fantasy_sci.fi_svet

Návrat do minulosti - Naušika Z Větrného údolí impozantní Miyazakiho fantasy dílo

Hodnocení 92 %

🎥Název filmu: Naušika z větrného údolí

🍿Žánr: sci-fi, dobrodružný, anime, fantasy

✨Rok vydání: 1984

🎬Režie: Hayao Miyazaki

⏳ Stopáž: 116 min

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické.

Miyazaki je dnes už kultovní osobnost. Je to vizionář své i dnešní doby. Jeho filmy mají neuvěřitelné kouzlo a překrásný přitom velmi kvalitní příběh. Jeho první režijní počin je toho důkazem. Film: KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je dechberoucí podívanou s mladou ale velmi moderně a láskyplně smýšlející hrdinkou.

Recenze

Příběh je osobitý, propracovaný a kvalitně navrstveny. Děj plyne ze začátku pomalu a já se nechal unášet jeho tempem a společně s princeznou Naušikou se kochal všemi krásami světa, jenž Miyazaki vytvořil. Propojení vícero světu a bytostí žijící a obývajících jednu planetu je impozantní. Někteří lidé přežívají ve zvláštní spojení s planetou a snaží se z toho mála, co jim zbylo vytěžit maximum a žít na aspoň nějaké technologické úrovni, ale tak aby neubližovali zbytkům přírody, které ještě nepohltila pustina. Pustinu obývají obří bytosti podobné broukům, červům a jiné havěti. Bohužel ne všechny knížectví to vidí stejně a snaží se stát nejmocnějším a porazit vše a všechny nejen jiné knížectví ale také samotnou Pustinu. Princezna Naušika je vnímavá a vidí svět a jeho fungování jinak, chce mír a ohleduplnost pro všechny nejen pro lidi ale také pro bytosti z pustiny. Bojuje za lidské pokolení za planetu zemi a za vše co ještě na planetě zbylo, za všechny její obyvatele. Věří v schopnost souznění a jako jedná z mála věří v lepší lidí v to lepší co každý člověk v sobě má. Jen tomu musí důvěřovat a vypustit to ze sebe ven.

Poslední třetina filmu je mixem fantasy, sci-fi a válečného opusu, jenž do hloubky lidské mysli vkládá témata ekologie, zbytečného strachu z neznáma, neschopnosti věřit jiným, a nakonec toho nejdůležitějšího obětování se pro dobro většiny/celku…

Animace je povedená na dobu svého vzniku kvalitní. Dnes už většinu mladých neoslní ale k celkové magické až pohádkově atmosféře se náramně hodí. Brouci jsou majestátní a hrůzu nahánějící. Jejich kresba je povedená 👍. S postavami to je trochu horší, jsou málo detailní ale v roce 1984 to byl strop tehdejší animace.

Princezna je něžná, nevinná a má své osobité až dětské charizma, každý si jí musí hned zamilovat.

 

Hudba je klidná pomalá sedí tam naprosto dokonale. Sama o sobě není nijaký impozantní, ale v pozadí krásně dokresluje a doplňuje Miyazakiho příběh a dodává mu tu správnou atmosféru.

 

Závěrem tento film je kultovní… Nejen svým příběhem, který může působit až moc ekologický a nuceně. Miyazaki ale dokázal že velké sdělení se dají schovat a vložit do úžasných světu a příběhu. Snímek mě nadchnul svou animací a krásně vymyšleným světem. Má silné a zajímavé postavy, každá z nich má osobní cíle a jejich motivace má hlavu a patu. Nejdůležitější věci tohoto díla je jeho sdělení a toto sdělení v dnešní době hlavně v dnešních dnech je více než pravdivé…

Tento film by měl vidět každý člověk nejen fandové anime…

Sdílej:

Jaký film od studia Ghibli je váš nejoblíbenější?