fantasy_sci.fi_svet

Jak na temná zákoutí pražské fantasy se dozvíme od autora Jana Urbana

jan urban
O autorovi

Vystudoval publicistiku a Literární Akademii Josefa Škvoreckého. Právě tam svými kratšími texty dokázal prvně prorazit a ve sborníku hororů pro mládež Noční můry nikdy nespí mu vyšly dvě kritikou oceňované povídky. Týž rok debutoval i v žánru pohádek pro hluchoněmé.
Jeho doménou je ale především fantasy, v jejíž intencích napsal zatím čtyři romány z urban fantasy cyklu Pragocalypsa: Strážci brány (2014), Krev padlých andělů (2014), Dědictví zkázy (2015), Nemrtvá inkvizice (2016) a Soudný den(2020). Série pojednává o prastarém řádu výjimečně nadaných lidí, kteří se snaží udržet křehkou rovnováhu pražských magických sil a ochránit Prahu před hrozícím koncem světa.

Moc děkujeme autorovi  @muz_z_acapulca  za rozhovor!

Rozhovor

Jak jste se učil spisovatelskému řemeslu?

Pozvolna. Chce to hodně číst a hodně psát. Já třeba musel nejdřív napsat 3000 stran, než texty začaly za něco stát. Neexistuje, že napíšete dobrou knihu na první pokus. Prostě ne. Ano, to platí i pro tebe, Paolini!

Kde čerpáte inspiraci pro tvorbu příběhů?

Především v hudbě a své hlavě, která mi dennodenně předhazuje více či méně zajímavé nápady, které si přetransformuji pro své aktuální spisovatelské potřeby a plány.

Byl hned zprvu záměr, že se série bude odehrávat v ČR?

Rozhodně. Filmů, kde se konec světa odehrává v USA, už bylo natočeno dost, a nikoho už to nezajímá. Byla to nuda k uzívání: Hm, zase je New York pod vodou. Hemmm, zase nějaká přerostlá obluda ničí Washington. Bah, zase meteor padá tam a tam, zase zemětřesení tady a tady. Chtěl jsem vytvořit něco, co by bylo bližší českému čtenáři. Proč by se apokalypsa nemohla odehrávat i u nás? A jak by to vypadalo? Aha! Proto vznikla pentalogie Pragocalypsa.

Chystáte se v budoucnu napsat nějakou další sérii? Nebo vyzkoušíte standalone tvorbu?

Nejen že chystám, já už ji částečně mám napsanou. A je to můj celoživotní projekt, na kterém pracuji už skoro 20 let. Série má název Věčné Mlhy, první díl nese název Zloděj osudů a žánrově se jedná o high dark fantasy s prvky young adult. Vyjde pod nakladatelstvím CooBoo ve třetím kvartálu tohoto roku a bude to velký!

 

jan urban
jan urban
jan urban

Bylo pro Vás těžké svou první knihu vydat? Byl to složitý proces?

To bych písk, že to bylo těžký! Určitě to znáte – jednou se nehodíte do edičního plánu, podruhé se text sice údajně líbí, ale pro vydání ještě nedozrál a do třetice je vám konstantní odpovědí jen ticho po pěšině. Než jsem se s Pragocalypsou dostal do Fantom printu, byla to strastiplná cesta temným hvozdem plná bludných kořenů, kopřiv a zmutovaných klíšťat.

Jaká je vaše oblíbená kniha, potažmo autor?

Každá kniha, kterou přečtete, a zanechá ve vás pocity, že si ji jednou musíte přečíst znovu, se stává oblíbenou. A pak už je jedno, jestli ji napsal Kačer Donald, Mánička nebo Goethe.

Co děláte rád ve svém volném čase?

Volný čas? Jako už jsem to slovní spojení párkrát slyšel. Moment, mrknu se do slovníku. Hm… hm… aha, tady to je! Volný čas?! Meh! To spisovatelé mají? Hahahaaa 😄 😄 

Je něco co by jste rád vzkázal svým čtenářům?

Svým? Těm bych rád vzkázal, že se mají se sérií Věčné Mlhy na co těšit. A těm, co ještě nejsou moji čtenáři, ale mohli by být: Pragocalypsa je jako krokodýl – zakousne se, a už vás nepustí, dokud celý příběh neskončí. Doporučuji především všem milovníkům všeho českého. A Věčné Mlhy… tahle předpověď počasí bude stát za to!
PS: Budu moc rád za nové followers!

Četli jste něco od tohoto autora? Máte rádi urban fantasy?