fantasy_sci.fi_svet

RECENZE NA TŘETÍ DÍL ZE SÉRIE ZLATÁ GRAI - OTISKY CHRIBDY

napsala Janča   💛   30.12.2022 

Kristina Waagnerová

Název díla: Zlatá Grai – Otisky Chribdy (3.)

Autor: Kristina Waagnerová

Počet stran: 269

Nakladatelství: E-knihy jedou

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme autorce @kristinawaagnerova za zaslání knihy k recenzi.

Isarell zůstává uvězněna v katakombách Chribdy, krvožrouti rozhodují o jejím dalším osudu a staví ji před krutou volbu. Má se stát jednou z nich, členkou elitního sarreiského komanda a nevěstou Pátého karadhei, nebo sloužit Pánu Bašty jako mentálně ovládaný bojový otrok. Podaří se jí sehrát největší roli svého života?

 

Tento třetí díl jsem přečetla doslova jedním dechem. Hned po skončení druhého dílu s názvem Dotek viatáru jsem musela sáhnout po dalším. První změna oproti předešlým dílům je hned na přebalu knihy, vždy byla vyobrazena jen jedna postava ( v prvním díle – to je vyobrazená žena, Isarell ; v druhém díle je na obrázku muž -nejspíš bych řekla, že to bude Bastien-  se svým mečem) ale nyní na třetím díle jsou vyobrazeny hned dvě postavy. Jedná se o Isarell a jednoho z Karadhei, Páteho. Také hned na první pohled jde vidět, že třetí díl Zlaté Grai je o něco tenčí než ty předchozí, má necelých 300 stran.

Tento díl se liší od předchozích, a to ještě temnější atmosférou, Isarell po dobu třetího dílu je většinou zranitelná a v depresi. Celý tento díl se hlavní postava nachází v nepřátelském území, proto není divu, že se cítí zranitelně. Přes svou zranitelnost se ale Isarell dokáže dostat ze dna až na vrchol. Bohužel díky své svéhlavosti a tvrdohlavosti je brzy opět na dně. Procházíme si s ní cestou utrap a zmatení. Ale i ona zde nachází jakéhosi přítele, který má ovšem svou temnou stránku. Jedná se o Andreile Smrtihlava, který je za mě velmi povedená postava. Je tajemný a bojuje se svým přesvědčením.

Na druhé straně příběhu v Ellektrysu se setkáváme opět s divoženskou královou Ymirou a jejím odvážným rozhodnutím. Ovšem její láska ke své niliath převažuje všechny úskalí a vrhá se do nebezpečí, aby jí zachránila od trápení.

Moc se mi libí, že autorka ze své hlavní postavy – Isarell, nedělá dokonalou svatou osobu. I ona dokáže intrikovat, využívat, být impulzivní a lhát. Její rozhodnutí nejsou vždy správná a občas za ně někdo zaplatí. Chybovat je ovšem lidské, a tímto jí autorka vdechla punc uvěřitelnosti. Svět není jen černý a bílý, není dobro a zlo, ač se to tak jeví.

Obdivuji, že se v tom svém velkém a propracovaném světě neztratí sama autorka. A nejen, že se neztratí, ale když jako čtenář na chvilku na něco zapomenete, protože je to zastíněno jiným aktuálním dějem, autorka to brzy zase připomene a pokračuje v dalších pletichách a roztáčí další kolo dějových linií, které do sebe krásně zapadají.

Kristina Waagnerová

Závěrem – na tomto díle se mi líbí, že konečně plnohodnotně poznáváme druhou stranu barikády. Nemilosrdné sarrei, neustále krvežíznivé a nebezpečné. Příběh měl skvělé tempo a dovednosti autorky jsem chválila již né jednou. Dokonce jsem nedávno listovala opět prvním dílem, a ačkoliv mi některé věci hned tehdy nedocházeli nyní jsem je viděla hned a jiným pohledem. Určitě si tuto sérii ještě někdy přečtu a věřím, že si jí ještě víc užiju. Je to výjimečná série a určitě by vás neměla minout. Už teď se těším na další díl, který má autorka rozpracovaný. Doufám, že bude brzy. 😊

Cílová skupina této série jsou lidé, kteří milují epické fantasy. Série se se zdviženou hlavou může rovnat světové fantasy tvorbě.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej: