fantasy_sci.fi_svet

Rozhovor s Českým kutilem, jaké to je modelařit?

czech medieval craft

Kdo tedy Czech Medieval Craft je?

Je to český kutil, který se zabývá modelářstvím – středověkou i fantasy tématikou. S projektem začíná a chce si vytvořit vlastní komunitu, s kterou bude moct sdílet svou vášeň pro modelářství ale i rady a názory. Chce lidem ukázat, že život není jen o videohrách. Doufá, že inspiruje další začínající modeláře, a naopak od zkušenějších dostane rady.

Jak sám autor projektu říká: Neexistuje správná technika, neexistuje nejlepší návod, jak co dělat… Chci se učit, rozvíjet a budovat komunitu lidí, kteří mě budou rádi sledovat, naučí se něco anebo naopak já se naučím něco od nich.

Českého kutila baví tvořit rukama, proto se vrhnul na stavby budov, dekorací či celých dioramat z běžně dostupných materiálů jako jsou krabice, polystyren XPS, kartony a další..

Rozhovor

Kdy jste se začal zabývat modelařinou?

Aktivněji to bude tak rok a půl. Nic méně, pamatuji si třeba když jsem byl menší tak když jsem byl u dědy tak ten měl celou řadu leteckých modelů a ukazoval mi je a já si s nimi hrával. Ale já sám osobně jsem se do toho pustil tak před rokem a půl. S tím, že rok jsem sledoval zahraniční tvůrce – jejich návody, všechny možné techniky, sledoval jsem co používají za materiál atd. Tímhle způsobem jsem se dalo by se říct učil. A před půl rokem jsem začal tvořit tento projekt. Není to jen tak výstřel do tmy. Opravdu jsem si vše připravoval pečlivě, aby jsem se mohl dostat vůbec do fáze, že mohu tvořit projekty. Tvorba celé mé pracovny, logo, intro ve videích a mnoho dalšího stálo hodně času a úsilí než jsem vůbec mohl tvořit projekty.

 

Proč zrovna fantasy a středověká zástavba? Proč ne třeba vojenská technika?

Proč? no mám rád středověk. Vládu Karla IV tu opravdu miluju. Dále filmy a seriály jako Pán Prstenů nebo Hra o trůny. To je moje velká záliba. A je tu ještě jeden důvod a to je, že modeláři na letadla, vojenskou techniku či vláčky mají pro mě jednu nevýhodu: Musejí v podstatě dělat projekty podle návodu. Jsou něčím vázání. To já osobně bych nezvládl, protože při první chybě by mě to prostě psychicky položilo a nemohl bych v projektu pokračovat. Za to já si vytisknu lehkou předlohu jak by měl projekt vypadat a pak tvořím a měním si techniky či detaily při pochodu. Mám variabilnost. A to se mi moc líbí. A k tomu se váže i to proč je moje téma i Fantasy – No protože kdybych měl stavět pouze Karlův Most podle reálného vzhledu, musel bych se soustředit na každičký detail, aby to bylo perfektní, ale když budu stavět Karlův Most ve stylu Fantasy, mohu si vzít jeho předlohu a přidávat tam něco co na něm reálně není a dodat právě tomu tu Fantasy atmosféru.

 

Máte oblíbeného modeláře mimo Českou republiku, který je třeba váš vzor na sociálních sítích?

Určitě mám, právě ze zahraničí nabírám všechny zkušenosti. Jmenovitě: Real Terrain Hobbies, Black Magic Craft, Max DM Crafting, RP Archive.

 

Máte v plánu v budoucnu vyrábět na zakázku?

Tak to by bylo hezké, ale myslím si, že momentálně na to nemám takovou kvalitu. Netroufl bych si z tak málo zkušenostmi dělat lidem projekty. Kvalita by nebyla tak dobrá, aby jsem za to mohl obdržet peníze. Ale bylo by to fajn tohle dělat. Třeba za pár let 🙂

 

Co pro Vás modelařina znamená?

Pro mě je to odpočinek. Když modelařím, nemyslím na svět. Vyčistím si tím hlavu od každodenní rutiny. MYslím si, že každý by si měl najít něco kde vyčistí hlavu. Někdo rybaří, někdo chodí na houby… Já modelařím.

czech medieval craft
czech medieval craft
czech medieval craft

Máte nějaké milníky v modelařině, které byste chtěl pokořit? (např. Minas Tirith :D)

Jo určitě milníky mám a i Vámi zmiňované Minas Tirith je v mém úkolníčku. Dále samozřejmě stavby jako Helmův žleb, Hagridova bouda nebo Černý Hrad ze seriálu Hra o trůny. To je co se týče Fantasy světa, ale mám tam i reálné stavby ze světa – například Karlštejn je mým velkým snem.

 

Odkud berete materiál a s čím se vám nejlépe pracuje?

Materiál beru tak všeobecně prostě na internetu. Zadám co potřebuji a koupím to na jakékoliv stránce. Hodně materiálu kupuji přes Amazon. Dělám to i tak, že jdu třeba do Hornbachu a jen tak chodím a hledám co by se mi třeba hodilo. A také chodím do lesa pro přírodní materiál – Mech, malé větvičky, kamínky, šišky – je toho hromada. S čím se mi nejlépe pracuje? Nemám tolik zkušeností se všemi druhy materiálu, ale z těch tří projektů co jsem vytvořil se mi dělal ten poslední nejlépe. Tam jsem použil takové hubené měkké desky právě z amazonu a práce s nimi byla skvělá.

 

Co si od tohoto projektu slibujete?

Slibuji si od toho, abych se líbil lidem natolik, že třeba i díky mě začnou modelařit a zkusí něco doma tvořit svého, ale nemusí to být zrovna modelaření. Chci, aby mí fanoušci pochopili moji myšlenku – a to je, že život není jen o tom počítači a netflixu. A ať si každý najde něco na odreagování. Nějáký svůj odpočinek. Já ho našel v modelaření a pokud někdo jiný díky mě začne chodit do lesa na houby nebo začne rybařit budu opravdu moc šťastný. Myslím si, že je to v dnešním světě zapotřebí. Najít v sobě klid.

 

Odkud berete inspiraci či návody na své budovy?

Tak to souvisí se zahraničními tvůrci. Vnuknou mi myšlenku a já se ji snažím po svém realizovat. Někdy jen tak procházím obrázky středověkých budov a která mě zaujme tak si ji uložím.

 

Co plánujete do budoucna?

V nejkratší době plánuji začít tvořit menší vesničku. Rád bych zavítal do světa 3D tisku, ale to je vzdálenější budoucnost. Určitě mám v plánu vytvořit systém soutěží. No a v neposlední řadě se musím pořád učit a rozvíjet se v modelaření.

Zkoušíte modelařit?