fantasy_sci.fi_svet

Fantasy seriál Odkaz je plný netvorů a různých magických bytostí

Odkaz

Hodnocení 68 %

V posledních deseti letech uchvátili kultovní hrdinové a padouši ze seriálů Upíří deníky a The Originals diváky po celém světě. Zanechali po sobě přetrvávající odkaz lásky a rodiny, který znovu ožívá v novém napínavém dramatu Odkaz. To vypráví příběh další generace nadpřirozených bytostí na škole pro mladé a nadané. Právě tam se sedmnáctiletá dcera Klause Mikaelsona Hope, dvojčata Alarica Saltzmana Lizzie a Josie a mnoho dalších mladých lidí snaží dospívat tím nejméně konvenčním způsobem a stát se tou nejlepší verzí sebe sama… navzdory nejhorším vnitřním nutkáním. Stanou se z těchto čarodějnic, upírů a vlkodlaků hrdinové, kterými chtějí být – nebo záporáci, jimiž se narodili?

Záhy zjistí, co znamená být výjimečný ve světě, jenž pro ně patrně nikdy nenajde pochopení. Na škole, kterou běžně navštěvují upíři, vlkodlaci a čarodějky, se šokovaní studenti a jejich zbožňovaný ředitel dr. Alaric Saltzman ocitnou tváří v tvář řadě monster a nestvůr, o nichž slyšeli jen v mýtech a povídačkách. Drak. Chrlič. Bezhlavý jezdec. Necromancer. Zlo, skrývající se za vzkříšením těchto kdysi fiktivních bytostí, se ukáže mít děsivou spojitost s nejnovějším studentem školy.

Nyní na HBO GO. 

Recenze

Seriál Odkaz má prozatím 4 série, které mají každá po 16 epizodách. Bohužel, nyní je ze 4 série uvolněno pouze 9 dílů, tudíž jsem těch dalších 7 zatím neviděla. Každá série je něčím originální a zajímavá.

Po pár dílech jsem zjistila, že herecké výkony jsou slabší, úplně tomu chybí ta atmosféra a historie ze světa upírů a původních upírů. Takový ten nádech fantasy a tajemna tam prostě chyběl. No buďme upřímní také mi tam chyběl Deamon 😀 . Připadalo mi, že v tomto seriálu se snaží o wow efekty díky drakům, obřím pavoukům, kamenným sochám (neboli chrličům) – kteří, nejsou ani povětšinou nějak extra dobře zpracování. Efekty ze startu byli velmi slabé. Jediné, co dodává tomuto seriálu renomé jsou jeho předchůdci a odkazy na ně, to jediné bylo zatím v seriálu pro mě opravdu zajímavé. Přišlo mi, že tento seriál jen čerpá energii ze svých předchůdců.

Ovšem brzy přišla změna!

Ale i tak první série i přes to, že byla docela zajímavá byla pro mě nejvíce obtížná, protože jsem měla neustálou tendenci srovnávat seriál právě se svými předchůdci – Upíří deníky a The Originals (Původní upíři). Na druhou stranu mě u seriálu držela představa, kdo všechno z mých oblíbenců z předešlých seriálu se v Odkazu ukáže. Alaric Salzman byl jasný i jeho dvě dcery, pro které vybudoval školu, kterou pojmenoval Salvatorova škola. Také Hope, která se objevila i v The Originals… je v tomto příběhu hlavní postava. Ale kdo dál? A jak vlastně všichni moji oblíbení vlci či upíři skončili? Dozvím se to v seriálu? To je to, co mi běželo hlavou a u seriálu mě to opravdu drželo. A jsem za to ráda, protože se kvalita jak kamery, tak i efektů zvyšovala, a navíc i jsem dostala i solidní monstra, která mě někdy až udivovala. I hudba na seriál je velmi povedená a celkově i atmosféra zhoustla a mě seriál docela pohltil.

Tento seriál se více zaobírá zlem, jako jsou démoni a důležitou roli zde hraje mocný netvor Malivor. A aby mohli vyrovnat síly, tak v tomto seriálu natrefíme i na více ras než na čarodějky, upíry a vlkodlaky… jsou tam také víly, múzy a také i třeba fénix. Je to velmi rozmanitý fantasy svět, který je občas až moc nereálný, v tom smyslu, že lidé okolo vlastně o tomto světě pořád nic neví.

Miluji ty odkazy, které jsou provázány právě s předešlými seriály – zbraně, pověsti, proroctví, kletby…. vše to na sebe krásně navazuje. Dvojčata Blíženci v covenu čarodejnic, které v svých 22 let musí podstoupit sjednocení (Upíři deníky), Hope Mikaelsonová jako tribryd (vlk, čarodejnice a upír). Lore tohoto seriálu je věrné svému univerzu, vymyšleno je to výborně a vše souhlasí. Například i zlověstný dub původních upírů a všemi upíry obávaný Železník. Navíc tam je plno nových věci, které nepůsobí nijak nepřirozeně.

odkaz

Po čase mě omrzela epizodnost seriálu, kdy monstrum vyleze – tým studentů vymyslí plán, který selže a poté někdo (většinou Hope) vymyslí geniální plán a juchu vše zachráněno. A pořád a pořád dokolečka, samozřejmě v pozadí těchto epizod stojí něco velkého a drží se to několik sérii… Ovšem zlomová chvíle je konec třetí a čtvrtá série, kterou bych možná označila za nejlepší – už i kvůli povedeným „cosplayum“ tak i originalitou monster a hlavně, že režisér či scénárista popustil uzdu fantazii a seriál Odkaz má najednou hned větší záběr, kde odkazuje na všemožné filmy a seriály. Ano již od první série, se sem tam objevují narážky na Pána prstenů, Harryho Pottera nebo Star Wars…. ovšem právě od čtvrté série, se začali doslova objevovat easter eggy na různé další geekovské filmy a seriály, či dokonce samotné scény a dialogy. Skvělé na tom je, že jednotlivé díly byli každý jiný, velmi mě bavil díl, kdy slavná trojice čarodějek ze školy navštíví paralelní svět Star Wars – kde filmaři používají stejné přechody mezi scenami, jako v této legendě, tak i nadpis Legacies je ve stylu Star Wars. Dále tam také najdeme odkazy na hru na hrdiny Dungeon of Dragons, kde skupinka ve škole právě hraje tuto skvělou hru! A také nám tam nesmí chybět komiksový génius.

Abych to nějak shrnula – řekla bych, že seriál bude spíše pro mladší publikum, na druhou stranu u starších, co viděli předešlé seriály vyvolá nostalgii a já osobně bych se hned zpětně na ty seriály koukla znovu. I když musím přiznat, že The Original se mi líbilo nejvíce ze zmiňovaných seriálů, ale bohužel jsem neviděla všechny díly. (Což určitě musím dohnat) A u Upířích deníků jsem zbožňovala 1-4 série a poté už to bylo docela takové slepené a zvláštní, pořád se tam motali v kruhu. Každopádně to jsem dokoukala až do konce. 😊 A u Odkazu to mám v plánu také!

Musím přiznat, že tak samo, jak se mi po čase zprotivila v nějakých chvílích Elena v Upířích denících, tak tady se mi zase po čase zprotivila Hope a její nekonečný románek – nerománek. Mrtví, obživlý a zase mrtvy. Samozřejmě jako každý středoškolských seriál, tak i zde máme emoce a rozporuplné vztahy a lásky. A ani zde nechybí milostný trojúhelník. 😊 Postupně jsem si ovšem studenty této školy zamilovala a opravdu jsem zvědavá, jak to bude celé pokračovat a kdo další zajímavý se tam objeví.

PS: Jo a mimochodem nemusíte se bát, objeví se tam plno známých postav, které byste tam třeba ani nečekali.

odkaz

Jakou postavu byste tam chtěli vidět? Či dokonce o jaké postavě byste si dokázali představit samostatný seriál či film?