fantasy_sci.fi_svet

Co ukrývá za tajemství fantasy kniha Dračí dcera

Liz Flanagan

Název díla: Dračí dcera

Autor: Liz Flanagan

Počet stran: 320

Nakladatelství: Cosmopolis

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @cosmopolis_cz za zaslání knihy.

LEGENDY OŽÍVAJÍ – ČAS DRAKŮ OPĚT NASTAL!

Vyrůstal jsem na knižní tetralogií Odkaz dračích jezdců. Eragon a jeho dračice Safira byly mi blízcí přátelé. Když v Česku vyšla kniha Dračí dcera dozvěděl jsem se o ní i díky tomu, že má být hodně podobná výše zmíněné dračí sérii. Nemohl jsem proto čekat a musel jsem si jí přečíst. Bohužel tato kniha má do Odkazu dračích jezdců velmi daleko. Jediná podobnost je v drakovi a jeho mladém jezdci v tomto případě jezdkyni.

Kniha začíná pozvolně, tempo je pomalejší a hlavní hrdinka Milla je osiřelá dívka, která je služebnou u bohaté rodiny. Milla nám pomalu odkrývá svůj charakter a osobnost. Po pomalém seznámení s několika postavami, kniha zařadí vyšší rychlost. Hlavní hrdinka se stane svědkem události, při kterých najde a získá brašnu se čtyřmi vejci, které vypadají jak dračí. Po této události se nejen ji ale i jejím přátelům změní život. Čeká je boj, který se nebude týkat jen jich, ale i celého království.

Kniha je určena spíše mladšímu publiku. Příběh není nikterak výjimečný, ale dokáže zaujmout a držet čtenáře v lehkém napětí. Milla je hodná srdečná postava, kterou jsem si oblíbil. Není to žádný komplikovaný charakter, je prostě čistá jako křišťál a všem se snaží za každou cenu pomoci. V knihách o dracích jsou nejdůležitějším prvkem draci, což je jasné. V tomto díle dostaneme dostatek těchto okřídlených děsu, ale jejich osobní kouzlo mi zde dosti chybí. Nejsou tak dobře popsání a jejích osobností jsou velmi okleštěné. Chybí mi tu jejich vyšší inteligence. Nejsou jen tupá zvířata, ale oproti jiným dračím knihám je to tu vše velmi rychlé a jednoduché. Sotva se draci vylíhnou už samy kladou vejce a já jsem pořádně ani nevěděl, jak tito draci vyrůstají. Jen, že potřebují teplo, vodu a lásku svého jezdce. Chybí mi tu blíží poznávání a větší výcvik všeobecně. Přišlo mi, že každý prostě tak nějak ví, co má dělat i když nikdo draka neviděl desítky let. A přečíst si jednu knihu o dracích za mě vážně nestačí 🤣🤣.

Celkově je kniha napsaná pěkně a lehce se čte. Stránky ubíhaly jedna za druhou a já se bavil. Kniha je svým obsahem i stylem rodinnou četbou. Najde se zde několik dospělejších a čtenářský zajímavějších pasáží. Jinak kniha sama o sobě nenabízí nic nového ani nic převratného. Jsou tu jeden dva zajímavé nápady jinak už bylo vše někde jinde použito. Ono ani svět není nijak výjimečný. Jeden malý kontinent spíše ostrov a má něm žijí jen lidé. Zajímavé bylo politické uspořádání a střet dvou stran a kultur. První původní, co draky vnímají jako něco božského, milujícího něco, co by měli chránit. Pak je tu druha strana, která v dracích vidí jen zbraně a možnost zvýšit svou osobní sílu a moc. Tento konflikt je na knize za mě osobně to nejzajímavější.

Závěrem – Kniha je to povedená, s dobrým příběhem, klasickou kladnou hlavní postavou a povedeným záporákem. Příběh není výjimečný, ale nenudí. Na můj vkus je kniha nekonzistentní, podstatným věcem se věnuje krátce a těm nepodstatným dává až moc zbytečného prostoru. Jedná se o jednoduchou jednohubkou, která kdyby tam nebyly draci, tak vlastně ani není fantasy.

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máš rád/a v knihách draky?