fantasy_sci.fi_svet

Rozhovor s autorkou fantasy knih Kristínou Hlaváčkovou

kristina hlavackova

 

Odkaz na recenzi na sérii Dračí oči 👉ZDE👈. 

 

Odkaz na recenzi na knihu Proroctví ze série Dračí oheň 👉ZDE👈. 

o autorce

Bc. Kristina Hlaváčková pochází z Prahy. Část svého dětství strávila s rodinou v Nigérii. První školní léta tak střídavě navštěvovala základní školu v Čechách, internátní a později výběrovou americkou školu v Nigérii. V Nigérii začala psát, ale většinou „do šuplíku“. Byla sice přijata na Gymnázium Josefa Škvoreckého, ale vzhledem k technickému zaměření celé rodiny nakonec studovala na Gymnáziu Arabská. Přestože pochází z architektonické rodiny, projevovala vždy spíše humanitní, nikoliv technické sklony. V roce 1997 získala výběrové stipendium a strávila rok na střední škole v Minnesotě. Tady poznala jednu ze svých životních lásek, keramiku, a poprvé odmaturovala. Druhou maturitu absolvovala v Čechách.

V roce 2008 složila překladatelskou státní zkoušku z angličtiny a překlady jsou velkou, i když zdaleka ne jedinou, součástí její profesní kariéry. Překládala titulky seriálů pro MTV, texty pro prestižní čínský architektonický časopis, jako překladatelka spolupracuje s ČVUT. Má bohaté pracovní zkušenosti od práce za barem, přes recepční v advokátní kanceláři a zaměstnance překladatelské agentury po office managera v architektonickém ateliéru. V roce 2018 nastoupila do nakladatelství Grada jako redaktorka překladové literatury pro děti a mládež.

Jejím veřejným spisovatelským debutem byla Čarodějka, první díl fantasy trilogie Dračí oči, kterou vydalo nakladatelství Fragment.

Moc děkujeme autorce @hlavackova.kristina, že s námi udělala tento psaný rozhovor. 

Jak jsi se učila spisovatelskému řemeslu?

Psaním, psaním, psaním. A čtením, protože to tříbí styl, představivost a slovní zásobu. (To zní strašně učeně, ale je to tak.) 😀 Nikdy jsem nechodila do žádných kurzů tvůrčího psaní. Měla jsem dvě super češtinářky, které se na mně podepsaly, ale jinak jsem naprostý samouk.

Co ráda děláš ve svém volném čase?

Volný čas? Co to je? 😀 Matlám keramiku, neustále něco tvořím. Kutím na chalupě, lítám po lesích a přírodě. Jako ze zásady nesportovec lyžuju a hraju golf. Učím se kreslit. Příležitostně šiju a háčkuju. Čtu. I když poslední dobou spíš poslouchám audioknihy, protože u těch se dá dělat všechno to ostatní a já jsem neposeda. Jo, a píšu knihy 😃

V jakém oboru pracuješ? Živíš se psaním knih, nebo je to jen něco navíc?

No, psaním knih se v Čechách uživí asi 5 lidí a já nejsem jedením z nich. Psaní je koníček. Bylo by fajn, kdyby to bylo víc. Jinak jsem profesionální kancelářská krysa. Teď měním práci, ale byla jsem recepční, asistentka, office manager, redaktorka. K tomu překládám a občas učím keramiku.

Napsala jsi již plno knih (fantasy a humor), chystáš se v budoucnu i na jiný žánr?

Hele, neprovokuj. 😁 Na svém prvním křtu jsem prohlásila, že bych nikdy nemohla napsat detektivku a už jsem napsala dvě detektivní urban fantasy. Možná, ale jen možná by mě lákalo tu čistou detektivku napsat, jenže by mi tam asi chyběli ti draci. Stopro ale vím, že červená knihovna se ode mě čekat fakt nedá.

Existuje někdo (nějaký idol), nebo něco (silný životní zážitek) co tě v psaní ovlivnilo?

Idoly mám dva: Agathu Christie a Terryho Pratchetta. No, ono jich je možná víc, ale tihle jsou nejvýraznější. Jinak mě ovlivňuje jeden silný životní zážitek za druhým. V mých knihách jich je spousta, třeba kus dětství bez rodičů, katastrofy s chlapama, průšvihy… Psaním si věci taky zpracovávám a je to často únik.

Píšeš své knihy spontánně, či si vytyčíš hlavní linku předem a poté se jí držíš?

Jsem hrdý spisovatel chaotik zahradník. Sedám ke klávesnici se základní představou kdo, proč, kde, kam s tím příběhem jdu. Ale jak začnu psát, plán se začne měnit, někdy dost radikálně. Tak nějak mi to roste pod rukama. Píšu nechronologicky, to co mě zrovna napadá. Rovnám si to jak puzzle. Dost pech, protože jsem pedant na detaily a nesnáším ve svém psaní nelogičnosti. Pak to vypilovat do detailu je faaaakt peklo. Ale funguje to.

Ztotožňuješ se s nějakou postavou ve své knize?

Nóóóóó… Eli i Sam se stalo spousta věcí, které se staly mně. Obě jsou držkatý a mimoni po mně. Se Sam máme společné ty opravdu podstatné věci jako politický vztah k Pararingapatamu, pekelný vztah k růžové, nenávist ke kolínkům a ananasu. Obě mají většinově spíš vlastnosti, které nemám a mít bych chtěla nebo obdivuju. Divný holky, co nezapadají a pořád vězí v nějakém průšvihu, jsme všechny. Tak nevím, no.

Autorka fotografii: Lucie Drlíková @luciedrlikovaphotography

Kdyby měla být nějaká tvá kniha zfilmovaná, jakou herečku/herce si představuješ v hlavní roli?

Tohle je pekelná otázka. Zfilmovaná kniha by byla super, ale bojím se, že by mi to moje dílko zprznili. A já to asi nechci vidět jinak, než si to představuju. Herci? To je taky pekelný, protože mi moji oblíbenci nějak zestárli a přestali vyhovovat věkem 😀 Ale Jennifer Lawrence by byla skvělá. Té by sedla Eli i Sam. Takový Hugh Jackman o pár let mladší by se taky hodil. 😀 i když z něho bychom mohli udělat strejdu Maxe místo Damiana. Budu muset vymyslet nějakou hustou postavu pro Vandu Hybnerovou.

Pár knih máš i v angličtině, bylo tvým cílem prodávat knihy i v zahraničí?

Ten cíl mám pořád. Čím víc vím o českém trhu, tím víc si přeju prorazit v zahraničí. Byla by to cesta k tomu, abych se mohla psaním živit. Chtěla bych se živit něčím, co naprosto miluju. Zádrhel je v tom, že čeští nakladatelé tuhle snahu nejen nepodporují, ale v podstatě aktivně bojkotují. V té snaze jsem tedy jen sama za sebe a to je sakra hodně práce navíc.

Jakou bys dala radu začínajícím autorům?

Nejsem si úplně jistá, jestli jsem na to ten pravý člověk, neb mám fázi tvrdého spisovatelského rozčarování a nerada bych někoho demotivovala. Když potkáte svou knihu na poličce knihkupectví a líbí se čtenářům, je to naprosto skvělý pocit k nezaplacení. Psaní je láska.

Nicméně, k psaní si najděte vlastní systém, který vám vyhovuje. Když vás štvou osnovy, nepoužívejte je. Když je milujete, hurá do nich. Pište tak, aby vás to bavilo, ne tak jak píšou ostatní. Hlavní je ujasnit si, proč píšete, a uvědomit si fakt, že psaní a vydávání jsou dvě diametrálně odlišné věci. Psát v Čechách pro slávu a pro peníze je hovadina. To už dává větší smysl být zubařem krokodýlů. Jestli milujete psaní, tak piště, bavte se tím a nenechte si to nikým a ničím vzít. Pozorně si poslechněte názory jiných, mohou mít pravdu, ale nikdy se nenechte vmanipulovat do změn, které jdou proti tomu, v co věříte. Čtěte pozorně smlouvy a myslete u nich dopředu. Vím, že pro vydání knihy by se člověk upsal ďáblu, ale přesně to podepsáním špatné smlouvy můžete udělat. Pokud vám smlouva nevyhovuje, nepodepisujte. Máte právo vyjednávat. Je lepší knihu nevydat než koukat, jak vám ji masakrují. Lepší je krátkodobá smlouva, která se dá prodloužit, než smlouva, ze které nemáte, jak utéct. Uvědomte si, že vy (a se štěstím čtenář) jste jediní, pro koho je váš příběh srdcovka. Pro všechny ostatní je to jen tvrdý obchod. Vydáním práce spíš začíná, než končí. Sebelepší kniha bez dobré propagace nemá šanci na úspěch. Nakladatelství vám s největší pravděpodobností propagaci nezajistí. Nakladatel se propagačně stará tak o 5% knih. Musíte sami, nebo si na to někoho najít. S propagací začněte už před vydáním knihy, z polic je stáhnou hodně rychle. Nebudu lhát, bude vás to stát čas a peníze.

Máš nyní rozpracovanou nějakou další knihu, či dokonce knihy?

Pracuju vlastně na třech. Nejusilovněji na druhém díle Dračího ohně. Zatím pracovní název má Děti osudu. Na této sérii panuje shoda: čtenáři mě o ni uhánějí a já ji už chci dopsat, protože mám vymyšlený konec série a těším se na něj. Mimo psaní řeším i nakladatele, tak jsou trochu průtahy.

Současně pomalinku pracuji na Já se na to… – třetím díle vtipných historek. A na třetím díle Podsvětí. To se zatím klube nejpomaleji, i když bych ho vlastně chtěla psát nejvíc. V tomhle jsem ustoupila čtenářům.

Je něco, co bys ráda vzkázala svým čtenářům?

Chtěla bych svým čtenářům moc poděkovat za podporu a radost ze psaní, kterou mi vrací každou zprávou i koupenou knížkou. Jsou úžasní! Drží mi hlavu nad vodou. Bez nich by ta hromada práce dávala mnohem menší smysl.

Sdílej:

Znáte tvorbu této autorky?