fantasy_sci.fi_svet
Tři zákony robotiky a jeden muž - Isaac Asimov
Dnes by slavil narozeniny světový velikán sci-fi literatury Isaac Asimov.
Narodil se 2.ledna 1920 v městě Petrovič v Rusku, zemřel 6.dubna 1992 v USA. V roce 1923 celá jeho rodina emigrovala do Ameriky. V roce 1928 se stal americkým občanem a nikdy i přes svůj původ se nenaučil rusky a nikdy svoji rodnou zemi nenavštívil.
Asimov se sám naučil čist v pěti letech. Díky tomu, že jeho otec měl malý obchod se smíšeným zbožím, kde se setkal s různými časopisy. Svůj první článek napsal v jedenácti letech a v devatenácti mu jeho článek vydali v různých časopisech.
Spisovatel trpěl klaustrofilií, což znamená že má strach z otevřených prostorů. Miloval malá uzavřená místa, kde mohl v klidu psát své příběhy. Tahle psychická porucha měla velký vliv na jeho díla, díky ní byla komornější, klaustrofobičtější. Můžeme si toho všimnou v románech Ocelová jeskyně, Nahé slunce, a robot úsvit. V těchto románech lidé žijí na zemi v podzemních městech a panicky se bojí otevřeného prostoru.
Isaac byl spisovatel a biochemik. Za svůj produktivní život napsal přes 300 vědeckých a veděcko – populárních knih.
Je také autorem tři zákonů robotiky. Principy, které tyto zákony představují, jsou považovány za obecné shrnutí základních požadavků na vývoj a používání robotů a časem se staly dogmatem sci-fi literatury.
Přesné znění původních zákonů robotiky.
- Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
- Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
- Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.
Časem přidal Asimov v knize Roboti a impérium ještě tzv. „nultý zákon robotiky“ a ostatní zákony byly upraveny přidáním „kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým zákonem“. Na rozdíl od původních tří zákonů Asimov vznik nultého zákona připsal robotu R. Daneelu Olivawovi . Tento zákon vyvolal u
fanoušků rozporuplné reakce a obvykle není považován za jeden ze základních zákonů. Zákon totiž robotům dovoluje ochraňovat celé lidstvo na úkor jednotlivců.
Přesné znění nultého zákonů Robotiky
0) Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
Mezi jeho nejznámější díla patří série Nadace a série o Robotech, dále sbírka povídek Já, robot, Roman Ani samy bohové a spousty dalších.
,,Mám pocit, Golane, že civilizační pokrok není nic jiného než čím dál větší omezování soukromí. (Janov Pelorat, Na hranicích nadace, 1982)“
Je všeobecně považován za mistra žánru vědecké fantastiky a za svého života společně s R.A. Heinleinem a Arhurem C. Clarkem patřil mezi tzv. „velkou trojku“ autorů sci-fi.
V dnešní době jsou jeho díla stále čtená a vzniká spousta různých adaptaci ať už her, filmů a seriálů, které jsou ovlivněny tímto autorem. Filmy jako Já Robot, Andrew – člen naší rodiny, Konec věčnosti jsou zajímavé a povedené snímky. Nejnovější dílo podle knihy Mistra Robotiky je seriál Nadace, jenž byl přijat docela chladně. Nejedná se o špatnou adaptaci, ale zdaleka není dokonalá.
Znáte tohoto autora? Četli jste nějakou jeho knihu?