fantasy_sci.fi_svet

Želvy Ninja – známe je všichni z dětství, a sledují je i naše děti. Známe je ale doopravdy? část 41. 

napsal Comics Boy CZ  🐢 06.08.2023

Rozhovor s Václavem Dortem.

A je to konečně tady! 💥

Očekávaný rozhovor s ředitelem nakladatelství @comicscentrum 🗯️

Zajímá tě, kdo stojí za zrodem tohoto oblíbeného českého nakladatelství, zaměřeného na komiksy?

Jsi zvědavý/á, jak se pan Dort dostal k vydávání komiksů?

Zajímá tě jeho názor na českou scénu?

Pak jsi tu správně!

Kromě výše jmenovaného se v tomhle rozhovoru zaměříme na sérii o které jsem tu psal už mockrát – Želvy Ninja Eastmana a Lairda 🐢 Předčasně ukončená série, jejíž osud spoustě fanouškům Želváků nedal spát, se konečně dočká objasnění přímo od zdroje. Pokud patříš k těm, kteří se svými kamarády spekulovali o tom, co se vlastně v roce 2015 stalo, že Želvy přestaly po třech číslech vycházet, nebo tě zajímá, jestli si budeš moct u nás ještě někdy přečíst původní Želváckou sérii a jaká je obecně budoucnost Želvích komiksů, rozhodně doporučuju pokračovat ve čtení.. Ožehavé otázky budou konečně zodpovězeny! 🗣️

„Jsem @comicsboycz a Želváci jsou můj osobní projekt, ve kterém už přes rok mapuju jejich osud, snad ve všech médiích, jakými kdy prošli.“

Tímto bych chtěl moc poděkovat nakladatelství @comicscentrum za poskytnutí rozhovoru a za jejich, po všech směrech vynikající spolupráci 🙏

Jmenovitě bych pak chtěl poděkovat:

Panu Dortovi za vstřícnost a otevřenost v odpovědích, které mi na moje otázky poskytl.

Paní Fialové z distribuce, která se mnou celou dobu jednala a jejímž prostřednictvím byl celý rozhovor uskutečněn.

A v neposlední řadě, všem zaměstnancům jejich nakladatelství, díky nimž se Želvy dostaly před osmi lety na pulty našich tuzemských knihkupectví.

Děkuji, bez vás by k žádné Želví sérii nikdy nedošlo ❤️

Tak si užij čtení a dej mi vědět do komentářů, co si o osudu Želvích bojovníků myslíš ty 🦸‍♂️

CB: Jaká vlastně byla Vaše cesta ke komiksu a k založení vlastního byznysu v tomto odvětví?

VD: Nejprve jsem se začal zabývat DTP, dále speciálními způsoby reprodukce a nakonec grafikou. Díky tomu jsem se na začátku devadesátých let dostal k práci na prvním časopisu, který se věnoval západním komiksům u nás a to byla Comics Aréna. Vyšlo jen jedno číslo, byť jsem do tisku připravil i číslo druhé. Později jsem spolu s dalšími známými založil vlastní DTP/Grafické studio, které stálo u zrodu nakladatelství CREW a stalo se i jeho 50% vlastníkem. S kolegou Trojanem jsme však měli jiné názory na vydávání, začali komiksy vydávat sami a v roce 2003 jsme založili Comics Centrum. Je to tedy letos již 20 let, co se snažíme přinášet našim čtenářům zajímavé komiksy, které se nám líbí.

CB: Co máte na komiksech nejraději?

VD: Pokud využívají maximálně možnosti tohoto média a nejsou to jen ilustrace s bublinou, ve kterých je ještě pro jistotu zopakováno, co čtenář na ilustraci vidí. Bohužel, porozumět takovým komiksům dělá stále mnoha českým čtenářům problém.

CB: Jak vnímáte současné postavení komiksu na české scéně?

VD: Pokud máte na mysli, jak je komiks vnímán kulturní veřejností, panují stále jisté předsudky. Pro mnoho novinářů je stále důležitější téma komiksu, než jeho vlastní kvalita.

“Nyní bych přešel k otázkám na výše zmiňovanou sérii komiksu Želvy Ninja Eastmana a Lairda.”

CB: Co se vlastně tehdy stalo, že se sérii nepodařilo vydat do konce?

VD: Naprostá neschopnost licensora nás informovat. Nyní už máme lepší přístup k informacím a tak víme, že z původní série Želv Ninja/TMNT jsme vydali všechno, co je v současné době možné, dostupné a dává to smysl vydat.

CB: Četl jsem v jednom rozhovoru, který jste poskytl nejmenovanému deníku, že jenom získat práva pro vydávání komiksu Vám trvalo 13 let. Bylo opravdu tak těžké se dopátrat držitelů práv na původní Želvy, a potom s nimi vyjednat podmínky vydávání u nás?

VD: Je to skutečně tak, museli jsme počkat, až někdo začne Želvy zase v zahraničí vydávat a poskytovat na ně licence. Důležité je, aby byly také k dispozici tiskové podklady.

CB: Objevilo se spoustu spekulací o tom, že nešlo ani tak o problém s autorskými právy, jako o to, že prodeje Ninja Želv nenaplnily Vaše očekávání. Vyvrátil byste nějak tato tvrzení?

VD: Takové spekulace jsem, musím se přiznat, nezaznamenal. Je to nesmysl. Pro nás tato série, naopak znamenala velkou finanční ztrátu, z důvodu nemožnosti v ní pokračovat.

CB: Je nějaká reálná šance sérii dokončit, případně ji vydat celou znovu, třeba v jiné podobě?

VD: Pokud se bavíme o původní sérii, momentálně žádnou možnost nevidím. Z prvního běhu není možné licencovat asi 40 sešitů a další běhy není možné licencovat vůbec. Pouze nové díly, které momentálně vycházejí, ale ty jsou svojí podobou velmi vzdálené původní sérii.

CB: Jaká je podle Vás budoucnost Želváků v komiksu?

VD: Pokud se jedná o původní sérii, tak ne příliš růžová. Už pět let čekáme na pokračování souborného paperbackového vydání, které by snad mělo přinést její pokračování. Nicméně nezoufejte, něco přeci jen v plánu máme.

A jelikož je rozhovor už staršího data, protože série vycházela o něco dřív na Instagramu, tak víme, že to „něco“ nebylo nic jiného než skvělý komiks Poslední Rónin, který Comics Centrum vydalo letos v dubnu.

Pokud se ti rozhovor líbil, budu rád, když podpoříš nejen tuhle epizodu ❤️, komentářem nebo sdílením 🙏 Želví sérii najdeš taky v průvodci u mě na Instagramu (@comicsboycz), kde jsou všechny epizody ve 2 balíčcích, hezky seřazené a pojmenované, abys vždycky přesně věděl/a o čem konkrétní díl je ☺️👍

Cowabunga! 🐢

Sleduj Comics Boy CZ
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab

 

 

Sdílej: