fantasy_sci.fi_svet

Autor martin paytok nám prozradil jaké byly začátky jeho pSANÍ

autor knihy
prokletí pro všechny

Knihu prokletí pro všechny můžete koupit 👉ZDE👈.

Kontakt na autora 👇

O AUTOROVI

Ex-publicista, finalista literárních soutěží a holka pro všechno v jednom pražském nakladatelství.

Řadu let strávil psaním o počítačových hrách a filmech pro inGamer.cz, web časopisu XB-1 a magazín SCORE.

Jeho pokleslé, většinou hororové příběhy nesou vliv Donalda E. Westlakea, Gartha Ennise a kulhánkovské akční školy. Vyšly například ve sbornících Kladivo na čaroděje: O krok před peklem (2018), Zajtra bude včera (2020) nebo Krásky a vetřelci (2021).

S povídkami Těžká noc, Profesionálové a Poslední jízda jste se pak mohli setkat na stránkách časopisu Pevnost.

Autorovi moc děkujeme za rozhovor! A přejeme mu další úspěšnou tvorbu!

Knihu „Prokletí pro všechny“ jsme hodnotili 4⭐/5⭐ recenzi najdete ZDE.

ROZHOVOR

Co vás motivovalo k tomu, abyste napsal knihu?

Nárazová motivace se nekonala, spíš přirozený vývoj. Knihy vždycky byly cíl, jenom k nim vedla dlouhá cesta od kratičkých příběhů na půl strany přes povídky, delší povídky a sakra dlouhé povídky.

Ovlivnilo Vás hraní/psaní o hrách ve vaší literární tvorbě? Jaká je vaše oblíbená PC hra?

Určitě, minimálně mi to pomohlo se vypsat. A stručnější styl, užívaný v publicistice, mi, myslím, vydržel i ve fikci. Na oblíbenou hru obvykle odpovídám Alan Wake, ale je toho hodně. Hlavně příběhové věci: Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Gemini Rue, Spec Ops: The Line, Max Payne 2… Srdcovka je ale třeba i Doom 2, Hitman: Blood Money nebo první X-COM.

Čtete rád? Jaká je vaše nejoblíbenější kniha, potažmo autor?

Čtu rád. Můj oblíbený autor je Donald E. Westlake. Nebo H.P. Lovecraft. Nebo Štěpán Kopřiva. Podle toho, jak se zrovna vyspím. Kniha Piknik u cesty. Nebo Dahlovy Čarodějnice. Podle toho, jak se zrovna vyspím, ehm. Naposledy mě hodně oslovila Píseň oceli od Michaely Merglové.

Kolik času Vám zabralo napsání této knihy?

S prvními asi dvaceti stranami jsem se plácal měsíc. Pak jsem se dva roky flákal a ujišťoval redaktorku Pavlínu Kajnarovou, že na tom rozhodně pracuju… a když na to ani po těch dvou letech nezapomněla, tak jsem tedy napsal i zbytek. Čistého času mi první verze zabrala asi čtyři měsíce.

Vaše kniha má moc zajímavou obálku, podílel jste se na tvorbě nebo jste to nechával čistě na ilustrátorce?

Obálku dělala skvělá ilustrátorka Anna Voříšková. Můj input byl všehovšudy takový, že jsem z příběhu vybral několik motivů a ještě s pár obálkami pulpových románů, co jsem našel na webu a líbily se mi, jí je poslal pro inspiraci. Nijak jsem na tom ale nebazíroval, prakticky měla volnou ruku a výsledek je zcela její zásluha.

Kdyby měla být vaše kniha zfilmovaná, jakého herce/herečku si v hlavních rolích představujete?

Nad tím jsem moc nepřemýšlel, postavy si nepředstavuji nijak konkrétně. Ale dobře, Linka by mohl hrát třeba Václav Neužil, Kulicha Hynek Čermák, Lenku Soňa Norisová a Kyrila Michal Suchánek.

Máte nyní rozpracovanou další knihu?

Teď zrovna dokončuji povídku do sborníku věnovaného Gregoru Mendelovi, takže jsem na ní aktivně nepracoval, ale ano, mám rozepsanou nadpřirozenou detektivku ze stejného světa jako Prokletí. Není to pokračování, měla by se tam ovšem ve větší roli otočit jedna známá postava. Když to půjde dobře, vyjde příští rok.

Je něco, co byste rád vzkázal svým čtenářům?

Že jsem rád za pozitivní ohlasy a děkuji za podporu. Čtěte dál českou fantastiku – za světovou nijak nezaostává.