s

fantasy_sci.fi_svet

Jak naříkají čarodějnice v novém komiksovém Zaklínači

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Zaklínač – Nářek čarodějnice

Autor: Bartosz Sztybor

Autor obálky: Stefan Koidl

Kresba: Vanesa R. Del Rey, John Star

Počet stran: 112

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku tohoto komiksu.

Plameny stoupají vysoko společně s nářkem čarodějnice, jež umírá na hranici. Jakmile si Geralt zkusí hledat další práci, začnou ho stíhat znepokojivé obrazy smrtícího pronásledování, které přinášejí zlověstné varování. Když si ho najme bohatý lord na nalezení své údajně unesené dcery, Geralt záhy zjistí, že se nejedná o pouhou záchrannou misi – něco ho pronásleduje, něco uvnitř, něco, čemu nedokáže uniknout…

Máme tu už v pořadí šestý grafický román ze světa zaklínače a také druhý příběh/zářez pro Bartozse Sztybora. Tento autor ukázal jak a kam chce svého Zaklínače směřovat. Předchozí grafický román Blednoucí vzpomínky byly povedené a nejdůležitějším faktorem byla psychologie. To, co se odehrává v Geraltove hlavě…

Recenze

Nářek čarodějnic tuto psychologickou hru zdvojnásobil, jelikož tu jsou dvě důležitá témata a obě způsobují Geraltovi minimálně nespavost, v horším případě noční můry a halucinace.

Pan Sztybora bere svět, který vytvořil Sapkowski velmi vážně a temně. Jeho příběh nás zavede do míst, kde sice vládnou muži, ale mají strach ze žen, převážně z čarodějek. V Geraltovi poté co sleduje, jak jednu takovou čarodějku upalují propuká období výčitek a sebetrýznění. Proto se rozhodne ihned vzít další práci. Místnímu šlechtici se ztratí dcera a Geralt neváhá a pouští se do její záchrany. Jak se ale často stává nejen v knihách, ale také v životě, né vše je takové, jak se na první pohled zdá. A tajemství, která zahalují tento úkol pomalu vyplouvají na povrch. Né každá záchrana je pro oběť pomoc… Spirála Geraltovych vnitřních bojů se opět roztoči a zaklínač bojuje nejen sám ze sebou, ale také se zlem, jež se ukrývá v lidech, kterým pomáhá. Dokáže si bělovlasý zaklínač vybrat správně?

Styl příběhu mě bavil. Je to sice hodně postavené na morálních volbách, na tom, co je či není správné. Já osobně bych uvítal trochu méně psychologie a více pátrání, lovení a té klasické zaklínačské přípravy na boj. Navíc je to už druhý podobný komiks za sebou, takže by se mi líbilo něco akčnějšího.

Na první pohled vypadá, že komiks bude mít úžasnou kresbu, a to z důvodu velmi zajímavé a progresivní obálky, kterou má na svědomí Stefan Koidl. Kresbu vně knihy ilustrovala dvojice kreslířů Vanesa R. Del Rey, John Star , která je už v rozporu s kresbou na obálce a není již tak povedená. I přes to, že docela koresponduje s temnotou příběhu mě upřímně se moc nelíbí. Základ je v herní vizualizaci, sice tam najdeme pár rozdílných prvků, ale jde vidět ona herní předloha. Bohužel, je styl kresby až moc temný, roztřesený a těžko zařaditelný. Celé to je moc černé málo detailní a Geralt si vlastně někdy není vůbec podobný a všechny postavy v pozadí vypadají stejně. Toto mi prostě nesedlo.

Závěrem bych řekl, že se jedná se o dobrý příběh, který není ani černý ani bílý, je šedý, je pochmurný a hodně deprimující. Kresba je velmi osobitá a dle mě ne moc líbivá. Tudíž to hodnotím jako průměrný díl z této komiksové série o řezníkovi z Blavikenu 👍.

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Mate rádi Zaklínače? V jaké podobě ho máte nejraději – seriál, animovaný film, komiks, hra či knihy?