fantasy_sci.fi_svet

Recenze na první dva díly ze série Povídky a Pověstiny: Lily a Magor

 

 

Název díla: Povídky a Pověstiny 1 – Lily a Magor

Autor: Jaroslav J. R.Tylich

Počet stran: 192

Nakladatelství: Formal Group

Rok vydání: 2019

 

Děkujeme autorovi @Jaroslav J. R. Tylich za zaslání recenzního výtisku této knihy.

 

Mám rád zvláštní knihy. Mám rád originální příběhy, líbí se mi knihy, co jdou proti proudu a nehrajou si na to, jak splňují nejnovější literární trendy a snaží se nikoho neurazit a všem se zalíbit…

Lily a Magor je originální nejen svým názvem, ale také popiskem na zadní straně knihy.

Střelený příběh na hraně sci-fi, fantasy, grotesky a vonnegutovského pop-artu, v němž jako v každé nejlepší knížce nechybí pořádná zombie apokalypsa! Když jsem si tento popisek přečetl tak jsem si říkal, co to sakra může být 😁.

Co mám od této knihy očekávat. Navíc má jen 192 stran, což na kombinaci tolika žánru mi přišlo velmi málo.

Recenze

Jak bych začal…

Kniha je napsána velmi osobitým a těžko uchopitelným stylem. Kombinace hodně slangové mluvy s pěknou češtinou opředenou zajímavými a vulgárními slovy. Už jenom samotné jméno hlavního hrdiny Magor svědčí o velké originalitě. Mě osobně tento styl nevadil. Kniha se mi četla dobře, nestalo se mi, že by mě četba nebavila nebo se mi prostě nechtělo číst dál. Jedná se o humornou až groteskní knihu, která svým střídavým stylem určitě neosloví všechny.

Příběh, ten je řekněme zvláštní. Osobně jsem prvních 70 stran přečetl lehce ale byl jsem z toho mírně v rozpacích. Nevěděl jsem, co si o tom mám myslet. Zajímavý svět, originální názvosloví, rozdílné postavy. Spousty rozdílných postav. Máme tu tým elitních žoldnéřů Bravo Kachny, kteří jsou nejraději v klidu ve své oblíbené kavárně Začátek i Konec. Jejich členy jsem nestihl skoro vůbec poznat a pár hodin po dočtení bych vám jejich jména neřekl. Jejich úkolem je najít Jane a vypořádat se s vymítači Stolecké církve. Dále je tu stěžejní hlavní postava znovuzrozeného Magora a jeho romantická linka s Lily. Bohužel, se tu toho odehrává tolik v tak rychlém sledu, že jsem si z té romantické linky zapamatoval akorát určitou erotickou chemií opepřenou o spoustu narážek na Lyliín výstřih, který obývá opička.

Měli tu být zombíci, ano jsou tu, ale jen asi na 10 stranách. Místo nich jsou tu něco jako upíři, věční pijáci krve… Je to škoda, v části se začátkem zombie apokalypsy mě kniha vtáhla nejvíce. Škoda, že autor dále nepokračoval v zombie jízdě. Ta byla velmi dobře a humorně napsaná. Souboje měli šmrnc, autor vážně umí popisovat akční děj. Bohužel, se tu tak skáče mezi postavami a dějovými linkami, že jsem byl většinu času ztracen. Postavy se tu zjevují jak blesk z čistého nebe, a já jsem ani nebyl schopen je pořádně zařadit. Třeba jsem nepozorný čtenář, ale upřímně se mi toto často nestává.

Závěrem bych řekl, že se jedná o zajímavou knihu, která bohužel svým chaotickým a humorně groteskním stylem nebude sedět kde komu. Pro mě je to kniha dvou tváří na jednu stranu byly pasáže, které jsem slupnul na první dobrou, ale jinak jsem příběhem většinou proplouval jak bludný Holanďan, který někdy zakotvil a zasmál se fakt povedenému vtipů jinak jsem byl ztracen. Jsem zvědavý na druhý díl autor je velmi originální tvůrce se zajímavou fantazií, ale chtělo by to trochu souměrnosti a klidu do příběhu… Někdy méně je více 👍

Hodnocení 2,5⭐/5⭐

Název díla: Povídky a Pověstiny 2 Lily a Magor

 

Autor: Jaroslav J. R.Tylich

 

Počet stran: 215

 

Nakladatelství: Formal Group

 

Rok vydání: 2021

 

Děkujeme autorovi @Jaroslav J. R. Tylich za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Příběh druhého dílu pokračuje v příběhu, který známe z první knihy. Máme tu všechny postavy z předešlého dílu a tato velmi vybraná společnost zvláštních osobností pokračuje v zběsilém tempu, který toto dílo provází celou dobu. Po prvním díle jsem byl trochu na vážkách, jak se postavit ke knize druhé. Nakonec jsem to bral podle toho, jak jsem byl schopen se do četby ponořit a v tomto díle, se mi to dařilo mnohem víc než v prvním.

Recenze

Začnu příběhem ten je na tom časově a dějově mnohem lépe. Autor nám na prvních několika stránkách jednoduchým způsobem představí cely současný tým Bravo Kachen. Díky tomu jsem si tyto postavy mnohem lépe zapamatoval, což bylo velké plus oproti prvnímu dílu. Dále se autor vrací do historie Bravo kachen do doby, kdy ještě Bravo kachny nebyly a ukazuje nám zrod této originální skupiny nájemných žoldnéřů. Kniha je rozdělná na několik kapitol, které jsem za mě bral jako mezníky v historií Bravo kachen. V těchto kapitolách jsem se dozvěděli, kdo byl zakladatelem, tím prvním žoldnéřem, jak vznikl jejich název, jejich znak a dokonce je zde i interní, vtipná mini romance mezi žoldnéři. Autor prokládá tento retrospektivní pohled současným pokračovaní romantického melodramatu mezi Magorem (už jsem si na toto ujeté pojmenovaní hlavního hrdiny zvykl 😊 ) a Lily. Do toho současně pokračuje dobrodružství Bravo kachen, které jedou osvobodit Jane a snad bojuji úplně proti všemu a všem. Zní to chaoticky, což za mě asi prostě patří k autorovu stylu. Musím ale uznat, že v druhem díle vidím podstatné zlepšení ve vedení příběhu. Už jsem si nepřišel jako bludný Holanďan, ale jen jako jemně přiopil člověk, co se vrací z pracovního večírku domu a jen se mu trochu pletou ulice a nohy

Druhý díl stejně jako první je komická akční jízda, říznutá kapkou romance, jež je servírovaná v jídelním voze hodně rozklepaného rychlíku. Kniha je útlá, proto autor nezpomaluje ze zběsilého tempa. Příběh je zábavný proklán spoustou vtipu a osobitým humorem. Najdeme zde spoustu akce v některých částích mi přišla docela nepřehledná, chaotická a občas jsem nevěděl, co přesně se děje. Opět musím vypíchnout nešvar z prvního dílu, a to spoustu postav, které se objeví z ničeho nic a někdy tak jak se objevily, tak zaniknou, ať už kulkou, granátem nebo kreditní kartou. Nejedná se o žádný literární epos, je to moderní fantasy jednohubka. Tento druh literatury nebude sedět všem, já sám jsem stále někde na pul cesty.

Závěrem bych řekl, že si knihu potažmo celou sérií přečtete ať si uděláte vlastní obrázek o tomto specifickém díle. Určitě to beru jako rozšíření mých literárních obzorů. Druhý díl je za mě lepší jak první, ale stále je tam několik nešvarů a čtenář musí být pozorný jinak se bude ztrácet. Určitě chválím přístup a jedinečnost světa a postav, jež v něm kooperují. Tak jak jsem psal u prvního dílu, autorpotenciál a hlavně umí psát. Navíc se mi líbí zajímavé obálky u obou dílu, které svým vizuálem prozrazuji, že se bude jednat o vícero linek a osudu v jednom…

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Čtete české autory?