fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiks ke hře Kingdom Come Deliverance. Jak to všechno začalo?

napsala Janča   💛    27.03.2023

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Kingdom Come Deliverance

Autor: Bret Murphy

Kresba: Wilson Gandolpho

Počet stran: 104

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Kingdom Come Deliverance je jedna z nejlepších her, které kdy vytvořilo nějaké české herní studio. Sám jsem hru hrál, sice jsem ji nedohrál do konce, ale hra mě bavila a někdy bych si ji rád zahrál znovu. Velkou silou hry je její příběh s historický podtextem. Proto spousta hráčů chtěla vědět další věci a zajímavosti z tohoto povedeného příběhu. Proto vznikl také tento komiks.

Foto: Crew.cz

Komiksová předehra nám vypráví příběh o událostech před příběhem hry. Zikmundová vojska drancují české země a jeho nepřátele jsou den ode dne slabší. Bohužel, samotný Zikmund má problém. Potřebuje peníze na pokračování své válečné štvanice, a proto se zaměří na Stříbrnou Skalici, kde se nachází doly na stříbro. Zikmund a jeho poddaní vyšlou jako předvoj jednoho z nejkrutějších žoldáků, a to Prcka z jeho bandou. Prcek je všehoschopný parchant, který se nebojí mučení, vražd a zabíjení ve velkém…

Jedná se o zajímavý komiks, který se snaží rozšířit příběh a přiblížit události, které vedou ke příběhu samotné hry. Potkáme zde několik postav i míst, které známe přímo ze hry. Pro fanoušky a hráče hry se jedná o příjemné zpestření hry. Samotná přidána hodnotná ke hře není, ale až taková, jak jsem čekal. Je to spíše zaměřené na jednu postavu a události co se dějí okolo ní. Prcek je sice zajímavý ale o něm Kingdom Come není. Čekal jsem, že to bude pojato více do hloubky a více do politického spektra. Samotný děj je navíc retrospektivum, ve kterém se odehrávají další skoky v čase, takže je to docela chaotické. Je to rychlé a pro lidi neznalé příběhu naprosto nepoužitelné. Komiks mohl sloužit jako úvod a mohl vytvořit úrodnou půdu pro nové hráče. To se za mě ale nepovedlo. Podlé této předehry bych řekl, že je Kingdom Come jen brutální řezničina bez většího příběhu a charismatický postav.

Kresba mě zaujala je líbivá, detailní a má svou kvalitu. Bohužel bych od komiksů z historického prostředí čekal jiný druh kresby. Tady tato je dobrá ale za mě se pro tento komiks nehodí. Působí hodně americky a moderně. Nemá tu správnou atmosféru a charisma, které má Kingdom Come.

 

Závěrem – Jedná se o komiks, který má krásnou obálku, obsahuje krásnou galerií obrazů ke hře, ale tím většina superlativ končí. Příběh je jednoduchý a bez předchozí znalosti hry naprosto nekompetentní. Jedná se o velmi průměrné dílo i když se jedná o předehru k velmi známé hře. Myslím, že si to měli autoři Kingdom Come Deliverance lépe pohlídat, a vdechnout komiksu trochu svého scenáristického a vizuálního umu. Potenciál komiksu rozhodně nebyl naplněn. 

Hodnocení 2,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: