fantasy_sci.fi_svet

Bojíš se rád/a? Přečti si českou sbírku hororových povídek Červi v hlavě

napsal Robin  🐛     29.01.2023 

Název díla: Červi v hlavě

Autor: Vícero autorů (antologie)

Ilustrace: Jiří Dvorský

Počet stran: 216

Nakladatelství: Golden Dog

Rok vydání: 2022

Děkujeme autorce @karin.knihomolka za zaslání knihy.

Mám moc rád antologie všeho druhu. Je mi jedno, jestli jsou hororové nebo tam převládají prvky sci-fi či fantasy. Vždycky v nějaké takové sbírce povídek naleznu pár klenotů a nových nebo pro mě neznámých autorů. Červy v hlavě nejsou výjimkou. Autoři této povedené sbírky se setkali na kurzu tvůrčího psaní, kde se jim začalo říkat „horor tým“, což samo o sobě zní velmi brutálně. Co můžu očekávat od takového „horor týmu“ jsem se posléze dozvěděl na stránkách této knihy… Každý ze čtyř autorů tu má tři své povídky. Každá z povídek je jedinečná, zajímavá a originální, ať už námětem, atmosférou nebo stylem psaní. Některé by si zasloužily více stránek, pár z nich mě až tak neoslovil ale jako celek tato antologie funguje velmi dobře. Musím konstatovat, že si všechny povídky drží podobnou úroveň a žádná nebyla vyloženě špatná. Za to palec nahoru 👍.

Myslím, že si autoři této knihy označení „horor tým“ vážně zaslouží, jelikož jsem u čtení jejich povídek cítil směs různých emocí. Některé povídky útočili na mou psychiku a já si říkal, že toto bych určitě nechtěl prožívat a nechápal jsem, jak se normální člověk může dostat do takového psychického stavu. Jiné povídky šly přes mrtvoly a snažily se mě vyděsit svou surovosti a explicitou. Jiné mě pomalu nahlodávaly a snažily se svou nepříjemnou atmosférou ve mně vyvolat strach. Já jsem naštěstí velký kluk, tak se nebojím… většinou 😆👍. Červi v hlavě mají snad všechno, co dobrá hororová antologie má mít. S klidným srdcem mužů říct, že každý fanda hororu by tu našel aspoň pár povídek, které by se trefily do jeho vkusu. Ať už se jedná o duchařiny, krvavé povídky a povídky z laboratoří nebo o návštěvy temných bytostí, které by na světě neměli existovat.

Chci vypíchnou pár povídek, které mě zaujaly nejvíce.

Houpací křeslo od Karin Novotné

Výborně napsaná duchařina s hutnou atmosférou a uvěřitelnou zápletkou, která na těch pár stránkách rozpoutá zajímavý příběh o jedné dámě a nezvaném hostu. Navíc finální rozuzlení mě dostalo.

Jiří Koreš a jeho Návštěva

Povídka začíná vcelku nevině. Nakonec se z ní vyklubal majstrštyk hodný Akta X. Povídka při jejíž četbě jsem se asi až moc vžil do hlavní postavy, která jako jediná vidí tu strašlivou pravdu a nemůže s ní nic udělat. Tato povídka útočí na lidský strach z toho, že jsou věci, se kterými člověk nic nezmůže i když ví, že to může znamenat smrt.

Jarka Pelikánová – Výzkumná činnost

Tato brutální, morbidní povídka, která svým tématem nabourává a také otevírá spoustu pro normální lidi zavřených dveří je výborná. Jsem si říkal, jestli to v nějakých výzkumných laboratořích může zajít až tak daleko a věřím, že ano. Někteří lidé jsou schopni pro peníze udělat cokoli.

Krystina Lyach – Tvořitel

Povídka, která na pár prvních stránkách vypadala tuctově. Stačilo ale jen přidat matku alkoholičku, zhrzenou životem, její nenáviděné dítě a hned dostala povídka jiný ráz. Upřímně mi bylo až zle, jak by toto nějaký rodič dokázal. Jak špatně psychicky na tom člověk musí být. Ta lhostejnost ty myšlenkové pochody, bravurně deprimující… Povídka, po které jsem si šel dát panáka.

Závěrem – hodně povedená sbírka hororových povídek. Každý z autorů mě mile překvapil a já si četbu této antologie užil. Mám rád český horor a jsem rád, že máme v Česku tolik talentovaných autorů tohoto žánru. Nakonec musím opět pochválit zpracování a úplně úžasný formát knih od Golden dog. Knihy jsou jak dělané na čtení v nočních vlacích či u ohně.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej:

Máš rád/a horor?