fantasy_sci.fi_svet

Výpravná středověká fantasy od českého autora - série Leviar

Aleš Diviš

Listovací ukázku najdete ZDE

Název díla: Leviar – Králova mlha

Autor: Aleš Diviš

Počet stran: 320

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2022

 

Moc děkujeme autorovi Alešovi Divišovi (@knihy_leviar ) , který nám ve spolupráci poslal svou knihu.

Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá tma.

Zloděj Nydeon a jeho pět přátel nehodlají jen přihlížet a rozhodnou se vyrazit do boje. Pomůže jim nejen síla a důvtip, ale i magické schopnosti Leviar, se kterými lze dokázat takřka cokoli. Třeba i rozhodnout bitvu proti Bílému králi. Ten má ale vlastní děsivý plán a nehodlá si ho nechat překazit…

Králova mlha je první díl české fantasy o skupině různorodých hrdinů, kteří mají stejný cíl. Je to výpravná středověká fantasy, a ty já naprosto zbožňuji! 😊

Aleš Diviš

Kniha má naprosto dokonalý přebal, který mě hned na první pohled přivábil jako můru ke světlu. Navíc knihu zdobí i přehledná mapa, která vypadá moc dobře a poskytuje nám potřebnou vizuální oporu k příběhu. Díky tomu máme i lepší orientaci v názvech měst a míst, které se ve světě vyskytují. Ohledně názvu ale třeba i také jmen jsem byla velmi příjemně překvapená, ale on už samotný název Leviar prozrazuje, že si autor na názvech dal opravdu záležet.

Příběh nám hned vše neprozrazuje, ale dozvídáme se kousky příběhu po částech, a tak jsme schopni spolu s hlavními hrdiny skládat tyto kousky jako puzzle, až k výsledku, který do sebe hezky zapadá. Autor nám v příběhu podává náznaky a indicie, které nám v pravý okamžik vše ohladí.

Líbí se mi, že tento příběh není zaměřený primárně na jednoho člena ale na skupinu. Je to takové skupinové tažení. Co mě na této knize úplně fascinuje je zajímavý magický systém včetně sil Leviar – krásně promyšleno a napsáno. Dále příběh dělají uvěřitelnější a ucelenější právě takové drobnosti jako různé příběhy (například vyprávění o skleněném meči) a malé zmínky k historii a mytologii světa. Jsou tam tak nenápadně vloženy, nenásilné a přitom jasné.

Aleš Diviš
Aleš Diviš

Postavy jsou velmi hezky vystavěny. Líbí se mi, že nejen vizuálně se každý z nich liší, ale i svým chováním a vystupováním. Postav jsem si oblíbila hned několik –Zloděje Nydeona, kterému je v této knize asi dáno nejvíce prostoru (a nejspíš bude i nadále nejdůležitější člen výpravy) a poté se mi také libí postava Yogrifa, rantira. Ale i třeba takový Ákim ještě neměl moc prostoru se ukázat, ale věřím, že to bude také velmi zajímavá postava. Každopádně i přes různorodost skupiny, toto dobrodružství funguje.

Moc se mi také libí představa zlých satyrů, kteří jsou v knize také velmi hezky popsány. Navíc zde máme i mytického nepřítele s velkou silou, takže již nám zde nic nechybí. 😊

Abych se přiznala, prvních několik desítek stran jsem měla v příběhu trochu zmatek, než si vše sedlo a poté jsem se do příběhu začetla a byl to naprosto úžasně strávený čas. Ono vždy chvilku trvá, než se v daném novém světě zorientujeme. A tady autor předvedl, že ač postav bylo hodně, dokázal to poutavě přednést, mělo to jasnou myšlenku. Svět je zde obsáhlý a pestrý, což ho dělá živějším. Najdeme zde hodně ras, které jsou rozděleny do svých území. (Winrift Ilisk – horští elfové, Yzard – rantirové atd.) Zde mají své kořeny a každé území má svou historii.

Aleš Diviš

 

Vyprávět autor opravdu umí a tím vás dokáže vtáhnout do děje. Krásně vybudovaná atmosféra, která na mě hezky doléhala. Někdo by řekl, že příběh je v některých pasážích zbytečně natahován, ale mě naopak přišel vyrovnaný. Možná někomu bude vadit i absence romantické linky, mě osobně tam nechyběla. Konec tohoto prvního dílu byl překvapivý a emotivní. Velmi nalákal na další díl.

 

Připadala jsem si jako ve světe her na hrdiny. A protože já osobně většinou dělám vypravěče neboli PJ (Pána jeskyně) tento příběh byl pro mě takové malé dobrodružství, z kterého určitě jedou budu čerpat do našeho dračákovského sezení. Protože námětů a detailů tam bylo opravdu dost a kniha má velký potenciál, který dle mě zatím hezky splňuje. Upřímně jsem byla zklamaná, že jsem již na konci knihy a kdyby již byl vydán další díl, rozhodně bych po něm hned sáhla.

Tento příběh potěší milovníky fantasy bez ohledu na věk i pohlaví! Myslete na to, že do čtení je důležité se ponořit, jinak vám důležité nuance uniknou a zbyde „jen“ zajímavý příběh.

Hodnocení  4,5⭐/5⭐

Aleš Diviš
Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Vadí vám, když není v knize romantická linka? Máte rádi středověké fantasy?