fantasy_sci.fi_svet
Recenze na českou antologií "Proměny Kafkovy Prahy"
napsal Robin 17.03.2025

Název díla: Proměny Kafkovy Prahy
Autor: Vícero autorů
Počet stránek: 320
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2024
Děkujeme nakladatelství @nakladatelstviepocha za zaslání knihy.
Kniha je vydána u příležitosti 100. výročí úmrtí pražského rodáka a jednoho z nejvýraznějších literátů 20. století Franze Kafky (3. července 1883–3. června 1924). Spisovatel a pražský rodák Franz Kafka se řadí mezi nejvlivnější literáty minulého století. Přestože uplynulo sto let od jeho úmrtí, zájem o jeho díla neopadá. Kafkovy romány a povídky mají světu stále co říci, a proto vychází u příležitosti kulatého výročí tato publikace, jako hold slavnému literátovi. Antologie povídek Proměny Kafkovy Prahy přináší dvanáct kapitol současných českých autorů napříč žánry.

Foto: Crew.cz
Tematická hloubka a propojení s Kafkovým dílem
Sbírka se snaží být tematicky velmi silně propojena s Kafkou, nejen v kontextu samotného autora, ale i širším smyslu, kdy Praha, jako město, je protkána jeho neviditelným vlivem. Bohužel ne u všech povídek jsem tam toho Kafku viděl a také se vůbec neodehrávaly v Praze. Povídky často čerpají z atmosféry, kterou Kafka ve své tvorbě vytvářel – zneklidňující, surrealistickou, s velmi realistické a povedeným obrazy světa, který je plný paradoxů, zároveň úzkosti a izolace, což se mi osobně velmi líbilo.
Jeden z výrazných rysů sbírky je, že různí autoři přinášejí odlišné pohledy na svět – ať už se jedná o povídky, které přímo navazují na Kafkovo dílo, nebo o příběhy, které se v něm pouze inspirovaly. Některé povídky kladou důraz na psychologickou složku, přičemž Praha/svět nebo nejbližší okolí je vykresleno jako něco, co tvoří a ovládá mysl jednotlivců. Jiné povídky zase vyprávějí příběhy, které zkoumají vztah mezi minulostí a současností, mezi skutečnými a imaginárními prostředím. Pokud jde o stylistickou stránku, sbírka je pestrá – jednotliví autoři mají různý přístup k jazyku, ale všechny povídky jsou v nějaké míře zneklidňující a tíživé, osobité. Stejně jako Kafka, i zdejší autoři se nevyhýbají složitým jazykovým strukturám, ale při zachování schopnosti vystihnout lidskou existenci v její absurdnosti. Některým autorům to jde lépe a jiným hůř, ale to je standard při četní povídkových knih. Různorodost se rovná různá kvalita.

Historické a kulturní pozadí
Sbírka také nabízí kulturní a historický kontext Prahy, a to jak v Kafkově době, tak v moderní perspektivě. Je fascinující vidět, jak se autoři snaží propojit Kafku a jeho dědictví s vývojem města a jeho různými proměnami. Některé povídky se dotýkají nejen osobního a psychologického aspektu, ale i širších společenských a politických změn, které v Praze probíhaly a stále probíhají.
Závěrem bych osobně vypíchnul tři povídky, které se mi nejvíce líbily. Za mě první a příběhově velmi silná povídka, která vytváří spoustu otázek je Žádost od Veroniky Fiedlerové. Stylisticky a co se týká podobnosti stylu Kafky, je povídka Ohrada od Ondřeje Neffa. Poslední a velmi čtivá a zábavná povídka Pod fasádou od Michaely Merglové,
„Proměny Kafkovy Prahy“ je sbírka, která čtenáře nejen zve do světa Kafkova, ale i do hlubších vrstev pražské identity, jak ji vnímají a vnímali současní autoři. Sbírka osloví čtenáře, kteří se zajímají nejen o Kafku, ale i o atmosféru jeho doby. Jako každá povídková kniha i tahle trpí na nestálou kvalitu, ale já osobně se spíše bavil a knihu jsem si užil.
Hodnocení 4⭐/5⭐

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
-
Recenze na komiks Immortal Hulk – Zelené dveře1. 12. 2022/0 Comments