fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiksové zpracováni povídek Zrnko pravdy/Menší zlo ze světa Zaklínače

napsal Robin 16.03. 2024

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Zaklínač: Zrnko pravdy/Menší zlo

Autor: Andrzej Sapkowski/Jacek RembiśI

lustrace: Adam Gorham/Jonas Scharf

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2024

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání komiksu.

Zlo je zlo, Stregobore,… Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…“

 

Mám osobně rád, když dá komiksová adaptace přednost novému neznámému příběhu ze světa zaklínače než aby zpracovával něco známého. Když jsem se ale dozvěděl, že má vyjít grafické zpracování snad dvou nejlepších a mých nejoblíbenějších zaklínačských povídek věděl jsem, že si tento komiks musím přečíst.

Zaklínač: Zrnko pravdy a Menší zlo je komiksový svazek, který přináší dvě slavné povídky z pera Andrzeje Sapkowskeho převedené do grafické podoby. Komiks se docela věrně drží předlohy, a přitom si zachovává svou unikátnost a přináší osvěžující pohled na Geraltovo dobrodružství.

Foto: Crew.cz

První povídka je „Zrnko pravdy“

Geralt se ocitá v odlehlém sídle, kde pána Nivellena sužuje kruté prokletí. Jak dosáhnout vykoupení a uniknout osudu? Příběh nabízí inspiraci z pohádek (kráska a zvíře) a přináší otázku, zda láska je mocnější než krvavé prokletí a dokáže netvor i přes svou zaslepenost přijmout pomoc od zaklínače.

 

Kresba vizuálně odpovídá temnému nádechu celého příběhu a dokonale zachycuje atmosféru. Kresba je velmi autentická a propracovaná má blízko k ilustracím z knih. Mě osobně se tato kresba velmi líbila a dodala příběhu vše co čtenář od kresby očekává.

 

Povídka „Menší zlo“

je snad má úplně nejoblíbenější, jelikož zde autor ukázal pravou tvář svého světa a postavil Geralta do velmi obtížné situace. Díky této povídce si poté nese Geralt celým svým příběhem přezdívku „Řezník z Blavikenu“.

 

Geralt míří do Blavikenu, kde ho místní čaroděj, skrývající se ve věži, požádá o službu. O život mu usiluje stvůra, mladá žena narozená pod kletbou Černého slunce, a zaklínač ji má zabít. Ona dívka pak Geraltovi vypráví úplně jiný příběh, ve kterém je opravdovým netvorem sám čaroděj. Spáchal totiž nevýslovné činy na základě svých pověrčivých představ.

Zaklínač je dohnán před volbu, ať už se mu to líbí, nebo ne. Čí život ušetří a čí hrdlo podřízne, aby zvolil to menší zlo?

 

Kresba je vizuálně pestřejší a má ostřejší styl. Navíc se nebrání zkratkovitosti a je celkově přímočařejší. Kresba je odlišná od první povídky, což dodává komiksu zajímavou dynamiku. Dvě povídky a dva odlišné styly kresby.

Celkově je Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo osvěžujícím přírůstkem do světa Zaklínače, který si zaslouží pozornost jak od fanoušků, tak od nových čtenářů. Příběhy jsou věrné originálům a nabízejí poutavé dobrodružství Geralta. Ilustrace mají své kouzlo a každá přesně vystihuje samotnou podstatu povídky, které jsou díky nim ještě lépe zapamatovatelné. Za mě osobně tyto dvě povídky snad nejlépe vystihují svět zaklínače a samotnou povahu Geralta. Tento komiks doporučuji naprosto všem bez výjimky.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.