fantasy_sci.fi_svet

Sid Meier: Život v počítačových hrách – příběh legendy videoherního světa

napsal Robin 17.05.2025

Název díla: Život v počítačových hrách – Paměti od tvůrce Civilization a dalších kultovních videoher

Autor: Sid Meier

Žánr: Naučná, PC, Historie

Počet stran: 280

Vydavatel: Host

Děkujeme nakladatelství @hostbrno za zaslání knihy ve spolupráci.

Jsem celý život hráč a hry mě fakt baví a zajímá mě jejich tvorba a historie, když jsem věděl, že má vyjít tato kniha musel jsem si přečíst a na chvíli ukojit svou touhu po těchto vědomostech. Když jsem se pustil do knihy Život v počítačových hrách – Paměti od tvůrce Civilization a dalších kultovních videoher, měl jsem určitá očekávání. Přiznávám, že jsem čekal spíš suchý výčet faktů a vývojářských postupů. Místo toho mě Sid Meier vzal na osobní, vtipnou a zároveň velmi inspirativní cestu nejen herním průmyslem, ale i vlastním životem. Číst jeho příběhy o tom, jak vznikala Civilization, Pirates! nebo Railroad Tycoon, je jako nahlédnout pod pokličku geniální mysli, která dokázala vytvořit hry, jež formovaly celé generace hráčů a mě také. Civilization stále považuji za jednu s nejlepších tahových strategií v historii PC her.

Právě Civilization má v knize zaslouženě velký prostor. Sid vypráví, jak se rodila myšlenka, že hra nebude mít pevně daný cíl ani příběh, ale umožní hráči „psát dějiny“ po svém – a jak revoluční to tehdy bylo. Dozvěděl jsem se třeba, že původně uvažoval o hře zaměřené jen na moderní éru, ale postupně si uvědomil, že síla spočívá právě v celém vývoji civilizace od starověku po budoucnost.  Fascinovaly mě i zákulisní momenty – například jak vznikla ikonická „technologická stromová“ struktura nebo proč se rozhodli pro tahový systém místo real-time strategie.

Foto: Host.cz

Podobně poutavě Sid popisuje i Pirates!, kde vysvětluje, proč chtěl hru, která kombinuje akci, dobrodružství, strategii i RPG prvky – a přitom dává hráči pocit svobody. A i když pro mě osobně Railroad Tycoon nebyl tak zásadní, oceňoval jsem jeho vášeň pro stavění a řízení, která z jeho vyprávění doslova sálá. Všechny tyhle příběhy spojuje jedno: snaha udělat hru, která není jen zábavou na pár hodin, ale světem, do kterého se člověk rád vrací.

 

„Hra je série zajímavých rozhodnutí.“

 

Tahle věta byla použita v knize a mě velmi zaujala, jelikož vystihuje filozofii při tvorbě Civilization a dalších her, ale taky dobře reprezentuje celou knihu – že klíčem k dobré hře (i životu) je možnost se svobodně rozhodovat a přijmout důsledky těchto rozhodnutí.

 

Co mě na knize nejvíc zaujalo, byla upřímnost a lehkost, s jakou Meier vypráví o úspěších i přešlapech. Nemá potřebu se chlubit ani si hrát na neomylného vizionáře. Naopak – často zdůrazňuje, že velká část úspěchu spočívá v tom, že se člověk nebojí riskovat a občas i selhat. Četlo se to svižně, s úsměvem, a chvílemi jsem si připadal, jako bych seděl se Sidem v obýváku a poslouchal jeho vzpomínky na zlaté časy videoher. A jen hrál hry, které stvořil, což je velmi líbivá představa, komu by se nelíbila, že?

Závěrem – pokud máte rádi hry, nebo vás zajímá, jak vzniká něco, co dokáže oslovit miliony lidí, po celém světe, tak bych vám tuhle knihu jednoznačně doporučil. Je to nejen paměť jednoho tvůrce, ale i pocta hravosti, nápadům a odvaze tvořit něco nového a něco co udělá radost někomu jinému, což je chvályhodné a inspirativní.

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.