fantasy_sci.fi_svet

Zaklínač 2.série - je to dobrý seriál nebo špatný vtip?

zaklínač 2.série

Název seriálu: Zaklínač: 2.Série

Žánr: fantasy, akční, dobrodružný, drama

Rok vydání: 2021

Tvůrci: Lauren Schmidt

Režie: Sarah O’GormanStephen SurjikEdward BazalgetteLouise Hooper

Předloha: Andrzej Sapkowski (kniha)

Kamera: Romain LacourbasJean-Philippe Gossart

Hudba: Joseph Trapanese

Hrají: Henry CavillFreya AllanAnya ChalotraAdjoa AndohGraham McTavishSimon CallowChris FultonCassie ClareKevin DoyleLiz Carr

Druhá série začíná přesně tam, kde skončila první. Sever za pomocí čarodějů odrazil v bitvě u Sodenu Nilfgardskou hrozbu, ovšem jedna vyhraná bitva v této krvavé válce nic neznamená. Geralt se střetl tváří tvář se svým osudem v podobě dospívající Ciri a teď má jednu jedinou starost a to, jak princeznu nejlépe ochránit a připravit na budoucí hrozbu. Králové severu politikaří tak samo jako čarodějové. Elfové se snaží začít nový život v kterém vidí naději na budoucnost a slepě si jdou za svým cílem i přes vědění, že jsou využíváni. Což se ovšem zlomí ve chvíli, kdy pocítí pomstu na svém novorozeném dítěti.

To byl rychlý úvod do druhé série. Dlouho jsem uvažoval, jak tuto recenzi napsat. Rozhodl jsem se pro nezaujatou a co nejvíce objektivní verzi. Jako velký fanoušek univerza Zaklínače jsem přečetl každou knihu, komiks a nahrál doslova stovky hodin v herním světě Zaklínače. A tak jako hra je svým způsobem rozdílná vůči knihám, tak vím, že i seriál nemůže být jedna ku jedné s knižní sérii. Původní knižní série má své roky a dnešní doba je prostě jiná, bohužel dnes jsou na prvním místě peníze a každý tvůrce se snaží dát do svého díla svůj vlastní podpis a svůj pohled na věc, a na daný materiál všeobecně.

Zaklínač – rekapitulace 1.série

Zaklínač – trailer 2.série

Recenze

Po příběhové stránce bude pro fanoušky a znalce knižní a herní série sledování tohoto seriálu převážně utrpení. V první epizodě se dostaneme na panství Nivellina a sledujeme zde příběh, který dosti čerpá z knižní předlohy a je velmi povedený. Od druhé epizody nám, a hlavně knižní či herní předloze, ukáže celý herecký ansámbl s hlavní tvůrkyní v čele vztyčený prostředníček a uhání dál po své vlastní ose a nehledí na svou předlohu. Henry Cavill /Geralt se sice jako nerd a milovník fantasy snaží držet knih, ale zde je prostě malým pánem a nic moc nezmůže. Byl bych ochotný překousnout změny charakterů nebo přidání či ubírání nepodstatných věci, přece jenom kniha a seriál jsou prostě odlišná média. Zasahovat do lore světa, úplně měnit či přidávat dějové linky a stvořit nového hlavního záporáka je už moc i na mě... Jsem z toho smutný a nechápu, proč má někdo nutkání měnit něco co určitě změnu nepotřebuje… Tímto ukončím svůj emocionální výlev a přejdeme na objektivní recenzi tohoto dilematického díla.

Začneme příběhem – jako první zmíním přechod z epizodního formátu na formát lineární, to je pro celistvost příběhu velké plus. Navíc první série byla velmi chaotická, jak z časového, tak i příběhově hlediska, spousta z nás byla prostě v příběhu ztracena. V druhé sérii se tohle až tak neděje a to chválím. Bohužel k lineárností patří také celistvost a tady mi vadí jedna věc. Postavy cestují po kontinentě, jak kdyby se nechumelilo, v jednu chvíli jsou v zeleném údolí a v druhou chvíli na zasněženém Kear Morhen. Přijde mi to jako nabourávání velikosti světa, divákovi tak přijde, že svět je malý a mezi královstvími se dá cestovat v rámci hodin, a to působí velice nevěrohodně. Příběh sám o sobě je na můj vkus pomalý a zbytečně komplikovaný. Geralta tu máme mnohem méně, než bychom si přáli, z lovce monster se stal ochránce Ciri a badatel, jenž hledá vysvětlení pro její moc. Místo kvalitních dlouhých soubojů a zaklínačských příprav na ně dostáváme přemíru politiky a intrik mezi královstvími, čaroději a elfy. Úplně nechápu dějovou linku Cahir s Yeneffer, byla prostě zbytečná. Cahir teda neví, jestli je zlý či hodný, protože v knižní předloze skončí jako hrdina, ale na to nemůžeme spoléhat. Yen tu je až moc ufňukaná a její seriálový charakter bojuje sám ze sebou, každý díl je její motivace a chování trochou pozměněna, snad dojde ke zlepšení v následujících sériích. Byla by škoda promrhat potenciál této postavy.

Postav v druhé sérií máme spoustu, staré i nové, Geralt a Ciri jsou super. Marigolda si moc neužijeme ale když už tu je, tak strhává všechnu pozornost na sebe. Casting hodnotím jako poloviční výhru (či prohru?), jak Djisktra tak Rience jsou hodně povedení, na druhou stranu Vesemir nebo Nenneke jsou docela úskoky vedle. Vesemir vypadá, jak tlustý strejda, co řídí kamion a většinu peněz utratí za gel na vlasy. Celkově jsou herecké výkony až na výjimky průměrné, zachraňuje to Geralt a Ciri. Další zbytečná věc je hromada neznámých zaklínačů, kteří nejsou důležití a nemáme k nim žádný vztah. Slouží pouze jako oběti pro posedlou Ciri a její monstra. Další zvláštní postava je hlavní záporák série – jakási ježibaba, co žije v chaloupce na kuřích nožkách a většinu seriálu jen máte a oblbuje několik hlavních postav. Nakonec to docela zachránil poslední díl, její propojení s menhiry a divokým honem, jenž touží po Ciri.

Je toho spousta, ale to bych už hodně zabíhal do detailů.

Velké zlepšení vidím v technické stránce seriálu. Na první pohled jde vidět větší rozpočet, většina záběru je vizuálně povedená a pěkně se na seriál dívá. Celková výprava a kostýmy jsou mnohem zdařilejší než v první sérii. Nová zbroj od Geralta i zbroje Nilfgardu jsou cool a povedený. Kaer Morhen je sice plně digitální ale vypadá úžasně, tak samo pozemky a interiér. Cvičiště s kůly, na kterých se Ciri zlepšuje své dovednosti je super Eastr egg na herního zaklínače. Další třešničkou jsou monstra, ta jsou epická a vypadají úžasně. Bruxa v prvním dílů byla fenomenální, Baziliškové také a divoký hon vypadal hodně epicky a děsivě. Mám jen dvě výtky první je hudební doprovod, ten je řekněme pro potřeby takového seriálu dost slabý i ve hře byla mnohem lepší hudba. Druhá je kamera – celkově je seriál moc tmavý, není to sice nic hrozného, ale dalo by se to udělat lépe. Na to navazuje kamera při bojových scénách, někdy je méně více a autoři se zřejmě snažily být až moc originální.

Závěrem já se k seriálu stavím jako k volné adaptací, ve které jsou postavy a místa z knih, jinak to s knihami nemá moc společného 😂👍. Celkově se jedná o dobrý seriál, ale dobrý je za tři. Příběh se kvůli velkému množství nových i starých postav, a snad pěti dějovým linkám stává zbytečně komplikovaným a nataženým. Autoři chtěli vlastní hru o trůny ale bez jakéhokoliv páteřního bodu. Postavy jsou do příběhu vrženy, aniž bychom věděli jejích historií či motivace. Prostě se objeví a hned pletichaří a ani pořádně nevíme proč. Hlavni hrdinové mají snad teleport a monstra se vlastně objevují z ničeho nic. Všechno stačí postavit na menhirech a vlastně nemusí nic vysvětlovat, nic budovat. Doufám v budoucí zlepšení a konečné ponaučení z chyb. A nyní budu se strachem očekávat třetí sérii, protože natočit takový seriál, když mám jako předlohu dokonalý zdrojový materiál, spoustu peněz a solidní herce je fakt na pováženou.

 

Hodnocení objektivně 3⭐/5⭐

Hodnocení jako fanoušek herní i knižní předlohy 1⭐/5⭐

Zaklínač 2.série
Sdílej:

Jaký názor na druhou sérii máte vy?