fantasy_sci.fi_svet

Fantasy kniha "Vrčící naděje", dokážou nás vrčící tvorové spasit?

napsala Janča   ⭐  01.11.2023 

Název díla: Vrčící naděje

Autor: Lenka Hnátová

Nakladatelství: Canc

Počet stran: 194

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstvicanc za zaslání knihy.

Kniha „Vrčící naděje“ od české fantasy autorky Lenky Hnátové je záhadným a dobrodružným příběhem, který nás zavádí do světa, který byl zmítán válkou a nyní čelí ještě temnější hrozbě. Ale jaké?

Je to moje první knížka od této české autorky, proto jsem si o ní zjistila nějaké informace. Které vám teď ráda předám. Lenka Hnátová se do psaní pustila poprvé v roce 2018, po narození prvního dítěte, kdy na vymodlené rodičovské zjistila, že potřebuje rozvrkočený mozek po celém hektickém dni upnout k nějakému záchrannému bodu a uklidnit vlastní mysl. Příběhy nezapadají do jednotlivých žánrů a často v sobě nesou skrytá tajemství stejně jako jejich autorka. Co všechna díla spojuje, jsou zdrobněliny, které sama autorka používá i ve svém mluveném projevu a schytává za ně mnohdy až přehnaně nepřátelské reakce. Zbožňuje anime a yaoi. Nedívá se na české filmy. Nikdy nepoužije ve svých knihách jména svých dětí. Nechce špatné konce.

V tomto příběhu se autorka snaží vykreslit poutavý obraz postapokalyptického světa, kde se přirozený řád obrací naruby a kde lidstvo musí čelit neznámému a hrozivému nepříteli. Hlavním protagonistou příběhu je Samael Hrubý, vysloužilý voják, jehož úkoly se dramaticky mění poté, co se svět promění. Jeho vnitřní konflikt mezi jeho vojenskými instinkty a novými povinnostmi vytváří zajímavý základ pro příběh.

Přestože kniha nabízí zajímavé myšlenky a nápady, existují některé aspekty, které mohou čtenáře mírně zklamat. Občas se mi zdálo, že se autorka hlavně ze startu dost často opakuje. Mám radši, když je čtenář trochu nucen hledat smysl mezi řádky. Z počátku mi trochu trvalo se začíst, možná tím, že příběh byl z pohledu muže, který byl duší i tělem voják. Možná v tom hrála i svojí roli doba, kterou nám autorka nastínila a ta se mi opravdu nelíbila. Ženy, které měli stavbu těla jako muži. S ledovým srdcem a absolutně bez vášně. Takhle bych opravdu skončit nechtěla. Na druhou stranu musím uznat, že je to originální nápad a autorka se toho nebála. I chápu proč je takto vykreslila, aby ukázala kontrast těchto žen vůči těm, co byly v minulosti. Takže vlastně vůči nám.

Některé postavy a jejich motivace mohou působit nedostatečně rozpracovaně. Sama autorka si dílo ztížila tím, že polovina postav nemluví stejnou řečí. Tudíž nám zde chybí hluboké konverzace a rozprávky. Ovšem tohle bylo hezky nahrazeno hlubokými myšlenkami Samaela, který dost často o všem rozmýšlel ale většinou nezpochybňoval rozkazy. Díky těmto jeho myšlenkám, jsme se dost často dostali i do jeho minulosti a jeho vztahu s bývalým kolegou, který byl pro něj přítelem.

Děj byl velmi akční a svižný, kniha moc dobře četla, pořád se něco dělo. Autorka umí moc hezky navodit atmosféru. Hlavní postava byla velmi vtipná a také tak trochu natvrdlá :D, což bylo velmi reálné a lidské. Svět je velmi hezky vykreslen. Bohužel obálka mohla být trochu více poutavější a modernější, nejsem si jistá, zda bych se jí nechala zlákat ke koupi.

Celkově bych knihu „Vrčící naděje“ hodnotila jako takovou fantasy jednohubku, která nabízí několik zábavných momentů a zajímavých konceptů, ale také některé nedostatky, které brání dosažení vyššího hodnocení. Kniha zaujme čtenáře, kteří hledají netradiční fantasy příběh a jsou ochotni tolerovat určité nedostatky ve prospěch originálního vyprávění. Styl autorky je zajímavý a určitě si nějaké její díla ještě přečtu.

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: