fantasy_sci.fi_svet

Boj o náramky moci pokračuje v druhém díle plném nečekaných spojenců a temných tajemství

napsala Janča   💛    26.03.2023 

Věčné mlhy

Název díla: Věčné mlhy – Družina zatracených (2.)

Autor: Jan Urban

Počet stran: 608

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2022

Obálka: Dominik Broniek

Moc děkujeme autorovi @muz_z_acapulca, který nám ve spolupráci poslal svou knihu.

Anotace:

Cesta za dvanácti náramky započala. Jenže v zemi, kde se právě probudila nevyzpytatelná magie, je třeba vážit každý krok dvakrát. Saccarovu družinu složenou povětšinou z městské gardy a nezkušených chlapců, kteří nikdy nepřekročili práh města, drží pohromadě jen chatrná víra a slib mrtvého čaroděje. Stačí, aby se jeden jediný z nich dopustil drobného přešlapu, a celá výprava bude v troskách. Navíc je takřka jisté, že Maldebrovi zabijáčtí Hlídači náramků mají oproti družině obrovský náskok…

Strážkyně Mlh Syhaia je poslední z ukradených Kostek osudu na stopě. Ví, že si musí pospíšit, pokud má jejímu zloději překazit plán přetvořit budoucnost k obrazu svému. Sama ale začíná postupně tušit, že to, co najde v cíli své cesty, je mnohem děsivější, než bohové vůbec mohli předpokládat.

Po roce se opět vracím k příběhu od autora Jana Urbana, který svou kýženou sérii pojmenoval Věčné Mlhy. Tato recenze se vztahuje na druhý díl z této promyšlené série s názvem Družina zatracených, a musím podotknout hned v úvodu, že jsou opravdu zatraceni. 😊 Jejich cesta je překážka za překážkou. Dokáže jí dvanáct mladých nezkušených vyvolených s pár členy nočních čepelí překonat ve zdraví?

Na první pohled se jedná o moc hezkou knihu, přebal je zajímavý a upoutá, ovšem nešvár této série je, že vzhledově nekorespondují. Což je velká škoda, prví díl vyšel v pevné vazbě s obalem, ale tento druhý díl je již v měkké a brožované. A teď se nabízí otázka, jaké zpracování se mi libí více – musím přiznat, že se mi více líbí přebal druhého dílu, a zřejmě proto, že je komplexnější a dospělejší a k příběhu se velmi hodí. To ovšem neznamená, že se mi první nelíbil, Syhaia je zajímavá postava ale zatím dle mě není ta nejdůležitější.

Začátek knihy byl pro mě trošku složitější, protože se v této sérii vyskytuje mnoho postav a mnoho příběhů, a než jsem si rozpomněla tak to chvilku trvalo. Každopádně pokud jste se o sérii dozvěděli nyní a přečtete obě knihy najednou, takový problém mít nebudete. Já se s takovou skutečností budu potýkat až po vydání všech dílu, protože si je budu chtít určitě aspoň ještě jednou přečíst pěkně po sobě. Autor původně zamýšlel tyto dva díly vydávat v jednom svazku, ale protože se mu to jaksi natáhlo, byl nakonec nucen příběh rozpůlit.  

Jak jsem již napsala, postav je opravdu mnoho, proto každý čtenář má volbu si najít své oblíbence ať už v kladných či záporných postavách. Mí oblíbenci jsou například neohrožený Saccar, kapitán nočních čepelí, který se snaží udržet skupinu dědiců za každou cenu na živu, i kdyby měl obětovat některé ze svých nočních čepelí.

Další oblíbenec je Valerad, který je bylinkář a snaží se léčit každou ránu svých kumpánu ať už fyzickou či psychickou. Také Jodele, která dokázala skoro nemožné, aby zachránila jednoho ze svých přátel. Dle mě je zajímavý člen družiníků Farun a odhalení jeho pravé povahy, velmi zajímavý zvrat v příběhu. Dále mě zaujala postava lorda Enezaggima (z Luagu) a věřím, že se s ním ještě budeme setkávat v dalších dílech. Jeho schopnosti a intelekt spolu s jeho postavením, velmi zajímavá kombinace. A také Dorian, který získal v prvním díle náramek Země a snaží se ho v tomto díle aktivovat. Postava Noční Stín knize dodává dávku energie.

Věčné mlhy

Moc se mi líbilo, že s probouzející magii se začali objevovat staré a dlouho zapomenuté příšery. Naštěstí i zde máme knihy, a navíc i magický deník jednoho mocného staříka Rolanda, který celou tuto výpravu spískal a poté odešel, a právě zde najdeme plno informací jak o lokacích, tak i o náramcích a monstrech. Navíc se vždy vyplatí mít ve skupině bývalého knihovníka (Haevar).

Věčné mlhy

V tomto díle se nachází mnohem více akce a zajímavých lokací (úkryty náramků) než v předešlém díle. Také obsahuje mnohem více dialogu a méně popisu, což dopomohlo k čtivosti díla. Boje s meleas a dalšími nepřáteli a netvory bylo velmi dobře popsány a někdy jsem si připadala, že i já sama jsem se ocitla uprostřed boje. Když se strážkyně Mhl Syhaia konečně dozví, kdo ukradl kostku osudu, rozpoutá se úžasný boj, který se mi odehrává v hlavě ještě nyní. Narazíme zde i na zlého nekromanta a jeho přisluhovače, kteří soupeří s družinou o nalezení magických náramků. 

Povětšinou sledujeme osud a rozhodnutí skupiny družiníků, kteří hledají magické náramky moci. Jedna z částí knihy nám i prozradí, co se stalo s jednou z dcer padlého lorda Rozenthaala, a jaký bude její další osud.

Padne také proroctví ohledně náramků moci, a to co se zdálo jako předurčení se stává spíše prokletím. Dočkáme se i tvrdé zrady a vcucnutí vírem nečekaných událostí.

Na konci knihy najdeme obsah – hlavní rody, jména, města, radu, obyvatelé, noční čepele ale i hlavní svátky, hodiny a dny. Dokonce tam najdeme i QR kód na soundtracky ke knize. A musím vyzdvihnout mapu království, kterou v knize najdeme. Tím se snažím říct, že je kniha opravdu dovedena k dokonalosti.

Závěr:

Jedná se o epické fantasy, sice prozatím bez velké epické bitvy, ale mám pocit, že taková brzy nastane, protože se mi zdá, že se na Gambale k něčemu schyluje. Nějaké náramky byly nalezeny a nějaké teprve nalezeny budou. První díl mi připadal více pro mladistvé, ale tento díl je již dospělejší a temnější, i přes to, že družiníci jsou stále chlapci. Některé pasáže jsou až nepříjemně mrazivé a hrůzu nahánějící. První díl nám chystal půdu na tohle dlouhé putování nočních čepelí a dědiců, kteří jsou předurčení nést a chránit náramky moci. Příběh se skládá jako puzzle a hezky do sebe zapadá a odhaluje první souvislosti. Mě se příběh moc líbil a užila jsem si ho, těším se na další knihu. A vám tuto sérii určitě doporučuji.

Hodnocení 4,5⭐/5

Vytvořili jsme fan arty ✏️ – by midjourney

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
WEB DESIGNER / AUTOR WEBU

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: