fantasy_sci.fi_svet

Propracovaný a rozsáhlý fantasy svět v knize Ydris II.

Název díla: Ydris – Kniha druhá

Autor: Květoslav Hönig

Počet stran: 540

Nakladatelství: Nugis Finem

Rok vydání: 2021

Děkujeme autorovi @kvetoslavhonig za zaslání recenzního výtisku své knihy.

Ydris: kniha druhá se vrací ke známým postavám prvního dílu. Spád událostí se zrychluje, cesty se protínají. Kdo spatří dalších dnů a kdo se shledá s bohy? Kým bylo manipulováno a kdo tahal za provázky? Jaké lži se ukrývají ve zdánlivých pravdách a která tajemství vyvstanou na povrch?

Příběhy čekají.

Recenze

Nejdříve podotknu, že už je to přes tři roky, co jsem Ydris 1 četl. Takže první a důležitý poznatek byl ten že jsem ze začátku byl docela ztracen nejen v příběhu ale také v postavách, kterých tu je fakt hodně a každá z nich je svým způsobem pro celkový příběh velmi důležitá. Samozřejmě, některé více, některé méně ale většina tu má své pevně dané místo. Musím říct, že autor Květoslav Hönig nám v druhém díle nadále servíruje obrovský a propracovaný fantasy svět. Osobně mám rád, když okolo hlavního příběhu každé postavy či události je tvořen velký svět, který je rozsáhlý a propracovaný. Ydris kniha druhá přesně toto nabízí. V prvním díle jsme prožívali začátek příběhu, a se světem a všemi postavami jsme se teprve seznamovali. Druhý díl se nám vice rozvětvil, rozvrstvil a nabízí nám komplexnější pohled na celý příběh více a podrobněji rozepisuje všechny důležité události, jež se na kontinentě Envris zrovna odehrávají.

 

„Všichni jsme jen kulisy v životech ostatních“
Rydia 
Leander z Nassamu

Kniha má pomalejší tempo, to je dané nejen množstvím vícero rozehraných příběhu ale také písněmi a básněmi, jenž tento příběh doplňují a doprovází. Dodává to knize a celému světu uvěřitelnější tvář? Autor píše pěknou češtinou a kniha se mi četla dobře.

Děj knihy nebudu prozrazovat, ono by to kvůli své obsáhlosti stejně ani nešlo 😊… Tento autorův opus obsahuje rodové boje o moc plné intrik a zrady. Války, ve kterých velcí pánové nechávají pole poseté tisícovkami mrtvých a jejich krev mění půdu ve směs krve, vnitřnosti a lidské lhostejnosti. Jen aby získali to, po čem touží. Máme tu temné démony a krvežíznivá monstra, jež se nebojí vraždit nevinné lidi. Jsou tu hrdinové, kteří proti nim bojují pomoci meče i mocné magie a pokládají své životy za lepší svět. Příběhu ale vévodí osobní boje, některé hrdiny vede jen meč pomsty, jiní hledají pravdu, své blízké nebo mocné artefakty. Každá postava má svůj cíl, a jde si za ním. Některé postavy jsem si velmi oblíbil a jejích charakterová propracovanost mě pozitivně překvapila. Svět a postavy v tomto díle toho nabízí opravdu hodně…

Úryvek z knihy
Hrot brka škrábal o pergamen, jako když hrot dýky drhne o kůži hrdla. Intriky se promítaly do slov, která se stávala zbraní. Tekl inkoust namísto krve.

Musím vyzdvihnout propracovanost a celkový vizuál knihy. Samotná kniha na mě působí temně až magický. Jednoduchý černý obal, uvnitř je spousta osobitých kreseb, které příběhu dodávají tu správnou atmosféru. Svět této knihy není růžový a postavy povětšinou nejsou kladné. Jsou většinou šedé nebo černé v některých z nich se občas objeví trocha bílého světla, ale tento drsný a temný svět si zaslouží tvrdé a temné postavy.

Autor nám ke knize zaslal také užasnou, graficky pěkně zpracovanou velkoformátovou mapu Avirského království.

Závěrem kniha se čte dobře. Autorův styl psaní se mi líbil. Dokázal mě při četbě udržet a já se v myšlenkách plně věnovat příběhu i přes slušnou délku knihy (540 stran) a hodně dějových linek jsem po celou dobu byl do příběhu ponořen. Jedná se o velmi propracované a komplikované fantasy dílo, které se svým stylem dá přirovnat k americkým high fantasy. Je tu docela dost prvotřídně napsané akce, díky své délce a vícero různým příběhům, které se různě proplétají a některé spojí ve velké finále mi přišlo všechno tak akorát dávkované. Jsem s druhým dílem spokojen a líbil se mi o trochu víc než první díl. Jsem zvědavý, jak tento rozvrstvený příběh autor uzavře… Těším se na třetí díl.

Hodnocení 5⭐/5


Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máte rádi českou fantastiku?