fantasy_sci.fi_svet

Recenze na audioknihu Nadace a Říše od Isaaca Asimova

napsal Robin   💛    20.04.2023 

Název díla: Nadace a Říše

Autor: Isaac Asimov

Délka nahrávky: 10 hodin 9 minut

Interpret: Martin Myšička

Režie: Hynek Pekárek

Nakladatelství: Onehotbook

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @onehotbook za zaslání audioknihy.

Nadace a Říše

Je druhým díle této série. V ději se dostáváme do období, které Hari Sheldon předpověděl. Galaktická říše se rozpadla a jejím zbytkům velí císař Kleon II. Sledujeme příběh několika lidí, kteří se snaží s touto temnou dobou vypořádá a zkrátit toto období. Do hry bohužel vstupuje neznámá bytost, kterou obklopuje až mystická aura. Mezek – jedinec obdařen naprosto nepředvídatelnými biologickými a psychickými vlastnostmi je velkou hrozbou pro všechny. Bude to velký boj nejen pro Říší ale také pro Nadaci.

V první řadě musím říct, že jsem knihu poslouchal v její audio verzi od nakladatelství „Onehotbook“ a tento poslech jsem si velmi užil. Hlas a přednes Martina Myšičky mě zaujal. Hudba a zvukové efekty jsou na vysoké úrovni, celá režie je špičkové kvality.

 

Asimovův styl psaní mě upoutal už na první stránce a držel mě v napětí až do posledního slova. Je pravda, že pro dnešní generaci může být tato kniha hodně utahaná a celkově velmi ukecaná. Velkou silou Asimových knih jsou postavy a dialogy. Ty jsou skvěle napsané a neustále se vyvíjejí. Jejich vzájemné konverzace a dialogy jsou velmi povedené a každá jedná konverzace je malým dílkem do obří skládanky. Je pravda, že u poslechu jsem musel být více ostražitý, jelikož každé slovo může být důležité a v takovém obřím množství dialogů se muže důležitá informace ztratit velmi lehce.

 

Děj této knihy je rozdělen do dvou částí a každá část má své lepší a hroši části. Více mě bavila ta část s hlavním záporákem Mezkem.

 

Jednou z nejvýraznějších vlastností knihy je Asimovova schopnost predikce. Když vezmu v potaz, že kniha byla poprvé vydána roce 1952, musím konstatovat, že autor vizionářský pohled na vývoj společnosti a různé technologie hodně předběhl svou dobu. On snad musel mít stroj času. Toto dílo zahrnuje myšlenky, jako jsou informační války, kybernetické útoky a podobné záležitosti které jsou dnes v naší době běžné tehdy byly čistá fikce.

 

I když je kniha poměrně krátká (240), Asimov dokázal do ní přenést mnoho myšlenek a dějem a zpracováním se zdá mnohem delší, než je. Je to zvláštní dílo. Přišlo mi dlouhé přitom jsem se od jeho poslechu nemohl odtrhnout. Je to průkopnické sci-fi s obrovským přesahem. Děj je spíše politického a psychologického rázu. Samotné finále bylo velmi překvapivé a dodalo knize šmrnc a grady.

Závěrem – Jedná se právem o kultovní dílo, je to druhá kniha ze tří, takže je spíše vyplňující ale velmi zábavná, napínavá s nečekaným a překvapivým koncem. Jestliže máte rádi akční či military sci-fi nebude „Nadace a Říše“ šálkem vaší kávy.Je to originální dílo, které se musí brát jinak. Je to politické Space opera s vytříbeným jazykem a úchvatnými dialogy.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.