fantasy_sci.fi_svet

Konec liDCtva: Osvěžující kombinace apokalypsy a humoru v komiksu

napsala Janča   💛    16.05.2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Konec liDCtva

Autor: Tom Taylor

Počet stran: 232

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

KONEC NADEŠEL!

Šest set milionů lidí. Tolik se jich stalo obětí záhadného techno-organického viru, který se rozšířil na naší planetě. Šest set milionů nakažených. Šest set milionů proměněných v nemyslící vrahy prahnoucí po smrti a ničení.

A to je jen začátek.

Města. Národy. Podmořská království i rajské ostrovy. Jeden po druhém podléhají hordám monster. Mezi Zemí a naprostým vyhubením lidstva už nyní stojí pouze Superman, Batman, Wonder Woman a také ostatní členové Ligy spravedlnosti…

Ale jak dlouho vydrží?

Nic z toho, čemu dosud museli čelit, je nemohlo připravit na masakr takových rozměrů. Nic z toho, co kdy spatřili, se nevyrovná míře tragédií a hrůz, které se rozpoutaly na Zemi. A tak zatímco jsou hrdinové i zločinci, bohové i monstra vyhlazováni, jedna otázka zůstává:

Co se stane s nejmocnějšími hrdiny světa, pokud svět skončí?

Komiks „Konec liDCtva“ je apokalyptický a nekompromisní příběh, který si zaslouží pozornost všech fanoušků komiksu a dystopických sci-fi.

„Moje máma vždycky říkávala, že žádné nestvůry neexistují. Že se v temnotě nic
neskrývá. Nic na mě ze stínů nevyskočí. Přála bych si, abych mohla říkat svému
dítěti to samé. Jenže jsem těch nestvůr viděla už víc než dost. Vím, že jsou
skutečné. Ale jednu věc jsem netušila…“

 

Přestože se vizuál komiksu „Konec liDCtva“ zdá být velmi působivý s množstvím detailů a barev, přiznávám, že mi chyběla atmosféra skutečné apokalypsy, kterou by kresby mohly dokonale vykreslit. Některé obrazy a scény vypadaly příliš jasně a málo temně na to, aby odpovídaly realitě katastrofy. Přesto musím uznat, že kresba byla stále na vysoké úrovni a držela si stejnou linii po celý komiks. Když to srovnám s komiksem, který jsem naposledy četla, což byl Arkham, tak tam byla kresba doslova depresivní a temná, naprosto šílená ale velmi originální. Srovnání těchto dvou komiksů mi pomohlo v hodnocení.

„Je ti dobře? – Přímo báječně. Jen jsem zrovna upálil svého kámoše a rozsekal mu auto, zatímco jsem se válel v jeho popelu. Co jste dneska zažili vy? – Celá moje planeta byla zničena. – No dobře, nemusíme hned soutěžit.“

 

Dalším zajímavým prvkem je zde také to, že hrdinové mají již rodiny, což přináší do příběhu ještě větší emocionální hloubku a zájem. Vidíme tak jejich boj nejenom o přežití, ale také o ochranu svých blízkých, což způsobuje, že se čtenáři s postavami ještě více ztotožní. Bohužel zde ve velkém množství postav, nemáme moc čas zpozorovat nějaký extrémní vývoj postav. Autor dokonale zachycuje destruktivní lidské povahy, která se projevují v extrémních situacích.

I přesto, že se mi některé prvky v komiksu Konec liDCtva zdály jako klišé, nemohu popřít, že Tom Taylor má skvělou schopnost vyprávět poutavý příběh. Online síť jako způsob šíření apokalypsy byl zajímavý nápad, který byl i dobře uplatněn. Navíc jsem si velmi oblíbila postavu Konstantina, která dodávala komiksu nutnou dávku humoru. Komiks se snaží najít rovnováhu mezi temnou apokalypsou a humornými momenty, což je vítané osvěžení v žánru. Tom Taylor se v tomto směru dokázal výborně orientovat a celkově se mi líbila jeho schopnost vybalancovat vážné momenty s humornými. To neznamená, že se téma nebere dostatečně vážně, ale právě toto spojení dělá z komiksu zajímavé čtení a nabízí to správnou atmosféru pro příběh. Je skvělé, jak si postavy zachovávají svůj charakter i v neuvěřitelných situacích a přesto zůstávají věrní sobě. Celkově tedy musím říct, že i když se mi některé prvky zdály málo originální, byl to svěží, jasné a zábavné čtení.

Komiks obsahuje sešity Konec liDCtva č. 1-6 a nachází se zde i bonusový příběh „Den jako stvořený pro smrt“, který je dalším temným a násilným příběhem, který nenechá čtenáře chladným.

Ještě bych ráda zdůraznila, že osobně jsem si v tomto komiksu nejvíce oblíbila funkci neviditelného vypravěče, který nám příběh poutavě vyprávěl a přinášel nové zajímavé aspekty do celkového děje. Rovnice anti-života byla rovněž skvělým nápadem, který autor využil s velkou dávkou kreativity a inovace. Tyto prvky pomohly komiksu vytvořit svěží a originální atmosféru, která mi připadala naprosto fantastická. Celkově tedy musím říci, že tento komiks je velmi kvalitní a rozhodně stojí za to si ho přečíst, zejména pro fanoušky DC světa a zombie apokalypsy.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: