fantasy_sci.fi_svet

Ghostface řádí v New Yorku!

napsal filmova_galaxie 🔪 16.03.2023

Hodnocení ČSFD  74%

Název filmu: Vřískot 6 (Scream VI)

Žánr: Horor, Thriller

Rok vydání: 2023

Režie: Matt Bettinelli-OlpinTyler Gillett

Scénář: James VanderbiltGuy Busick

Kamera: Brett Jutkiewicz

Hudba: Brian Tyler

Hrají: Melissa BarreraJenna OrtegaCourteney CoxMason GoodingJasmin Savoy BrownHayden PanettiereDermot Mulroney..

Rok po masakru ve Woodsboro se čtyři přeživší snaží žít vlastní životy ve velkoměstě. Každý se snaží se svými traumaty vyrovnávat po svém a jakž takž to vychází. Nic však netrvá věčně a na scéně se objevuje nový zabiják se známou maskou. Co je zač a jaký má důvod? To zjistí postavy i diváci už v 6. díle legendární série, které překvapivě pořád nedochází plyn.

Nebudu lhát, tato frančíza je má srdcová záležitost a každý díl jsem viděl několikrát. Baví mě vždy hádat, kdo je vrahem, jaký je motiv a koukat, jak každý díl komentuje hororový žánr jako takový. Nový kousek není v tomhle vůbec jiný a dočkal jsem se vlastně všeho, co mám rád. Ačkoliv tuhle sérii miluji, otázka, zda tvůrci opravdu můžou přijít zase s něčím novým byla na místě, ale už po úvodní scéně mě s přehledem uklidnili. Opět se povedlo přinést do vyčpělé premisy něco nového a režiséři své nápady šikovně prodávají.

V první řadě se opět posunuje brutalita a pokud byl minule vrah brutální, tady je vyloženě utržený ze řetězu a ze svých obětí dělá rovnou kebab. Nový zabiják je nekompromisní mašina na zabíjení a pomaličku se přibližuje k velikánům jako byli Jason nebo Michael. To, s jakou vervou tady bodá do lidí je až depresivní. Tentokrát se však neomezil jen na nahánění v uzavřených prostorech a oceňuji cestu, jakou se tvůrci vydali, když chtěli využít město jako vrahovo hřiště. Uličky, večerka, metro. Už jen pocit, že i tady nejste v bezpečí, dává naháněčkám nový rozměr a díky tomu jsou mnohem napínavější a zábavnější než kdy jindy. Na fandy jako já pak tady čeká nespočet easter eggů, narážek a pomrknutí, jenž mi udělali velkou radost.

Už samotná úvodní scéna, která vždy v sérii znamenala první seznámení s vrahem, je tady úplně jiná, než na co jsem byl zvyklý a je škoda, že se tvůrci nevydali touhle cestou po celý film. Takových nápadů je v první polovině mnoho a proto zamrzí, že v druhé polovině tomu dojde dech a vracíme se k šablonovitému finále, které už je mírně parodické. Což mě přivádí k detektivní lince. Hádat vraha je vždy zábava, ale tady se nejedná o nic těžkého. Zdatný znalec hororů, ale i pozorný divák pozná, kdo tahá za nitky už po 30-ti minutách filmu a finále je tak šokující asi jako ceny v Lidlu, stejně jako motiv.

Ve výsledku jde pořád ale o kvalitní a zábavný přídavek do série, která si i díky povedenému 6. dílu stále drží svou úroveň. Vražd je více, jsou brutálnější, změna lokace prospívá a dodává novému vrahovi spoustu nových možností, jak svou oběť zničit. Nápady zde pořád jsou, jen s nimi neumí tvůrci pracovat po celý film, stejně jako se bojí odpravit hlavnější postavy. Pro fanoušky série přesto povinnost, pro ostatní důvod nakoukat si předchozí díly. Jelikož snímek vydělá hodně peněz, 7. díl bude brzo ohlášen a osobně doufám, že pauza bude větší a bude se jednat o poslední díl. Kvalitativní sešup je totiž nevyhnutelný a tady by se mělo skončit v nejlepším. Plus za soundtrack!

Hodnocení 4⭐/5⭐

Sdílej: