fantasy_sci.fi_svet

Recenze na finální díl ze série Krysy Apokalypsy

Zuzana Hartmanová

Název díla: Krysy apokalypsa – Bouřný úsvit

Autor: Zuzana Hartmanová

Počet stran: 400

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme autorce @zuzana_hartmanova za zaslání knihy.

Vyvrcholení postapokalyptické trilogie Krysy apokalypsy. Jelikož se jedná o třetí díl bude recenze více tajemnější, ať nic důležitého nevyzradím.

Fantasy trilogie Krysy apokalypsa je mou velmi oblíbenou. V prvních dvou dílech autorka Zuzana Hartmanová stvořila jedinečný a magií prosyceny svět. Tato série svým příběhem, svými postavami a celkovým fungováním světa směle může konkurovat evropské tvorbě. Mně osobně se líbí ta dospělost, není to jen růžové, není to ani černé. Je to dospělá četba, svět, který je krásný a smrtící dohromady. Každá postava tu má své místo, svou životní pouť a nepůsobí jen do počtu. Třetí díl s názvem Bouřný úsvit ukončuje tuto mou pouť Lerem a měl být bouřným finálem. Osobně si myslím, že je spíše úsvitem nových zítřků a bouřným koncem starých časů.

Upřímně byl jsem velmi zvědavý, jak autorka ukončí všechny drobné příběhy, všechny dějové linky, které během prvních dvou knih stvořila. Začátek knihy byl pro mě trochu komplikovanější, jelikož od druhého dílu je to nějaká doba. A předchozí dvě knihy nám toho nabídly opravdu mnoho. Navíc tu máme velké množství postav a akce tu dostaneme poskrovnu. Což v celkovém kontextu knihy zas až tak nevadilo, jelikož je celková atmosféra spíše komornější. I přes komornější ráz se kniha četla dobře a stránky ubíhaly jedna ze druhou.

Celkově na mě tato kniha působila spíše jako psychologický pohled na několik utrápených a životem zničených duší, které autorka trápila v prvních dvou dílech. Tyto postavy bojují, utíkají, přežívají a začínají nový život. Většina z těchto postav, ať už lidských tak božských se snaží vyléčit svá zničená těla a zahojit své zlomené srdce. Kniha je hodně o dialozích a komunikaci mezi hlavním hrdiny. Velmi se mi líbil pohled do minulosti Arumiela a musím říct, že je to interesantní postava. Také jsem si oblíbil postavu Lucy, která je obětavá, přátelská a snaží se díky své magií pomoci opravdu všem. Navíc její spojení s Corvem je fascinující. Kombinace temné smrti a čistého znovuzrození je povedená.

Postupně během četby se většina důležitých linek pomalu uzavírá a já stále čekal kdy dojde na to velkolepé finále, kdy se všechno ukončí. A ono stále nepřicházelo a vlastně ani žádné nebylo. Ano pochopil jsem, že vlastně konec této knihy je nový začátek a velice chválím tento jiny pohled na věc. Nedostál jsem žádné epické souboje žádnou porážku zhoubného zla. Zde prostě platí, že konec je nový začátek a to doslova.

Závěrem – kniha to je výborná, sice nebude mou nejoblíbenější z trilogie, ale drží si vysoký standard předchozí dílů. Upřímně jsem očekával něco trochu jiného. Nejsem zklamaný jsem spíše překvapený z toho, jak to autorka ukončila/neukončila. Nakonec musím říct, že má tento otevřený konec něco do sebe. Vypadá to, že se v Leru blízká na lepší časy a bohové budou jejich zdárnou součástí. To se snad někdy dozvím v další knize?

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Četl/a jsi tuto sérii?