fantasy_sci.fi_svet

Jak přežít setkání s bandou důchodců, to zjistíte v knize Posmrtná predace

posmrtná predace

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Posmrtná Predace

Autor: Vilém Koubek

Počet stran: 288

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

 

Děkujeme nakladatelství @hostbrno za zaslání recenzního výtisku.

Anotace

Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru.

V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme.

Žízeň totiž umí být extrémně zlá i v pokročilém jednadvacátém století a dluhy dostanou člověka spíš do hrobu než do hospody. S kocovinou bušící na spánky a duší plnou démonů pak nasedne na vlak do izolované oblasti zvané Odpočinek.

Šílenství a útrapy, které jej tam čekají, si však nedovede ani představit. A mrtvá těla na sebe nenechají dlouho čekat. O slovo se přihlásí také tamní podsvětí a realita se změní v mokvavou ránu, kterou nevyléčí ani nebetyčný cynismus nebo štědrá zálivka savem.

Recenze

Nejdříve začnu varováním!!! 😊 Při četbě této knihy se vystavujete riziku, že než tento titul dočtete stanete se alkoholikem, vášnivým kuřákem, pojídačem pilulek všech barev a tvarů, a hlavně se budete v noci budit strachem z toho, že se jednou stanete důchodcem… 😊

 

Je to mé první setkání s autorem. Knihu jsem měl v merku už od její zmínky v Pevnosti. Hned na první pohled mě zaujala obálka, která je fakt velmi povedená. Nádech noir detektivky z ní přímo čiší, a hra černé a červené vypadá stylově. Zajímavý je i název, když se nad ním čtenář pozastaví je schopen si vydedukovat aspoň hrubý náčrt příběhu.

 

Musím říct, že příběh a svět ve kterém se děj odehrává (alternativní budoucnost) mě ihned zaujal a pohltil. Základní dějová linka je jednoduchá, přímočará ale všechno okolo už tak jednoznačné není. Hlavní protagonista musí najít otce jednoho gangstera, který je v důchodovém věku a zjistit co se mu stalo. To zní jednoduše, bohužel to jednoduché není, jelikož starý otec žije v Odpočinku. Ve městě, kde žijí důchodci, kterým se nechce zemřít, jsou víceméně nesmrtelní a ti jsou vládci svého města. Aby toho nebylo málo je hlavní postava při vyšetřování neustále vystavována velmi bizardním a těžce řešitelným situacím. Velmi častý a oblíbené recept, jak oné situace zvládat bylo nechat si dát nakládačku, nebo zažít nějaké to mučeníčko. Dobrou metodou, jak zvládat mučení je recept na krutě ostré kimčchi 😁👍. Příběh má spád a líbí se mi přechody mezi noiar atmosférou a velmi svérázným humorem.

Velké plus vidím v hlavní postavě Vincenta Krhavého ten se přinejmenším tváří jako nejostřejší tužka v penále a jeho břitký a sarkastický humor je někdy drsný jako hladká mouka. Vincek je schopný přežít fakt všechno a jeho nezdolné nutkání si zapálit cígo či zalít alkoholem své vnitřní i vnější zranění, která by poslali většinu lidí do kytek je záviděníhodné.

Vilém Koubek mi při četbě Posmrtné Predace ukázal, že titul „Básník české akční fantastiky“ mu náleží právem. Jeho texty jsou rychlé, ostré a přímočaré, nechybí v nich spousta vtipů narážek a popkulutrnich odkazů. Přitom máji zajímavý osobitý ráz a až básnickou podobu. Nebyla chvilka, kdy bych se nudil, příběh uháněl jako parta důchodců v elektrických vozících a já se náramně bavil.

Závěrem bych chtěl dodat, že Posmrtná Predace je zábavná noir detektivka, která nemusí sedět všem. Já jsem se u četby velmi bavil a určitě budu více sledovat autorovu tvorbu. Knihu doporučuji všem, co mají rádi drsný týpky, krvavou akci a slevové akce v obchoďácích.

Sdílej:

Máte rádi Noir detektivky? Četli jste někdy něco z tohoto podžánrů?