fantasy_sci.fi_svet

Kniha Paní jara: Trnitá cesta v dystopickém světě plném dobrodružství a politikaření

napsala Janča   💛    04.08.2023 

Název díla: Paní jara

Autor: Leandra Sold

Počet stran: 276

Nakladatelství: Canc

Obálka: Zuzana Valková

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme @nakladatelstvicanc za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Musím přiznat, že mě opět překvapilo a potěšilo, jak je kniha kvalitně zpracovaná. Jsem doslova fascinovaná vizuální stránkou knihy, která je opravdu dovedena k dokonalosti. Už samotná obálka mě okouzlila svou estetikou a atmosférou, která přímo vyzařuje záhadností a nadpozemskou krásou Paní jara. Tento dokonalý výtvarný zážitek mě provází i do nitra knihy, kde si užívám každé zákoutí jejího designu.

Kniha je vně ozdobena květinovými motivy, což vytváří dojem, že držím v rukou kus přírody, který ožívá pod mými prsty. A nejen to, na pár stránkách knihy se objevují skvostně stylové černé stránky s bílým písmem, což vytváří podmanivou atmosféru a dodává knize něco neobyčejného. Skvělé!

Jedním ze zajímavých prvků, kterým se kniha pro mě stává neobyčejnou, jsou také básně, které zde najdeme. Tyto lyrické momenty přispívají k celkové atmosféře knihy a umocňují působivost příběhu Paní jara. Mě moc bavily a oblíbila jsem si je. 😍

A co najdeme v ní?

Leandra Sold nás zavádí do doby, kde svět, jak ho známe, již neexistuje. Děti vyrůstají pouze v ústavech a lidstvo se potýká s následky další devastující války, která poznamenala každého z nich. Avšak v tomto temném a bídném věku se na scéně objevuje Paní jara – bohyně zahalená v oparu prvních jarních bouřek, a překvapivě se přiklání na stranu obyčejných smrtelníků, stává se jednou z nás.

Autorka nám zde předkládá skutečně zajímavý příběh, který dokáže zaujmout a zároveň nabídnout mnoho hlubokých témat k zamyšlení. Kromě poutavého a do detailu promyšleného děje nás autorka oslovuje prostřednictvím silných postav, v nichž lze najít část nás samých. (Či našich příbuzných!) Skvěle zvládla propojení dvou světů v příběhu. 

Hlavní hrdinka jménem Stár je fascinující postavou, která mě uchvátila svou bojovností a důvtipem, ale zároveň mi připomněla mou vlastní zranitelnost. Příběh začíná v jejím dětství, kdy Star vyrůstá v ústavu a její osud se zdá být zpečetěný.

Avšak postupem času sledujeme, jak se z této zdánlivě bezvýchodné situace dokáže vymanit a začíná se vypracovávat na silnou a odvážnou dámu. Až do dospělosti ji provázíme na její pouti a sledujeme, jak se z dívky ze sirotčince stává respektovaná členka Elity. Ovšem doba a muži jí neustále dokazují, kde je její místo a pro co byla celý život vychovávaná.

Styl vyprávění, kde se prolíná despotická atmosféra s jemnými náznaky naděje byla velmi zajímavá. Autorka se nebála do příběhu zakomponovat násilí, což knize sedlo. Každá stránka má svůj význam a skrývá nečekané zvraty, které mě nepřestali překvapovat. Autorčino čtivé zacházení s jazykem a vytvoření sugestivního prostředí mě vtáhlo do světa „Paní jara“ a nechtělo mě pustit až do posledního slova.

První díl této začínající série je skvělým zahájením tohoto epického příběhu, ale zanechal po sobě plno otazníků, které vytvářejí neskutečně napínavou atmosféru a musím říct, že už se moc těším na další díl. Avšak neubránila jsem se pocitu, že kniha mi připomněla svým světem knižní sérii Selekce. Ovšem vše okolo bylo úplně jiné, nejspíš bych řekla, že dospělejší. Autorka zde zahrnula vše lidské – smrt, nemoc, násilí, manipulativnost. Otevřela nám dveře do reálného světa, kde se musíme vypořádat s komplexností lidské povahy.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: