fantasy_sci.fi_svet

Recenze na české fantasy - Mágové a šarlatání

Název díla: Mágové a šarlatáni

Autor: Jiří J. Linhart

Počet stran: 376

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme @nakladatelstviepocha za zaslání knihy.

Nakladatelství Epocha je mé velmi oblíbené díky tomu, že vydává úžasnou českou fantasy a sci-fi tvorbu. Mám ji rád taky kvůli tomu, že se nebojí dát prostor novým, mladým českým autorům, jejíž tvorba je kvalitní, svěží a plná originálních nápadů. Přesně takovou knihou jsou i Mágové a šarlatáni. Jedná se o prvotinu autora Jiřího J. Linharta a já jsem byl touto knihou mile překvapen.

 

V dnešní době, kdy na mě neustále útočí young adult fantasy, která splňují nejnovější a nejmodernější mainstreamové požadavky. Považuji knihu Mágové a šarlatáni za velmi příjemné zpestření a odtržení od těchto dnešních standardu. Kniha a příběh celkově jsi jde svou vlastní cestou a nebojí se ukázat fantasy v jiné podobě. V podobě, která je taková více civilní a reálná.

Recenze

Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách. Karel nalezne na půdě jejích domu staré knihy. V několika z nich nalezne tajemné útržky, jež ho zavedou k tajemné postavě s iniciály F.F. Při pátrání po této tajemné postavě mu pomáhá jeho přítelkyně Eliška a společně odhalují staré tajemství, že na světě ještě možná existuje jedno staré řemeslo, na které dnešní lidé podporování moderní technikou ani nepomyslí. Toto bájné řemeslo provozovali lidé, kteří byli kdysi součástí cechu čarodějů.

 

Druhá časová/příběhová linka výpravy o mladém čarodějném učni z iniciály F.F.

Jeho příběh, je příběhem o nalezení a zdokonalení svých možností a schopností. Jeho putování je protkané situacemi a konflikty s lidmi, kteří už na magií nevěří a málo kdo v něm nevidí jen podvodníka a šarlatána či samotného zplozence pekel. Je to pro něho těžké a on se snaží nalézt své místo a zabezpečit fungování magie pro další generace. Bohužel v době, kdy rozum porazil magií a nastává její konec to není jednoduchý úkol.

 

Ze začátku jsem měl trochu problém se začíst. Kniha je psána spíše takovou starší češtinou, autorův styl je více rozevlátý a začátek byl pomalejšího rázu. Poté co se mladý tovaryš vydal splnit své zkoušky jsem se do knihy plně začetl a její příběh jsem si užíval. Náš čarodějný učenec byl trošku naivní, ale zásadoví mladík, který sice vůbec nevěděl, jak to ve světě funguje, ale přesto chtěl všem pomoci a zabránit všemožným podvodníkům v jejich černém podnikání. Tato jeho nátura ho provázela po většinu příběhu a stala ho nejeden konflikt. Autor krásně popisuje konflikt mezi magií a lidským rozumem.

 

Karel a Eliška a jejích pátrání bylo v druhé polovině upozaděno na úkor hlavního příběhu čarodějného tovaryše. Jejich pátrání bylo zajímavé ale nebylo pro mě osobně tak zábavné jako druhá dějová linka. Kniha v poslední třetině směřovala k zajímavému finále, které bylo velmi povedené a mě osobně udělalo velkou radost.

Závěrem – Jedná se o originální fantasy, které mi po dlouhé době ukázalo i jinou tvář tohoto žánru. Kniha je to zábavná, jednoduchá a určitě nenudí. Máme tu jen pár postav, ale za to zajímavý příběh se spoustu magických rostlin, mýtických zvířat a boje za zachování magie v její ryzí podobě.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Jaký druh fantasy máte nejraději?