fantasy_sci.fi_svet

Zemřel slavný americky spisovatel Cormac McCarthy autor postapokalyptické Cesty.-

13.6 2023 zemřel spisovatel Cormac McCarthy.

Americký spisovatel známý svými temnými, surovými a často filozofickými romány. Narodil se 20. července 1933 v Rhode Islandu ve Spojených státech. Jeho literární díla se často odehrávají v americkém Západě a jsou proslulá svým silným jazykem a náročnými tématy.

McCarthyho literární kariéra začala v 60. letech, ale skutečným průlomem se stal až v roce 1985, kdy vydal román „Blood Meridian“. Tento román, odehrávající se ve 19. století na americké hranici, je často považován za jedno z nejvýznamnějších děl americké literatury. Jeho brutální a násilné vyprávění o dobrodružstvích skupiny lovčích skalpů ukazuje McCarthyho styl, který často zobrazuje temnou stránku lidské povahy a násilí. Chystá se filmové zpracovaní.

Dalším významným románem od McCarthyho je „No Country for Old Men“ (Tahle země není pro starý) z roku 2005, který se později stal i úspěšným filmem bratří Coenů. Tento thriller sleduje násilnou střetu mezi lovcem odměn, psychopatickým vrahem a starším šerifem na americko-mexické hranici. McCarthyho realistický a surový pohled na lidskou povahu se projevuje i v tomto románu. Román se dočkal filmového zpracovaní od bratru Coenu v roce 2007.

Mezi další významná díla McCarthyho patří „The Road“ (Cesta) z roku 2006, která vyhrála Pulitzerovu cenu za beletrii. Tento postapokalyptický román sleduje putování otce a syna přes zničenou krajinu, kde se snaží přežít a udržet naději v beznadějné situaci. Cesta se taká dočkala velmi kvalitního filmového zpracovaní. V hlavní roli září Viggo Mortensen pod režijní taktovkou John Hillcoat. 

Cormac McCarthy získal řadu literárních ocenění za svou práci, včetně National Book Award a National Book Critics Circle Award. Jeho romány jsou často považovány za náročná čtení, ale jsou také uznávána pro svou hloubku a silný umělecký styl. McCarthy se stal jedním z nejvýznamnějších spisovatelů současnosti a jeho díla mají trvalý dopad na literární svět.

3e02f746-625d-41fe-9146-514bd48767a2

Znáš tvorbu tohoto autora?