fantasy_sci.fi_svet

Recenze na gamebook Nezemě: Zde jsou příšery!

mytago

Název díla: Nezemě: Zde jsou příšery!

Original: Neverland: Here Be Monsters! (2019)

Autor: Jonathan Green

Počet stran: 512

Nakladatelství: Mytago

Rok vydání: 2022

 

Moc děkujeme nakladatelství @mytagocz , které nám ve spolupráci poslalo tuto knihu.

Poslední dobou jsem si gamebooky opravdu oblíbila, proto jsem nemohla minout nový gamebook Nezemě: Zde jsou příšery! Knihu napsal Jonathan Green a u nás v Česku jí vydalo nakladatelství Mytago.

 

Jonathan Green je britský autor spekulativní fikce a má na kontě více než sedmdesát knih. Dobře známý svými příspěvky do řady dobrodružných herních knih Fighting Fantasy, napsal také beletrii pro tak rozmanité objekty jako Doctor Who, Star Wars: The Clone Wars, Warhammer, Warhammer 40 000, Sonic the Hedgehog, Teenage Mutant Ninja Turtles, Moshi Monsters. , LEGO, soudce Dredd a Robin ze Sherwoodu.

V roce 2015 nasadil temný steampunkový nádech dětské klasice, když vydal Alice’s Nightmare in Wonderland (Alenčina noční můra v říši divů), první ze série ACE Gamebooks.

(zdroj: http://jonathangreenauthor.com/)

Při své první plavbě patnáctého dubna roku 1912 se zaoceánský parník Titanic srazil s ledovcem. Neštěstí nepřežilo 1503 cestujících a členů posádky, 706 lidem se však podařilo zachránit. Mezi nimi byla i Wendy Darling a její fenka Nana.

Wendy se při evakuaci ztratila zbytku rodiny a její záchranný člun moře vyplavilo u pobřeží tajemného ostrova ztraceného v čase. Ostrov je domovem tvorů, kteří byli považováni za dávno vyhynulé. Přebývá zde také zapomenutý kmen a chlapec, který nikdy nevyrostl. Cestu do Nezemě si však našel i nechvalně proslulý pirátský kapitán James Hook s posádkou a ostrov se zlobí…

 

Tento gamebook je velmi zajímavý svou košatostí. Herní systém je skvělý a přesto, že vypadá složitě tak nebyl. Musím přiznat, že mě velmi bavil! Je to totiž více uvěřitelné, když máte dovednostní body, které si musíte upisovat. Tak samo výdrž (neboli životy), hbitost a bojovnost. Navíc si dle postav můžete ještě vzít další dovednosti, které se vám při putování budou určitě hodit. 😊 Já bych bez nich nejspíše nepřežila. A jaké dovednosti můžete mít? Já osobně jsem dostala, či si vybrala – sila vůle, stopování, zoologie, hieroglyfy. Ale můžete mít třeba i geologii, létaní, botaniku a mnoho dalších.

Je to doslova knižní hra na hrdiny. A jako každá správná hra, tak i tato začínala tím, že jsem si mohla vybrat postavu, ze kterou budu hrát. Průvodní listinu si můžete stáhnout ZDE. Což se mi také moc líbilo. Tento gamebook vám prostě dává na vybranou neustále. Já si vybrala postavu jménem Tygří Lilie, odvážnou lovkyni. Ke každé postavě se váže příběh, každá postava má svou minulost. Dále jsem obdržela vybavení a společníka (či jízdní zvíře) a mohla se vydat vstříc dobrodružství! A že ho tam bylo přehršel. 😊

Kniha je velmi hezky a kvalitně zpracována. Obálka knihy je lákavá, a přesto neslibuje nic, co byste v knize nedostali. Ke gamebooku jsem také obdržela mapu, která mi putování krásně doplňovala a mohla jsem se tak lépe orientovat. To ale pořád není vše, protože krásné a zajímavé černobílé ilustrace (a další různé značky a symboly) najdete i vně knihy.

Jako další plus tohoto příběhu je, že pro hraní potřebujete kostky, popřípadě balíček karet. Tím mohl vzniknout důmyslný soubojoví systém, který již není jen o tom, jak chytře se rozhodneme ale i jaké štěstí nám dopřejí kostky.

Závěrem bych chtěla říct, že jsem si tento gamebook užila. Jediná jeho nevýhoda je v tom, že se opravdu musíte soustředit a hrát dle pravidel. Využívat kostek či karet, a proto to není zábava na cestu autobusem či tramvají. Ovšem tuto nevýhodu naprosto převažuje to, že autor knihy umí velmi poutavě a hezky vyprávět, takže se v dobrodružství ocitáte doslova vy sami a prožíváte své vlastní dobrodružství.

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Další tip na gamebooky

Jakou knihu jste naposledy četli? Máte rádi gamebooky?