fantasy_sci.fi_svet

Recenze na vesmírnou sci-fi knihu Helon 2

Název díla: Helon 2

Autor: Aleš Holaň 🇨🇿

Počet stran: 152

Nakladatelství: Pointa.cz

Rok vydání: 2022

 

Moc děkujeme autorovi Alešovi Holaňovi, který nám ve spolupráci poslal svou knihu.

Helon 2 je planeta na okraji neutrální zóny, vytvořené hned po uzavření míru s rasou Krygerů. Všechno se zdálo být v pořádku, zóna plnila svůj účel a mimozemšťané o sobě skoro čtyřicet let nedali vědět. Nyní se ale Helon 2 odmlčel. S lodí, která měla zjistit, co se na planetě děje, to dopadlo podobně. Kontakt byl přerušen dřív, než dorazila na místo určení. Co se tam stalo? Mají s tím něco společného Krygerové? K Helonu 2 teď míří celé svazy vojenských lodí. Na palubě jedné z nich je i agent Samantha Parksová v doprovodu tajemného Johna, aby celou záhadu konečně vyjasnili.

Recenze

Tato kniha je pokračováním prvního dílu s názvem Agent Samantha Parksová, kterou jsme také recenzovali. Předešla kniha byla zajímavá, ale skrývala plno otazníku, dozvíme se nějaké odpovědi v tomto druhém díle?

Jako první bych chtěla říct, že tato obálka je velmi zajímavá a má jí na svědomí náš oblíbený ilustrátor Jiří Dvorský, který má již na svědomí více obálek, které nám zdobí knihovnu. Jediné, co je trochu mrzuté, je že série nemá graficky stejný design, tudíž knihy působí dojmem, že k sobě nepatří. Což je u sérii určitě chyba.

Tak jako v prvním díle je i nyní ústřední dvojice Samantha a tajemný John Smith, který je řekněme velmi svéhlavý. Samantha jako agentka Organizace splnila svůj úkol a získala si přízeň právě Johna, kterého přivedla do plavidla, které směřuje na planetu Helon 2.

„Pozemské lodě palbu opětovaly, ale nepřátelé se díky šípovitému tvaru a pohyblivosti formace velice snadno podařilo proklouznout palebnou přehradou a proniknout hluboko do svazu. Proplétali se mezi jednotlivými plavidly a střílely na všechny strany. Téměř žádná z lodí III. svazu se však v tom zmatku neodvážila použít své zbraně v obavě ze střelby do vlastních řad.“

Tento díl je v první polovině spíše filozofování, proč tyto xenofobní rasy spojili síly. Opět jsme zahlceni skvělou technikou, která ke každému dobrému sci-fi patří. Z tohoto díla, jsem měla pocit, že autor ví, o čem mluví. Nebyl to žádný nudný technický rozbor, přitom to znělo dobře a odborně. Myslím, že i začátečníci sci-fi četby, by tento kousek dokázali lehce strávit. Pro hlubší sci-fi fandy je tato série spíše oddychová zajímavost, která až tak nic moc nového nenabídne.

Druhá polovina knihy je hodně o boji. Akce je velmi zajímavá i když mi přijde kapku urychlená. Klidně bych si dokázala představit v knize více popisu okolí a rozpitvávání vnitřcích pocitů postav. Velmi mě v tomto díle zaujala démonizace právě Johna Smitha, jeho zajímavé vnitřní boje a jeho neobjasněná historie mě hnala kupředu ve čtení. Trošku mě mrzí, že je zde úplná absence romantické linky. Co se mi ale moc líbilo, a co v prvním dílu nebylo byli zajímavé flashbacky, které příběh postupně dovysvětlovali a byli příjemnou změnou.  

„Když se ve vchodu z verandy objevili dva další, John byl blízko. Vymrštil se z podřepu, levou rukou odstrčil jednomu z nich pušku a pravou mu od boku poslal do těla několik střel. Přitom ho tlačil před sebou jako svůj osobní štít. Mrtvým tělem přirazil jeho kolegu na zeď vedle dveří, ten se skácel na podlahu a zůstal bezmocně uvězněn pod svým padlým druhem.“

Pár otazníku nám zde autor umazal, ovšem pár jich ještě zůstalo. Tentokrát se z pozemské akce stala vesmírná akce, plná dobrodružství a boje. Ač byl příběh čtiví, přišel mi nedotažený – spíše jako podrobné poznámky ke knize o 500 stranách než plnohodnotný příběh. Neříkám, že se autor musí rozepsat o každé květině co hlavní postava potká, ale chybí mi tam nějaké důležité části a linky. Každopádně určitě chci vědět, jak bude dál pokračovat tato série. 

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Máte rádi ve sci-fi technologii nebo spíše akci?