fantasy_sci.fi_svet

Jak moc je Harley Quinn utržená ze řetězu se dozvíme v novém komiksu

Harley Quinn

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Název díla: Harley Quinn: Utržená ze řetězu

Autor: Mario Tamaki

Počet stran: 204

Nakladatelství: @crew_komiks

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks, které nám ve spolupráci poslalo tento komiks.

Anotace

S pěti dolary v kapse a batůžkem na zádech se patnáctiletá Harleen Quinzelová vydává do města Gothamu. Nemá strach – už jako dítě se poprala se spoustou těžkých situací a ví, že se svou umíněností a prořízlou pusou dokáže lehce proplout životem i v nejnebezpečnějším městě na světě. A když se jí ujme ta nejhodnější královna travesti kabaretu, Mamá, a na Gothamské střední škole potká svou novou nejlepší kamarádku, Ivy, zdá se, že Harley konečně našla místo, kde může vyrůstat a stávat se sama sebou. Jenže pak padne kabaret Mamá za oběť vlně developerské bezohlednosti, která má smést celou čtvrť, a Harley dostane zlost. Má dvě možnosti, jak proměnit svůj vztek v čin: může se připojit k aktivistce Ivy a spolu s ní vést kampaň za lepší kvalitu života ve čtvrti, nebo se přidat k tajemnému anarchistovi Jokerovi, který plánuje ničit jednu gothamskou korporaci za druhou.

Držitelka Eisnerovy ceny a Caldecottovy medaile, autorka Mariko Tamakiová (This One Summer), a výtvarník nominovaný na Eisnerovu cenu, Steve Pugh, přicházejí s příběhem o dospívání, rozhodnutích a jejich následcích, a taky o tom, jak se maličko výstřední děvče v Gothamu snaží objevit svoji vlastní definici světa.

Recenze

Harley Quinn je zajímavá postava. Její příběh vlastně nemá pevný základ. Batman ho má ve smrti svých rodičů, Superman ve zničení své rodné planety a prožití života na jiné. Za to Harley, ta jich má několik a každý je svým způsobem jiný. Zde v tomto komiksu ho dostáváme v úplně novém světle. Mario Tamaki to uchopila po svém. Ženská ruka tomuto komiksu velmi sluší. Příběh Harleen Quinzelové je pojatý velmi lidský velmi reálně.

 

Mladá holka, co má divoké a akční dospívání, prožívá vcelku normální život, ale její osoba až tak normální není. Ona je šílená, střelená se smyslem pro pomoc druhým, ale nebojí se odplaty. V bitvě o spravedlnost se většinou uchýlí k ne příliš kladným a džentlmenským způsobům, navíc nikdy nemá daleko k první ráně. Tento komiks nám prostě ukazuje Harley jako normálního člověka, který se zaplete do věcí, které jí, bohužel pro ní, dalece přesahují. Ona se ale přes to nebojí a vydává se do boje proti utlačování práv, do boje proti obřím korporacím a všemu co ubližuje jí a jejím přátelům. V tomto boji se prostě utrhne ze řetězu a stane se tou pravou Harley Quinn. Samozřejmě, zde nesmí chybět „Joker“ její alfa a omega. Ten tu má důležitou roli a naší hlavní hrdinku vlastně zformuje do její drsnější podoby. Navíc dostaneme i Bruce Wayna, takže za mě splněno 😊👍.

Harley Quinn
Harley Quinn
Harley Quinn

Komiks je svůj, je originální, je zábavný, je prostě dělaný pro mladé nové publikum, které se teprve ve světě DC komiksů rozkoukává, a starší matadory neurazí.

 

Kresba je bravurní, přesná, technický velmi vysoko. Nejen, že příběh krásně vykresluje také dodává Harley na šílenosti její mimka a grimasy, jsou hodně povedený. Jedná se o moderní kresbu pro moderní komiks. Barevnost odpovídá tomu, co se v komiksu děje, líbí se mi hra červené, černé, šedé při akčních scénách. Musím říct, že u tohoto kreslíře (Steve Pugh) si dělám velkou poznámku a budu jeho tvorbu sledovat více.

 

Za mě prostě hodně povedená věc. Určitě to doporučují těm čtenářům, co chtějí s komiksy teprve začít, je to super vstup do světa DC, hlavně super seznámení s postavou Harley Quinn.

Máte rádi hrdiny, kteří jsou mocní a takřka nesmrtelní? Nebo máte radši lidštější hrdiny?