fantasy_sci.fi_svet

Knižní recenze na horor Hřbitov trpaslíků od autora Petra Bočka

Hřbitov trpaslíku

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Hřbitov Trpaslíků

Autor: Petr Boček

Počet stran: 200

Nakladatelství: Golden Dog

Rok vydání: 2021

Děkujeme nakladatelství Golden Dog za zaslání recenzního výtisku.

Petr Boček není žádný literární zelenáč, má za sebou několik zajímavých knih a velmi rád píše horory a hororové povídky. Nakladatelství Golden Dog jsou jeho hororový parťáci a společně tvoří zajímavé ale i bizardní knižní díla, jejich společný rukopis najdeme například v hororové antologií „České Temno“, do které přispěl vlastní povídkou. Byl také spoluautorem sbírky hororových básní z 18.století „Umrlčí věnec“. V nakladatelství Golden Dog vyšli Petru Bočkovi také dva hororové romány Hmyzožravci a teď nejnovější Hřbitov Trpaslíků. Takže jsem věděl, že po hororové stránce dostanu prověřenou kvalitu. Jenomže, jsem se trochu mýlil… Ano horor jsem dostal, ale spolu sním i bizardní detektivku plnou Trpaslíků, Gnomu, Ghúlu a úchylných individualit, nad kterými mi zůstal rozum stát a náramně jsem se bavil.

Recenze

Kdo by neznal či neměl rád ty malé roztomilé mužíčky, kteří nám v sádrové podobě hlídají zahrady nebo střeží kotlík plný zlata na konci duhy. Známe je z fantasy filmu, her i knih, kdo by nechtěl číst příběhy o neohroženém Thorinu Pavézovy, co se nebál postavit obrovskému drakovi… Gotrek Gunnarsson zase likviduje zlovolné skaveny po stovkách a náramně se u toho baví, trpaslíci jsou prostě borci a nejlepší parťáci do hospody. Petr Boček se toho nebál a vzal to po svém. Nečekejte zde žádné hrdiny, co mají pěst jako kokosovej ořech a ohání se obří sekyrou jako já půllitrem Radegastu… Hrdinové tohoto příběhu s nimi mají společnou jen tu hospodu, jinak jsou to sociálně chudí mužíci, kterých vám je líto a jejích největší zbraní je jejich výška, vychytralost a nezájem okolního světa o jejích osobu a problémy.

 

Autor nám na hrobníkově lopatě naservíroval pěknou hromadu akce i humoru. Příběh má vícero dějových linek, každá z nich je zajímavá a vydala by na vlastní krátký příběh. Kniha i přes svůj malý formát a menší délku (má jen 200 stran), nabízí více vrství a chronologicky složený příběh. Určitě doporučuji ze začátku dávat větší pozor, jelikož každá postava má svůj příběh a ty jsou rozděleny na krátké kapitoly. Každá kapitola nás seznámí s charakterem zvlášť, takže je docela jednoduché se v nich ztratit.

Hřbitov trpaslíku

Děj i díky vícero postavám, kratším kapitolám a perfektnímu stylu autora odsejpá. Petr Boček ví co dělá, postavy interagují naprosto přirozeně, autor píše lehce, nejde tady o žádnou vznešenou literaturu ale o jasně daný sloh a trpaslici mluví tak, jak jim huby narostly. V knize jsem nenašel žádná hluchá místa. Příběh stále graduje, sledujeme trpaslíky jak na vlastní pěstičky i za pomoci nějaké té magie vyšetřují zmizení milované ženy jednoho z nich. Nic ale nezní víc romanticky, než záchrana bližního svého. Romanci tu ale nečekejte, po technický zdařilém spojení všech linek přichází monstrózní finále, jenž mě absolutně dostalo, čekal jsem cokoliv, ale takový závěr jsem fakt nečekal, musím konstatovat mělo to šmrnc 🤔😊.

 

Celkově svět funguje velmi dobře prostě mi to přijde uvěřitelné, jak kdyby mezi námi trpaslíci (gnómové) fakt žili a existovali. Mají své práva, svou práci, bydlení, vztahy i rodinné problémy. Svět se jim jako menšině snaží pomoc na konci knihy je dokonce „Manuál integrovaného gnoma“, působí to humorně až groteskně. Přece jenom není tento příběh čistý horor máme tu prvky vícero žánru, a hlavně černého až děsivého humoru proloženého několika dosti explicitně popsanými událostmi.

 

Závěrem chci říci, že Petr Boček stvořil zábavné dílko, ke kterému se budu rád vracet. Už teď má své čestné místo v knihovničce na chatě, kde po ní určitě ještě rád sáhnu. Knihu doporučuji všem, co mají rádi ojedinělí horor s temnou atmosféru a zajímavým dějem, ve kterém hrají hlavní roli trpaslíci.

Tuto recenzi pro Vás vytvořil a napsal:
Sdílej:

Jaký je váš oblíbený trpaslík?