fantasy_sci.fi_svet

Jak vznikla Dračí hlídka? Rozhovor s jejím autorem Pavlem Ondruszem

pavel ondrusz
o autorovi

Pavel Ondrusz pochází z Albrechtic u Českého Těšína. Vystudoval elektronické počítačové systémy, avšak po škole se začal věnovat učitelské profesi. Po několika letech vytvořil online hru The Old Rare Chronicles. V ní se poprvé veřejně objevil svět Domovina, který se následně využil i v jeho dalších publikacích.

 

V roce 2015 začal pracovat na hře Dračí Hlídka, která byla v roce poprvé 2020 úspěšně vydána. O rok později založil vlastní nakladatelství, vydal Knihu monster a píše několik rozšíření Hlídky.

 

V současné době pracuje jako IT manager a se svou ženou a fenkami tráví většinu času v krásných kopcích nad vesnicí, kde vyrostl.

Moc děkujeme autorovi za poskytnutý rozhovor. 😊

dračí hlídka

Rozhovor

První otázku podáme trochou jinak. Popiš nám, co je to Dračí Hlídka.

Dračí Hlídka je nová česká „hra na hrdiny“ (RPG), která se snaží navázat na legendu devadesátek zvanou Dračí Doupě. Od původního „dračáku“ se však v několika věcech liší. Je v ní méně tabulek a vzorců, protože se snaží zaměřovat hlavně na příběh. Postava se zde rozvíjejí postupně s každou úrovní a je jen na hráči, aby si zvolil nové schopnosti, které preferuje. Hru se navíc člověk učí samotným hraním a tak si na začátku stačí nastudovat jen pár stránek určených pro hru na první úrovni. Obecně je tedy Hlídka o jednoduchých mechanikách, svobodě volny a příběhu.

 

Jak se zrodila tvá láska a vášeň pro hru na hrdiny, jaká byla tvá první zkušenost s roll play hraním?

Když mi bylo třináct, přitáhl kamarád odněkud Dračí Doupě. A tím se pro mně všechno změnilo. 🙂 Od té doby jsem už u RPGček zůstal. Téměř tři dekády jsem pak PJoval právě „dračák“ a láska k této hře mně nakonec vedla k vytvoření Hlídky. 

 

Když si zahraješ ty sám, za jakou postavu rád hraješ? Nebo radši provádíš hráče světem jako PJ/DM? Máš nějakou stálou postavu?

V 99 procentech případů dělám vypravěče, ale když už se objeví možnost, rád si „střihnu“ kouzelníka, alchymistu nebo hraničáře. Stálou postavu (pokud to tak lze říct) mám jen jednu a to je právě kouzelník. Bohužel si s ním zahraju jen dvakrát či třikrát do roka 🙂

 

Dračí Hlídka je tu už přes rok. Jaké máš pocity, jsi spokojený s vývojem okolo DH? Udělal bys něco jinak?

Jsem překvapený, jak parádně se Hlídka rozjela a jak skvělá komunita se kolem ní vytvořila.  Hodně mně zaskočilo i to, kolik věcí vzniklo díky fandovské tvorbě. Namátkou bych mohl jmenoval podporu hraní přes ROLL20, kartičky kouzel, nápovědní listy a spousty dalších vychytávek. Myslím, že je skvěle našlápnuto do dalšího roku. Při pohledu zpátky je určitě pár věcí, které by šly udělat líp, ale nic bych neměnil. Každá ta věc měla svůj příběh a vznikla tak, jak měla.

 

Teď něco z historie, jak se zrodil nápad na DH?

Nápad na Hlídku přišel někdy na začátku roku 2015. Mnoho lidí kolem mně (stejně jako já), už nemohlo sehnat DrD PPZ. Nechtěl jsem nechat umřít něco, čemu jsem věnoval čtvrt století a tak jsem zkusil u Altaru zjistit, jaké jsou plány a případné možnosti dotisku. Ukázalo se, že dotisk původní legendy už nebyl v plánu a tak jsem se ještě pokusil vyžádat licenci, díky které bych mohl knihy vydat sám. Bohužel jsem neuspěl a tak už nebylo jiné cesty, než si napsat „pokračování“ a začít od nuly.

 

Myslíš si, že v dnešní době konzoli, mobilů, kde můžeš hrát obrovské množství her je projekt DH dlouhodobě udržitelný. Je schopný nadále získávat nové hráče?

Jsem si naprosto jistý tím, že má před sebou Hlídka velkou budoucnost. Noví hráči se objevují prakticky neustále. Mnoho dětí a mladých obecně propadlo kouzlu počítačových RPG. a to je skvělý „otvírák“ ke stolním RPG. V nich totiž neexistují žádné limity designovaných levelů a omezení, které na počítači jsou. Je to jen o tom dostat se k těmto lidem a ukázat jim, že počítačové hry vzešly z něčeho mnohem lepšího. Potenciál v této oblasti je ohromný.

 

Co bylo nejtěžší na vývoji této hry na hrdiny?

Nevzdat to po desátém přepisu 🙂 Ale vážně, tohle byl běh na dlouhou trať (pět let). Není snadné během té doby neztratit směr a pokračovat dál. Často je to únavné a vyžaduje to obrovskou vůli a odhodlání. Na druhou stranu, je potřeba si umět říct: „Teď je to ready“ a nezacyklit se. Znám několik vynikajících tvůrců, kteří propadli perfekcionismu a velmi dobré hry budou bohužel psát tak dlouho, dokud nevyhoří. Je to past, kterou není snadné překonat.

 

Bylo období, kdy jste si řekli že to nemá cenu?

Tohle je normální a čas od času si to člověk říká. Důležité je se s toho vyspat a pokračovat v misi.

 

Osobně se mi velmi líbí skloubení jednoduchosti (stačí dvě kostky) a moderních prvků RPG her. (Např adrenalin u válečníka) byl to účel udělat moderní Hru na hrdiny? Nechtěli jste čistě jenom návrat ke klasice?

Určitě bylo cílem držet se klasiky, ALE. Válečník v DrD byl vyloženě nudný a hráči si kromě mechanického házení neužili prakticky žádnou taktiku (aspoň v Základním soubojovém systému). Chtěli jsme to ožviat a udělat zajímavější. Stejně tak alchymista, který vyráběl prakticky všechno mnoho hodin nebo dní a v jakékoliv probíhající situaci neměl své schopnosti jak využít. Podobně druid (hvozd) a sicco (síť ve městě) neměli možnost udělat nic mimo své „domovské prostředí“. Hlídka tedy neměla ambice být „moderní“ (každý si pod tím představuje něco jiného). Ambicí bylo udělat to zábavné, hratelné a jednoduché.

 

Chystáte do budoucna navíc pravidla pro pokročilé, budou i experti?

Pravidla pro pokročilé jsou v draftu napsány už od letošního jara. Díky sezóně CONů (přes léto jsme byli na spoustě akcí u nás i na Slovensku) a následné práci na Knize monster se však zpozdilo jejich dokončení. V tuto chvíli v podstatě jen dopisujeme průvodní texty jednotlivých povolání, aby šlo o čtivý text a nejen fragmenty mechanik. Zároveň je dáváme do jednoho literárního stylu, protože na PPP pracovalo mnohem víc lidí a každý píše trošku jinak. První půjde ven jako PDF soubor s PPP kouzelníka a následovat budou další. Následně budeme sbírat feedbacky, ladit a upravovat. Až budeme vědět, že je to dobrý a hráči budou happy, provede se finální sazba, dodá grafika a půjde se do tisku. Co se týče expertů – počítáme s tím, že pokud bude zájem, uděláme speciální „lore booky“ pro jednotlivá povolání. Ty už nebudou tolik o pravidlech, ale spíše o tom, co se stane, když postava dosáhne úrovně 18. Jak by mohla završit svou profesi – jak by se mohl nekromant stát lichem, bojový mnich paladinem a podobně. Budou tam příběhové zápletky a zkoušky, které povedou postavu k velkému završení jejího umění. Stále to bude ale hlavně příběhovka (ačkoliv tam bude pár epic schopností). Rozhodně to nebude nic, co by bylo nutné mít. Bude to spíše zajímavý doplněk.

 

Dá se někdy v budoucnu Dračí hlídka cestou Altaru a bude vydávat moduly, které nám komplexně rozvinou svět Domoviny a jeho království Othionu? Nebo to necháte čisté na hráčské fantazií?

Určo, na Domovině už se pracuje 🙂

 

Nenapadlo vás třeba udělat hru na hrdiny v dnešní době, nebo budoucnosti či postapokalyptické době?

Nebyl to náš cíl, takže ne.  My jsme nástupci dračáku a jiné ambice jsme neměli. 

 

Nakonec co pro tebe osobně znamená DH? A co bys vzkázal hráčům jak současným, tak budoucím?

Pro mně je Hlídka srdcovka. Něco, co dává možnost novým lidem prožít podobné super věci, jako jsem zažil já. Šance najít si nové kamarády, zlepšit se ve vyjadřování, naučit se týmové spolupráci a spoustě dalším věcem. A taky je to komunita super lidí, které bych jinak asi nepoznal. A vzkaz? Snad jen – užijte si to a pokud chcete být součástí toho všeho, přidejte se.

 

Znáte tuto hru na hrdiny? Zkoušeli jste jí někdy hrát?

Tento příspěvek má 18 komentářů

 1. RonaldSlice

  Some trends of drugs. Get here.
  ivermectin ebay
  What side effects can this medication cause? drug information and news for professionals and consumers.

 2. KevinTap

  Drugs information sheet. Commonly Used Drugs Charts.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin cream canada cost[/url]
  Cautions. Get information now.

 3. Zacharyontom

  Some trends of drugs. Read now.
  ivermectin 3mg pill
  What side effects can this medication cause? п»їMedicament prescribing information.

 4. Jamesnok

  Generic Name. Top 100 Searched Drugs.
  [url=https://stromectolst.com/#]stromectol order online[/url]
  Top 100 Searched Drugs. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 5. RonaldSlice

  Medscape Drugs & Diseases. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  where to buy ivermectin
  Get warning information here. safe and effective drugs are available.

 6. Cursini

  cialis from india Kiyotani K, Mushiroda T, Zembutsu H, Nakamura Y 2013 Important and critical scientific aspects in pharmacogenomics analysis lessons from controversial results of tamoxifen and CYP2D6 studies

 7. KevinTap

  Medicament prescribing information. Medicament prescribing information.
  https://stromectolst.com/# stromectol 3 mg
  Get here. Get warning information here.

 8. Zacharyontom

  Top 100 Searched Drugs. п»їMedicament prescribing information.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin humans[/url]
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Get information now.

 9. RonaldSlice

  Drugs information sheet. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  ivermectin 3 mg tabs
  Commonly Used Drugs Charts. Get warning information here.

 10. KevinTap

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Medscape Drugs & Diseases.
  https://stromectolst.com/# ivermectin cream cost
  Drugs information sheet. Everything what you want to know about pills.

 11. RonaldSlice

  Commonly Used Drugs Charts. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  buy stromectol uk
  Best and news about drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 12. KevinTap

  Get warning information here. Generic Name.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin pill cost[/url]
  All trends of medicament. Everything about medicine.

 13. Zacharyontom

  Cautions. What side effects can this medication cause?
  https://stromectolst.com/# stromectol prices
  п»їMedicament prescribing information. Everything about medicine.

 14. KevinTap

  All trends of medicament. Everything about medicine.
  ivermectin 90 mg
  Read information now. Top 100 Searched Drugs.

 15. JesseDIp

  Long-Term Effects. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  stromectol tablet 3 mg
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read here.

Napsat komentář