fantasy_sci.fi_svet

Rozhovor o elementech s autorem Jiřím Dittrichem

jiri dittrich

Moc děkujeme spisovateli @elementum.books , že nám poskytl tento rozhovor.

O autorovi

Jiří Dittrich se narodil 14.1.1996 v Praze, na jejímž okraji vyrostl. V roce 2011 absolvoval základní školu a nastoupil na Střední školu obchodní, kde v roce 2015 odmaturoval. V té době měl již napsané texty pro obě své první knihy – tedy Elementum a Elementum: Tajemství sudby. První knihu začal psát na začátku druhého ročníku střední školy, když mu bylo šestnáct let.

A zatímco se chystalo vydání první knihy, nastoupil do zaměstnání do malého obchodu poblíž svého bydliště. Tam strávil necelé dva roky, než se po vydání knihy přesunul do zcela odlišných vod. Od jara 2017 začal totiž pracovat jako bankovní poradce. V září téhož roku dokončil rukopis pro třetí díl Elementum a v prosinci předal nakladatelství rukopis pro díl druhý – ten vyšel v září 2018. Třetí díl poté vyšel necelé dva roky po něm. A to v květnu 2020. Aktuálně autor pracuje na pátém a posledním díle série Elementum.

 

Již od mala měl Jiří Dittrich určitou fantazii, která ho postupně posouvala. První známka spisovatelského potenciálu se objevila asi v jeho 11 letech, kdy napsal krátký scénář pro své kamarády, s kterými poté podle něj točili amatérský film.

Krom psaní je i velkým čtenářem žánru fantasy, sci-fi, thriller a mystery. Mezi jeho oblíbené knižní série patří například Harry Potter, Odkaz dračích jezdců a všechny knihy Dana Browna. Volný čas tráví rád s přáteli či rodinou.

Jiří Dittrich krom psaní a četby rád chodí do kina, věnuje se běhu, sem tam navštíví s přáteli bar, nebo cestuje po České republice. Také miluje děti, hudbu a dobré jídlo.

SÉRII ELEMENTUM JSME HODNOTILI 5⭐/5⭐

RECENZI NA KNIHU SI MŮŽETE PŘEČÍST 👉ZDE👈.

Rozhovor

Co tě motivovalo začít psát knihy?

Je to asi trochu zvláštní, ale prvotní nápad napsat knihu se zrodil, když jsem byl doma s angínou, a sledoval animovaný flm Kung Fu Panda. Ten večer jsem si sednul ke stolu a začal psát. Nějak se mi zalíbil námět, jak se z někoho obyčejného stává vyvolený. Navíc mě velmi zaujalo prostředí starověké Číny, které v první verzi Elementum bylo hodně využito (později změněno). 

Máš radši sci-fi nebo fantasy?

Spíš fantasy. Co se týče kouzelných schopností, k těm mám slabost od malička. Jako malí jsme si se sestřenicí hráli na to, jak máme kouzelné schopnosti, a bojujeme proti démonům. 

Tvůj nejoblíbenější autor, potažmo kniha?

To je těžké. Nejoblíbenější autor bude asi Christopher Paolini nebo Dan Brown. Ale zvolit jednu oblíbenou knihu si asi nezvládnu. Buď to bude něco od Paoliniho, Browna nebo Rowlingové. 

Na který díl ze série jsi nejvíce pyšný a který se ti psal nejlehčeji?

Nejvíc pyšný jsem na trojku. Za mě je to nejzajímavější kniha z celé série, je v ní toho nejvíc. Nejlépe se ale psala jednička. Byl to díl, kde jsem teprve všechno vytvářel a budoval. Šlo to samo.

Jaké jsou tvé koníčky mimo psaní knih?

Výlety, turistika, běh, cvičení, četba… Dovolím si říct, že i práce.

Proč sis vybral do svých knih zrovna elementy?

Od malička bylo ovládání elementů jednou z mých oblíbených schopností. Další oblíbenou je například telekineze. 

Jak se ti povedlo vydání prví knihy? Byl to složitý proces?

Byl. Rozhodně hodně složitý. Největší kámen úrazu byl, že to bylo moc dlouhé a tím pádem tedy nákladné na vydání. A jelikož to nebyl žádný wow příběh, žádnému nakladateli to za vydání nestálo. Oslovil jsem přes dvacet nakladatelství, ale nikde jsem neuspěl. Až pak jsem se vrátil k Epoše, a domluvil se s nimi na vydání za společné náklady.

Byli dny, kdy jsi měl pocit, že již nevíš, jak s rozepsanou knihou pokračovat? Necháváš postavy, aby žily svým životem, nebo má příběh nalajnovaný?

Upřímně se mi nikdy nestalo, abych nevěděl, jak pokračovat. Děj jsem znal vždycky dopředu. Spíš se mi stávalo, že na psaní nebyla nálada. A v tu chvíli se nemá cenu snažit. Odnese to kvalita textu.. Co se týče postav, mají to hodně nalajnované, ale někdy mě napadne něco v danou chvíli, a tím se třeba cesta postavy trochu změní. 

Kdyby měla být tvá série zfilmovaná, jaké herce si představuješ v hlavní roli?

Ke všem postavám vymyšlené herce nemám. Ale třeba k Abby mi sedí Olivia Holt, k Nowelovi Harrison Ford a k Irmě Meryl Streep. 

Znáte tvorbu tohoto autora? Jaký element je vám nejbližší?