fantasy_sci.fi_svet

Jak na vetřelce? To nám prozradí Krásky z české antologie

krásky a vetřelci

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Vagíny a vetřelci: Pulp stories (lim. vydání) / Krásky a vetřelci: Pulp stories

Autor: Antologie

Počet stran: 600

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

 

Za zaslání recenzního výtisku děkujeme @nakladatelstviepocha.

Anotace

Vejdou mimozemšťan, Čech a Žmrnlub do baru a Čech řekne: „Co je, sakra, Žmrnlub?“

 

Ať je to cokoliv, v téhle knize to nenajdete. Na rozdíl od mimozemšťanů a Čechů. A Češek. A bojů mezi nimi. Tedy mimozemšťany a Čechy. A Češkami. Jak to dopadne, je jasné: Jsme přece Češi. Nevzdáme se. A pokud, bude přitom alespoň sranda. A taky hromada sexu. Nová antologie tuzemské fantastiky přináší to nejlepší, co se o střetu mezi mimozemšťany a lidmi dá napsat. S nádechem zlatého věku světové sci-fi a poctivou dávkou české a slovenské neomalenosti a schopnosti přijít s příběhy, při kterých se budete smát, bát, bavit i červenat.

Recenze

Krásky (vagíny) a vetřelci, jak bych začal asi takto…

Mimozemské únosy.

Vaginální sondy.

Skutečné příběhy.

 

Název Krásky a vetřelci nabádá k tomu, že půjde o sbírku sci-fi povídek, kde hlavní roli budou hrát vesmírní vetřelci a jejích oběti budou nespoutané krásky, ovšem úplně tomu tak není. Vetřelec je univerzální slovo, které můžeme použít jak pro označení emzáka, tak třeba nevítaného hosta či neznámého cizince, a krása je hodně pomíjivý pojem, každému se líbí něco jiného. Přesně o tomhle je tato bizardní antologie, každá povídka, každý příběh ukrývá ve své podstatě jiného vetřelce a nahými krasotinkami se zde opravdu nešetří.

 

V této sbírce najdeme i s úvodem a závěrem celkem 19 povídek, což je pěkné číslo. Kniha má také 600 stránek a to není málo, ale v tomto případě to nevadí. Povídky mají příjemnou délku a díky své nápaditosti a různorodosti mě kniha neustále bavila a měl jsem ji přečtenou během pár dní. Antologie mají své kouzlo, pro mě osobně to je možnost, jak poznat nové autory a ti zaběhlí mají možnost prezentovat příběhy, které by normálně nikde nevyšli. Většina antologií trpí na velký rozsah kvality povídek, ani zde tomu není jinak. Většina povídek je zábavných a originálních, to ano ale co se týká kvality zpracování a vypravěčského umu, tam už jsou rozdíly markantnější.

 

Velmi mile mě potěšilo, že někteří autoři se vrátili do svých zaběhlých světu, nebo minimálně použili známé postavy z jiných knih. Martin Paytok, vytáhl ze své letošní prvotiny „Prokletí pro všechny“ postavu Mošeho, jenž zde bojuje proti nacistům a jejich nelidským pokusům o nalezení dokonalého vojáka. Kristýna Sněgoňová zavítá ve své povídce „Gerasim v zemi za zrcadlem“ do aktuálně rozjeté série Legie, na které spolupracuje s Františkem Kotletou a ukáže nám, že jejích vesmír nemá meze a Gerasim si prožije doslova horor plnej údu všech tvarů a velikostí.

vagíny a vetřelci
vagíny a vetřelci
vagíny a vetřelci
vagíny a vetřelci

Nebudu se zde pouštět do hodnocení každé povídky zvlášť ale chci některé vypíchnout.

Povídka „Neffi“ od Romana Bureše byla pěknou ukázkou toho, jak můžeme jednou dopadnout a představa života mimo realitu a bez jakéhokoliv osobního kontaktu je dost aktuální. Hlavně v dnešní Lockdown době.

Dalibor Vácha a jeho „Říkaly mu Hurikán“ je velmi povedená jízda. Povídka nás zavede do Prahy, kterou obsadily emzáci a jak je známo, český národ jen tak něco nezlomí… Máme zde odboj, kvetoucí porno
průmysl, emzáky, jenž neznají sex, BDSM praktiky a hektolitrů vetřelčí krve. Prostě pražská kavárenská nuda. 😊 😊 😊

Vysoko hodnotím „Slizku“ od Michaely Merglové. Příběh nás zavede na vesmírnou stanici v dalekém vesmíru, kde skupina vojáků a vědců provádí výzkum. Bohužel pro ně jsou na této planetě agresivní Motýle, kteří hledají příjemně teplé místečko pro své larvičky a člověk je ideální instance. Super atmosféra povedená akce.

 

Nakonec nesmí chybět František Kotleta s jeho „Matka jižních hvězd“. Zajímavý námět, dobré zpracování. Nechybí magie, akce, CIA objevování starověkých kultur a mimozemských civilizací. Svižná akční a zábavná povídka. Pan Kotleta prostě umí 👍.

 

Musím pochválit také všechny čtyři přebaly, které tato antologie má. Tři z nich vyšly jen v limitované edici. Na první pohled zaujmou svou kreativitou a originální kresbou.

 

Závěrem se jedná o zajímavou a zábavnou antologií, ve které jsme dostali průřez žánry od sci-fi přes fantasy až po krimi a horor. Najdeme zde spousty vtipných a popkulutrnich narážek nejen na minulost, ale i současnost. Autoři se při tvorbě těchto povídek neutrhli ze řetězu, oni rovnou skočili do černé díry lidské fantazie a tahají z ní ty největší bizarnosti, na které je vůbec člověk schopný přijít a to mě bavilo. 

Sdílej:

Máte rádi antologie? A co povídkové knihy?