fantasy_sci.fi_svet

Recenze na Dámu z Agor-Nhat, gamebook z prostředí Domoviny

Dáma z Agor-Nhat

Název díla: Hrdinové Domoviny – Dáma z Agor-Nhat

Autor: Eva Lassler

Počet stran: 220

Nakladatelství: Black Tower

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme autorce @ronne_nurian za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.

 

 

Historicky první gamebook z prostředí RPG Dračí Hlídka.

V posledním roce jsem si přečetl/zahrál několik gamebooků. Většina z nich byla povedená ale našli se mezi nimi i horší kousky. Krása gamebooků spočívá v jejich rozmanitosti a možnosti tu rozmanitost ještě obohatit vlastním stylem a štěstím. Každý z nás řeší situace různě, někdo jde hned na věc, jiný zase radši obejde všechny možnosti, než něco zkusí a přesně toto nabízí Dáma z Agor – Nhat.

Dáma z Agor – Nhat si mě získala hned od prvních stran. Její herní systém je naprosto výborný, a přitom velmi jednoduchý. Základní koncept je postaven na pravidlech Dračí hlídky. Toto spojení knižního gamebooků a světa i pravidel DH mi udělalo velkou radost. Na prvních pár stranách najdeme vše, co k hraní potřebujeme navíc tu je i zmenšená/zkrácená verze osobního deníku. Do něho si zapište vaše základní atributy, které si musíte před začátkem hraní naházet. V tomto vidím velkou přidanou hodnotu, jelikož si pokaždé můžete naházet nové atributy a díky tomu může být hlavní hrdina pokaždé jinak silný. Jednoduchý koncept přitom velmi hratelný a zábavný.

Samotný příběh této knihy je skromný, uvěřitelný a při hraní/čtení této knihy se velmi snadno vcítíte do hlavního hrdiny. Eiryon Severin mladík, který se vrací do svého rodného města na pohřeb svého otce. Bohužel pro něho to nebude jediná mrtvola, kterou ten den uvidí. Tato hrozná událost ho nasměruje na smrtelně nebezpečnou cestu za poznáním děsivého rodinného tajemství. Toto tajemství přesahuje všechny zlé sny, které kdy Eiryon měl.

Svět Domoviny, ve kterém se příběh odehrává je v podání autorky Evy Lessler docela temný a má dobrou atmosféru. Jako čtenář/hráč musíte být velmi pozorní. Obtížnost gamebooku bych hodnotil jako příjemnou, musíte přemýšlet a zhodnocovat co je v danou chvíli nejlepší, přitom být stále pozorní. V příběhu se vyskytuje spousta odboček a slepých míst, které vás nutí ztrácet pozornost a poté vás postaví před důležité rozhodnutí a vy bloumáte nad tím, jestli jste někde něco nezapomněli. Samozřejmě se dá velmi lehce sejít z cesty nebo zemřít. Potřebujete nejen pevnou ruku při házení ale také trochu toho štěstí. Mě hraní/čtení velmi bavilo. Není to žádný epický příběh, ve kterém budeme zachraňovat svět nebo zabíjet tucty draků. Je to komorní, dobře napsaný a vymyšlený příběh. Pomalé detektivní odhalování pravdy je zábavné a souboje dokážou pěkně potrápit.

Závěrem bych řekl, že je to zábavný a napínavý gamebook postavený na základech Dračí Hlídky s příjemnou obtížností a zajímavým příběhem. Pokud neočekáváte epické zachraňování planety, ale máte radši trochu toho vyšetřování, kouzel a nadpřirozena. Je tato kniha/gamebook přímo pro vás.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Znáte Dračí hlídku? Četli jste už někdy gamebook?