fantasy_sci.fi_svet

Nadějná spisovatelka české fantastiky? To je Míša Merglová

merglova
O autorce

Plzeňská rodačka debutovala v roce 2015 povídkou Tři bratři, byla třikrát pasována na Lady řádu fantasy v soutěži O nejlepší fantasy a v posledním ročníku se stala vítěznou nositelkou meče.

Její texty se objevily v antologiích Mladé čarodějky (2017), Mlok (2017), Ve stínu magie (2019) nebo Lockdown (2020). Hrdinská fantasy Píseň oceli (2019) je jejím knižním debutem, na který navázala samostatným románem ze špinavého přístavu Prokletá věž (2020). Nejnovější kniha Píseň severu (2021) navazuje na její prvotinu a vrací se k nich ke klasické fantasy meče a magie.

 

KNIHY PÍSEŇ OCELI A PÍSEŇ SEVERU JSME HODNOTILI 5⭐/5⭐

RECENZI NA KNIHY SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

Moc děkujeme autorce Míše Merglové, že nám odpověděla na naše otázky. 

Rozhovor

Kdy ve vás uzrálo rozhodnutí stát se spisovatelkou?

Když mi bylo sedm a napsala jsem své první veledílo s názvem Vinetů ve skalách. Od té doby jsem věděla, že je to můj osud. Vinetů se tedy ztratil někde v propadlišti dějin, ale já jsem to nevzdala a pořád píšu. Jednou ten skvost překonám.

Kolik času Vám zabere psaní knihy?

Hanebně moc, obvykle půl roku minimálně. Myslím, že kdyby se ty peníze, co z toho mám, přepočetly na čas, mám za stránku tak půl halíře…

Jak jste se učila spisovatelskému řemeslu?

Za chodu. V začátcích mi pomohly literární soutěže a internet, kde jsem objevila výborný projekt Triumvirát, do něhož jsem se později i zapojila. Mrzí mě, že už na něj teď nemám čas, ale hodně dobrých rad jsem pochytila tam.

Byly ‌dny, kdy jste nevěděla, jak s rozepsanou knihou pokračovat?

Bože, a kolik! Občas mi přijde, že jich je víc než těch, kdy to jde jako másle…

Zatím jste vydala tři knihy. Která z nich se vám psala nejlépe? Kterou mate raději?

To je hotová Sofiina volba, jako byste se ptali, které z mých dětí mám raději! Ne, že bych nějaké děti tedy měla. Samozřejmě, že mám ráda všechny své knihy stejně. Ale kdybych musela vybrat, asi Píseň oceli. Je to prvotina. Ten pocit, když máte v ruce první knížku, autor nikdy nezapomene. A tu poslední knihu jsem potila trochu v krvi a slzách, spratka jednoho, takže…

Jaká je vaše oblíbená kniha, potažmo autor?

Zbožňuju humor Terryho Pratchetta, postavy Williama Shakespeara, imaginaci Neila Gaimana a příběhy Davida Gemmella. Z českých mě pak vždycky bavily knihy Míly Lince a v poslední době samozřejmě Kristýny Sněgoňové. Ale mou největší láskou je Malý princ, vracím se k němu vždy po pár letech a pokaždé v něm najdu něco nového.

Jaké jsou vaše koníčky mimo psaní knih?

Obskurní. Dívám se s kamarádkou na pofidérní béčkové romance o cestování časem mezi skotské horaly, utíkám do úmoru těla před zombíky a v záchvatech rukodělné kreativity vyrábím háčkované kulichy. A taky mě baví střílení z brokovnice. Snažím se být renesanční člověk.

Je vaším cílem mít knihy i v zahraničí? 

Kdyby se tam dostaly, asi bych si nestěžovala, ale vyloženě za cíl to nemám. Jsem spokojená, když vychází u nás. Mě ke štěstí stačí málo 😊

Kdyby měla být Vaše série zfilmovaná, jaké herce/herečku si představujete v hlavní roli?

Cuchenana by měl jednoznačně hrát Chris Evans. A to rozhodně ne jen proto, abych měla důvod potkat Chrise Evanse.

Máte nějaký krátký vzkaz pro čtenáře tohoto rozhovoru?

Užívejte si výlety do všech fantaskních světů, které vás baví, sledujte Fantasy Sci-fi Svět a buďte na sebe hodní. Laskavosti v těchhle časech nezbývá 😊

Znáte tuto autorku? Četli jste nějakou její knihu, nebo se chystáte číst?