento příběh. Na mě ovšem působili až moc dokonale, jejich chování bylo vždy dobré a jejich úmysly měli vždy jen někomu pomoci. V dystopickém světě, kde jde hlavně o přežití bych očekával aspoň trochu sobeckosti, působilo by to více reálně. Samozřejmě to není vyloženě špatně, je to jen můj osobní názor. Třetí a pro mě nejzajímavější postava i když dostane nejméně prostoru je Robotická žena Alva. Její nečitelný charakter, který se stránku po stránce odhaluje a ukazuje svou pravou tvář mě velmi bavil. Jedná se o chladný ale vymazleny charakter, který mě opět přesvědčil o tom, že záporáci jsou ve většině případů na knize to nejzajímavější.

Závěrem – Odkaz lidské mysli je zábavná akční scifárna, která si nehraje na žádnou space operu a příběhově si jde jednoduše za svým. Máme tu doslova pár hlavních postav a vymazlené emzáky. Chválím autorův přesah a myšlenku, kterou se snaží pomoci knihy předat. Je pravda, že by se každý z nás měl občas zastavit a popřemýšlet jaký odkaz po sobě zanechá, jak na něho budou lidé vzpomínat.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Čtete české sci-fi? Jakou knihu jste četli naposledy?