fantasy_sci.fi_svet

Recenze na gamebook Zášť z Údolí středu od Davida Sharrocka

Zášť z Údolí středu

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Utkané cesty 1. – Zášť z Údolí středu

Autor: David Sharrock

Počet stran: 526

Nakladatelství: Mytago

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

 

Děkujeme nakladatelství @mytagocz za zaslání recenzního výtisku.

Anotace

Od malička ses dřel na farmě svého otce a snil o hrdinských skutcích, vzrušujících zážitcích a vzdálených zemích za hranicemi civilizovaného království Roh. Konečně nastal den, kdy budeš moci nechat nudné farmářské povinnosti za sebou a vyrazit za svobodou a dobrodružstvím. Jenže místo toho přijde dobrodružství za tebou. Zášť Varicella Zoster – babice Irgin z města padlých – a její sabat čarodějnic mají v úmyslu vtrhnout do Rohu a vzít si něco, co jim nepatří. Než noc skončí, připraví tě o všechno, co ti kdy bylo drahé, a donutí tě vydat se na výpravu mnohem nebezpečnější, než sis vůbec kdy představoval. Zášť z Údolí středu je první kniha z trilogie Nositel kosy odehrávající se ve fantasy světě Vlákno, v níž se staneš pánem svého osudu a rozhodneš o tom, jakým směrem se bude příběh ubírat.

Recenze

Zášť z Údolí středu je prvotním dílem nové série fantasy gamebooku. Tuto sérií má na svědomí David Sharrock, který je u nás vcelku neznámým autorem. V cizině je kladně oceňován za svou sci-fi sérii Transistor. Ovšem pro mě to bylo první setkání s tímto autorem.

Na první pohled nevypadá tento gamebook nějak výjimečně. Formát může některým lidem připadat malý, ale zde účel světí prostředky, kniha má velikost akorát do ruky, díky tomu si můžete tento příběh užít, a hlavně ho prožít doslova na vlastní kůži kdekoliv na cestách, ve škole či o nudných prázdninách u babičky 😁👍. Součástí knihy je i deník postavy, do kterého si zapisujeme vše potřebné k pohodlnému hraní a prožití ničím nerušeného zážitků z příběhů.

,,Můj otec? Ano Vlákna Sítě vítají duše těch, jejichž životy zní ozvěnou, mladý princi. Vyháníme pouze ty, kdo sají sílu z prázdnoty mezi vlákny jak v životě, tak smrti. Nemohl jsem zachránit tvého otce před spáry těch, jimž slouží za života.“ 

Prvních 50 stran knihy je zasvěcení do pravidel a herního systému tohoto gamebooku. Musím konstatovat, že obtížnost je zde trochu vyšší, neřekl bych, že se jedná o gamebook pro úplné začátečníky, kteří nemají žádné zkušenosti s roll-play hrami na hrdiny, nebo s jinými podobnými knihami. Je tu spousta herních mechanismů, podrobný soubojový systém a další maličkosti, které ještě více prohlubují požitek ze hry (zbraně, zbroje, kameny duše a jiné). Zkušenější hráč bude mít určitou výhodu v pochopení systému oproti nováčkům. Tato výhoda ale nemá vliv na zážitek ze samotné hry a jejího příběhu. Ten píšete svými hody, svými rozhodnutími a samozřejmě i trochou štěstí.

Zášť z Údolí středu
Zášť z Údolí středu

Co se týká příběhu a celkového světa, jsem z něho unešený. Dostal jsem velmi originální svět, jeho universum je velmi fantaskní a neuvěřitelný. Svět Vlákna je vystavěn od úplného základu a vše co v něm najdeme má své pevné místo. Nalezneme zde klasická i originální monstra, jež jsou tak zvláštní a neobvyklá, že boj proti nim je zábavný a dobře dokresluje celkový pohled na svět. Navíc potkáme spoustu zajímavých, inteligentních nepřátel a charakterů. Příběh je protkán tkaninou osudu, a vy jste ten kdo bude tvořit další nitky děje. Osud má v tomto příběhu velkou roli ale i osud se dá jemně ohýbat a můžeme se snažit naklonit misky vah na naši stranu. Svět je to zajímavý, zábavný a děsivý v jednom.

,,Všichni musí jednoho dne vzít zkázu za ruku a protančit na parketě života ty poslední, nejcennější vteřiny s pochmurnou Terpischoré.“

Závěrem bych řekl, že hra a celkový prožitek z příběhů jsem si dost užil. Po pomalejším rozjezdu díky velkému množství pravidel a fungování světa jsem přešel k samotnému příběhu, který mě ihned pohltil. Příběh je od prvních stránek svižný a má spad, děj otevřel přede mnou překážky, na které jsem musel reagovat. Nitky osudu se neustále rozpojují a spojují a ukazují nové cesty. Každá cesta je jiná, každá volba má své vlastní následky. Příběh o pomstě mě ale hnal dál a já jsem kosil nepřátele, dokud jsem nedošel do svého cíle a příběh neuzavřel. Krása gamebooku je v tom, že ho můžete hrát několikrát, zkoušet nové postupy a zajistit si lepší či zajímavější cestu ke konci.

Tato kniha je první díl z chystané trilogie. Takže se do budoucna můžeme těšit na nové příběhy.

Sdílej:

Máte rádi roll-play hry?