fantasy_sci.fi_svet

Recenze na knihu Alex Verus I - Předurčený

alex verus

Hodnocení  4,5⭐/5⭐

Název díla: Alex Verus – Předurčený (1.)

Autor: Benedict Jacka

Překlad: Kateřina Niklová

Počet stran: 320

Nakladatelství: @frantom.print

Rok vydání: 2020

Recenze: Janča

Moc děkujeme nakladatelství @fantom.print , které nám ve spolupráci poslalo tuto knihu.

Anotace

Alex Verus je nadaný věštec, který si v minulosti prošel peklem a dnes se od zbytku londýnských mágů raději drží co nejdál. Jenže když se jeho nejlepší kamarádka Luna zaplete do problémů, Alex ji nedokáže nechat na holičkách.

 

Po období relativního klidu tak najednou pro Alexe nastávají nebezpečné časy. Jeho služby vyžadují hned dvě strany, které po něm obě chtějí, aby jim pomohl odemknout záhadnou a mocnou relikvii. Ani jednu stranu přitom příliš nezajímá, jak důrazné prostředky budou muset použít, aby Alexe ke spolupráci donutily.

 

Alex má naštěstí sám po ruce pár spojenců, o které se může opřít. Bude totiž potřebovat každou pomocnou ruku, jestli má mít naději přežít. Ani v nejtěžších okamžicích však neztrácí svůj osobitý náhled na svět a schopnost žertovat.

 

Benedict Jacka nabízí akční a humornou urban fantasy z Londýna, jak ho většina lidí nezná. A věřte, že do poklidného má toto město daleko.

Recenze

„Když začala poslední obléhání, byl jsem polním velitelem celé armády světla.  A pak mě zradili.  Rada se mě začala bát. Byl jsem příliš slavný, příliš mocný. A tak mě v posledních měsících války, když už bylo naše vítězství jisté, poslali na smrt.“                              

                                                                                                                                             Abithriax

 

„Je to zvláštní pocit, držet v rukách něčí život, a na lidi to působí různě. Někteří to nenávidí; nedokážou to břemeno snést a co nejrychleji se ho zbaví. Jiní si tu moc užívají. Můžete to brát jako volbu a taky tomu tak je, ve většině velkých věci jste si ale ve skutečnosti vybrali už dávno. Teprve na rozcestí zjistíte, jaká vaše volba vlastně byla.“

                                                                                                                                            Alex Verus

 

Jako první bych chtěla vyzdvihnout přebal knihy, který sice bohužel není v pevné vazbě, ale jinak je barevně i digitálně moc dobrý. Upoutá pozornost, je moderní a typografie v tomto případě je dovedena do dokonalosti. Navíc k příběhu sedí, a přitom nic extra neprozrazuje, tajemný jako sám Alex Verus. 😊

Tato urban fantasy mě moc bavila, nadchlo mě vyprávění a příběh mága Alexe. Jeho příběh je velice originální a pro autora bylo určitě nesnadné, tuto zajímavou postavu držet na uzdě. Přeci jenom věštec je velice obtížné povolání a psát o tom, jak nahlíží do budoucností a u toho se nezamotat je solidní výkon. U této fantasy se mi líbí, že Alex se vůbec nepovažuje za nesmrtelného dokonalého mága, spíše naopak. Neustále se vyhýbá každodennímu ohrožení života, a to díky své magické moci a důvtipu. Jako věštec se totiž moc nemůže spoléhat na svou fyzickou sílu.

Musím uznat, že popis a fungování světa je na jedničku, bohužel jsem trochu postrádala vysvětlení některých druhů magie, ale to se dá očekávat, když je to teprve první díl série. Také zajímavé pojetí role věštce a reálně a pochopitelně popsaná jeho verze vědění. Hlavní hrdina totiž nedokáže vidět dlouhodobou budoucnost, a to z důvodu, že každé rozhodnutí budoucnost změní. Tudíž je schopný vidět budoucnost až v okamžiku kdy se pro ni aktér rozhodne a né dál než k dalšímu rozhodnutí. Ne že by byl věštec „slepí“ ale je zahrnutý mnohými verzemi budoucnosti… můžou být dvě, ale mohou jich být i stovky. Magie tohoto světa je opravdu promyšlená!

Postavy v tomto příběhu jsou velice zajímavé a mají svou historii. Jsou uvěřitelní. Luna je originální a mě osobně byla sympatická hned od první strany, kdy se objevila. Její odtažitost působila reálně a nebyla přehnaná. Samotný Alex je velice tajemná, vtipná postava se srdcem na pravém místě. Postavy jsou prostě své a mají hezky vystavěné charaktery. I popisy okolí nebyli vůbec fádní a například odbočka do snového světa, který má velký potenciál mě bavila.

Abych to nějak shrnula, není to žádná složitá četba, stránky ubíhají rychle a kniha je velmi čtivá. Má spád. Začátek byl sice trochu pomalejší ale za mě jen dobře, protože poté už akce střídala akci. Dokonce byli v knize sekce, kdy jsem se od ní nemohla odtrhnout. Popisy samotné magie a správná dávka politiky v zajímavých okruhách společnosti měla své kouzlo. Překvapilo mě, že kniha byla slovně moc hezky napsána… jazyk, slovní obraty, krásné věty, které měli občas až filozofický podtext.

První díl o mágovi Alexovi jsem si opravdu užila a doporučuji. I když samozřejmě jsem občas pociťovala nejasnosti ohledně některých postav či druhu magie, věřím, že nám tento svět v budoucích sériích vše objasní. Poodhalí tajemství, které v prvním dílu zůstává skryto.

Znáte tuto sérii? Chtěli byste vidět do budoucnosti?