fantasy_sci.fi_svet

Zlatá Grai – epesní fantasy příběh od české autorky

Název díla: Zlatá Grai

Autor: Kristina Waagnerová

Počet stran: 552

Nakladatelství: E-knihy jedou

 

Děkujeme autorce @kristinawaagnerova za zaslání knihy k recenzi.

Tento příběh nám vypráví o Isarell, dítěti které se musí protloukat samo, kde nepřežijí ani ostřílení vojáci. Na místech, kterým se všichni vyhýbají. Po letech ji najde kníže Derekon Demnogonis. Dítě nemluví a je uzavřené. Ovšem oblíbí si jednoho člena rodiny, neohroženého Bastiena. Ovšem hned zprvu jde vidět, že Isarell není obyčejná dívka je původem grai, její zvláštností je uhranuta čarodějka Erin Aniú, která si malou grai ochotně bere pod svá křídla a zaručí si tak, že jí dívenka patří.

Přísežní sourozenci Bastien a Isarell nastupují do bojové školy Světelné říše. Oba si určují vysoké cíle – Bastien volí za mistra nejschopnějšího, také však nejkrutějšího válečného prince, Isarell šílenou královnu divoženek. Oba se stávají klíčovými loutkami v rukou velmi nebezpečných intrikánů. Dokončit výcvik je tak může stát víc, než jsou ochotni zaplatit. Ale z té cesty už nemůžou sejít – i kdyby vedla přímo do pekla.

Recenze

Kniha je moc hezky zpracovaná, obálka je lákavá a prozrazuje tak akorát. Stránky knihy jsou docela dost nahuštěné a celkově v knize je míň přímé řeči. Což mě osobně nijak nevadilo, i když čtení bylo trochu delší, než jsem zvyklá. Název Zlatá Grai se mi moc líbí, navíc čtenář název pochopí až si knihu přečte.

Kniha obsahuje plno skvělých nových slov a významů – ovšem, chybí tu rejstřík, který by sloužil k nahlédnutí a orientaci. Zde by se uplatnil také i rejstřík jmen postav, kterých je zde docela hodně a pomohlo by to, kdyby si čtenář mohl připomenout různé postavy, které se tam objevují sporadicky. Ovšem nejvíce mi zde chybí mapa tohoto světa, každé dobré fantasy by mělo mít mapu, a tohle fantasy je skvělé!

Jde vidět, že autorka má velkou představivost a oplývá jakousi zvláštní originálností. Jde vidět snaha, vyhnout se stereotypům. Vymyslela moc hezké názvy a jména, která jsou zvláštní, a přitom lehce zapamatovatelné. Kniha mě překvapila svou obsáhlostí, stran je zde opravdu dost, ale příběh je tak dobře vyprávěn, že jsem četla a strany ubíhaly ani jsem nevěděla jak. 

Největší plus vidím v tom, že ač je to první kniha – která má příběh uvést, je poutavá hned od začátku. Postavy jsou dobře vystavěny, a jejich úmysly nejsou hned zřejmé. Odkrýváme je po čas příběhu. Autorka s neotřelým pohledem provádí čtenáře skrz výcvik Isarell, kde je možné vše. Krve a utrpení je mnoho, ale nejdůležitější je ani nehlesnout a stát s hlavou vzhůru. Jde zde vidět obrovská vůle a oddanost, která ovšem pramení i s jedné prastaré magie.

Chybí zde romantická linka, trochu mi tam nějaká ta romantika chyběla ale nahradila ji prozatím jiná láska a to sourozenecká. Příběh se odehrává v řádu let, tudíž vidíme, jak se z dívky stává žena. Vztah tedy můžeme dlouhodobě sledovat a já osobně doufám v to, že přeroste v něco většího. Dokonce zde i autorka zakomponovala sex, který se zde objevuje jen v té horší verzi, kdy se jedná především o násilí.

V tomto zajímavém příběhu najdete magii, démony, zajímavé fungování světa a působení hvězd na tamější obyvatelé. Skvěle vymyšlené rasy, které měli své prokletí či naopak požehnání. Nejčastěji jsem se v textu setkávala s jorrei, kteří byli specifičtí svými runami světla a neochvějnou arogantní a sešněrovanou povahou. Naopak divoženky jsou mi bližší svým spontánním, přirozeným a dobrodružným chováním. Takové nespoutané a živočišné.

Autorka stvořila skvělé tradice a různé obřady, které jsou hezky popsány. Celá kniha je především o bojovém výcviku a co vše ho provází, poznali jsme náturu bojovníků a samotné boje byli perfektně popsány a dokázala jsem si je bez problému představit. Příběh je plný intrik a nástrah. Tato kniha, dle mě snad ani neměla žádnou reklamu, protože naprosto zapadla mezi ty haldy knih, co vycházejí a dle mě je to rozhodně škoda. Velká škoda! Naštěstí mi autorka udělala radost a mohu se hned začíst do dalšího dílu!

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Máte rádi komplikované fantasy příběhy?