fantasy_sci.fi_svet

Kniha pro geeky a nerdy? To je Ready player one

ready player one

Název díla: Ready player one – Hra začíná

Autor: Ernest Cline

Počet stran: 511

Nakladatelství: @knizniklub

Rok vydání: 2016

Strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, světa virtuální reality a počítačových her.

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se… A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…

ready player one

Recenze

Tři klíče ukryté tři brány otevřou. Postaví poutníka před zkoušku nelehkou. Jen ti, kdo prokáží, že hodni toho jsou. Na konci cesty své odměnu naleznou.

Hra začíná. Energetická krize v blízké budoucnosti. Skutečný život se stává zatěžujícím, lidé živoří, hlad je všudypřítomný. Pak přišlo OASIS – virtuální realita, která maže veškeré různosti lidí, včetně majetku a bankovního konta. Život mimo ni, se stává takřka nesnesitelným.

„… tehdy mi došlo, že realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. protože realita je reálná.“

Pořádná zábava ovšem začíná, po smrti tvůrce dokonalé virtuální reality OASIS. Protože celý svůj život, věnoval tvořením hry nestihal běžný život. Tudíž, není žádný „dědic“ jeho majetku. Proto vytvořil poslední velkolepou hru, a výherce získá všechen jeho majetek. Pozdvižení se řine celým světem OASIS, každý se pokouší najít tři klíče a otevřít brány k pokladu.
Příběh je o mladíkovi, který se snaží již pět neúspěšných let najít první klíč. Bude Wade první, kdo najde klíč?

Měděný klíč si v úkrytu leží, děsivá hrobka v nitru jej střeží. Kdo studia se neleká, kdo výhru snadnou nečeká, s nejlepšími pak síly své změří.

Kam mohl kapitán klíč Nefritový uschovat, než v pustém příbytku, jenž léta rozpadá se. Však na píšťalku teprve smíš zapískat, až sbírka trofejí se opět zaskví v plné kráse.

To se dozvíte, když si knihu přečtěte! Je to neskonale dokonalý kousek a my ho milujeme! Tvůrce OASIS pan Halliday, byl blázen do 80. let, proto tam zanechal spoustu narážek a Easter eggu z tohohle období. Nechybí tam Star Wars, Atari, Návrat do budoucnosti, Legenda, Kingovo Osvícení nebo třeba Dungeon and Dragons.

Kniha je velmi čtivá a stránky ubíhají ani nevíte jak. Pop kulturní narážky a dobrodružná atmosféra ve světě OASIS vás doslova pohltí a budete se chtít stát její součástí. Byla to jízda od začátku až do konce, a na posledních stranách jsem doslova smutnila, že se tento příběh blíží ke konci.

Tato tři slova byla vždy tím posledním, co uživatel OASIS spatřil, než opustil skutečný svět a vstoupil do toho virtuálního: READY PLAYER ONE

Hodnocení 5⭐/5⭐

Dokonce již autor napsal druhý díl s názvem Ready player two, který byl poprvé publikován 24. listopadu 2020

Bohužel do dnešního dne není kniha v českém překladu. Zda vůbec někdy bude. 

Na webu goodreads má ovšem nižší hodnocení (3,43/110k hodnocení) než její předchudce Ready player one (4,24/1.002k hodnocení)

Podle knihy Ready player one byl v roce 2018 také vytvořen stejnojmenný film

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Indie, 2018, 140 min

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autorka webu
Sdílej:

Četli jste knihu či viděli film?