fantasy_sci.fi_svet

Sex, magie, mrtvoly… a to ostatní

Mrtvola sem, mrtvola tam, k tomu nějaká ta magie, pár božstev, nejlépe temných, protože se s těmi hodnými není žádná sranda, trochu toho vúdú, zombie, jezinky (bez Smolíčka samozřejmě) a baba jaga. To je jen nepatrný výčet všech magických či obyčejných monster, se kterými se během své dobrodružné cesty životem setká detektiv Tomáš Kosek.

Zdeněk Kouda je vcelku obyčejný právník, který si ale neví rady, jakmile se mu do případů začne míchat magie. A v tu chvíli na scénu vstupuje Tomáš Kosek, který ze začátku působí všelijak, jen ne sebevědomě, a máte pocit, že by se radši schoval mámě za sukni, než aby pobíhal po světě a dával se do křížku s různými božstvy. Bohužel, tohle se táhne vesměs celou sérií, až na pár světlých momentů. Proč v posledním díle už není zkušenější a vždycky mu musí jít o život, než si uvědomí, co a jak má udělat, aby porazil ty „zlé“ a zachránil celý svět?

Série je spíš sborníkem povídek, které na sebe více, či méně navazují, a až na jeden díl jsou knížky pojmenovány podle hlavní povídky. Dějová linka jednotlivých případů je však bohužel skoro stejná: sakra, máme problém s magií – nevadí, zavoláme Koskovi, on to vyřeší – aha, tak asi nevyřeší, když si ho to vodí jako hadrovou panenku – všechno jinak, kluk šikovná to zvládnul, stačilo něco/někoho obětovat a dost sexu.

V prvním díle to čtenáři až tak nevadí, jelikož je to něco nového a neokoukaného. Ve druhém už mi to celkem vadilo, ale četl jsem dál s nadějí. No, tak nic… A třetí díl jsem přečetl čistě z důvodu doplnění sbírky. Poslední díl byl ale jako dobrá flaška rumu. Potkáváme se tu s pravým neworleanským vúdú a blues, českými jezinkami, džiny, Vatikánem a s romskou magií. Tentokrát je to čtenáři tak nějak bližší. Nejvíc (ne)překvapivý moment je však v poslední povídce, když se ukáže, že Tomáš Kosek se snaží do svého „byznysu“ zatáhnout rodinu, což mu vyjde tak nějak napůl.

Velmi dojemné je poslední rozloučení s Tomášem, které je spíš průřezem jeho kariérou jakožto detektiva zabývajícího se paranormálními jevy.

Série obsahuje celkem 1+4 knížky, kdy první kniha s názve 21 úderů, byla napsána jako náborová pro mladoboleslavskou Škodovku, proto ji tak úplně neřadím do této série, ač se v ní s Koskou potkáme. Styl psaní a použitý jazyk je běžnému člověku milejší, než nějaká „vysoká“ spisovná čeština (ano, i dlaždič je občas slušnější než Kotleta), ale právě proto ho rádi čteme.

Mně nakonec nezbývá než poděkovat Tomáši Koskovi, respektive Františkovi Kotletovi za krásný svět, co nám přinesl na stránkách svých knih, díky kterým jsme mohli alespoň na chvilku uniknout z toho vlastního. Děkujeme, pane Kosku.

 

Celkové hodnocení: 4⭐/5⭐

 

Info k jednotlivým knihám:

Příliš dlouhá swinger party

Název díla: Příliš dlouhá swingers party (série: Tomáš Kosek 1)

Autor: František Kotleta

Počet stran: 292

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2014

 

Anotace:

Tahle kniha není žádná selanka. Tahle kniha je literární swingers party plná démonů, prastaré magie, zombií, čarodějek, sukub, děsivých artefaktů, mocných sil z počátku věků a sexu. Spousty sexu. Ale taky akce a humoru. 

Název díla: Velké problémy v Malém Vietnamu (série: Tomáš Kosek 2)

Autor: František Kotleta

Počet stran: 288

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2016

 

Anotace:

Tomáš Kosek má problém. Velký problém. Někdo unesl dceru českého premiéra a stopy vedou k prastaré sektě, která to s magií myslí nejen smrtelně vážně, ale hlavně s ní opravdu umí zacházet. Navíc se pohádal se svou holkou a ta se vrátila zpět k prostituci. Prahou se k tomu všemu toulají démoni z vietnamských legend, čínští zabijáci a bisexuální agentky Litevské tajné služby. Tedy ta je jenom jedna, ale stejně je s ní potíž. Mohlo by to být ještě horší?

Jistě, ještě je tu to proroctví o konci světa. Jak jinak? Vždycky je tu nějaké proroctví. Jenže tohle, zdá se, není úplně vycucané z prstu.

Název díla: Poslední tango v Havaně (série: Tomáš Kosek 3)

Autor: František Kotleta

Počet stran: 328

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2018

Anotace:

Sexuální magie je sexy. Tedy pokud o ní čtete v ženských časopisech. Když ale narazíte na svého prvního démona, který se vás pokusí zotročit pro své choutky, dojde vám, že místo tantrické masáže potřebujete ostrý meč a bouchačku plnou nábojů.
Tomáš Kosek tohle všechno už dávno ví. Je totiž tak trochu jiný detektiv. Místo podvodníků a záletníků řeší démony, magii, zombie, čarodějky, sukuby a děsivé artefakty. A poslední dobou jako by mu práce přibývalo.

Název díla: Temné Blues v New Orleans (série: Tomáš Kosek 4)

Autor: František Kotleta

Počet stran: 416

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2022

Anotace:

Paranormální detektiv Tomáš Kosek má problémů víc než dost. Nejenže dluží CIA službičku a musí pro ni vyřešit, proč se z amerických mariňáků stávají zombie, ale má na krku i pár hladových naštvaných démonů a bohyně, které získaly prastarou magii. K tomu mocného sumerského démona, jezinky a starou dobrou babu Jagu. To však není nic proti tomu, že se mu místo dcer mají narodit dvě děsivé zrůdičky. Ale kdo jiný by si s tím měl poradit než právě on?

Sdílej:

Četl/a jsi něco od Kotlety?