fantasy_sci.fi_svet

Recenze na české fantasy Kronika Osudu: Hadí královna

napsal Robin  🤴    15.04.2023

Název díla: Kroniky osudu 1: Hadí královna

Autor: Zuzana Štorková

Počet stran: 460

Nakladatelství: Powerprint

Rok vydání: 2022

Děkujeme autorce @zuzanaatorkova_autorka za zaslání knihy.

Kompletní recenzi naleznete na našem webu. Odkaz v BIU.

Kroniky osudů 1: Hadí královna je prvním dílem chystané fantasy série. Já osobně mám fantasy série velmi rád, navíc jsem sledoval vznik této knihy a vím kolik to dalo autorce práce, aby její kniha vyšla. Jsem rád, že se to povedlo a já si mohl knihu přečíst.

 

Hlavní dějová linie se točí okolo Lilie, která dokáže mluvit s hady a díky této schopnosti je označována jako hadí královna. Tato schopnost jí dělá výjimečnou a jak dobře víme, výjimečnost se ne vždy setká s pochopením, a vesničanům spíše tato mladá dívka naháněla strach. K tomu přidejme tajemné zlo, které sužuje blízké okolí a někoho, kdo chce získat tajemnou hadí královnu do své moci a vznikne nám z toho zajímavý příběh. V tomto spletitém příběhu také najdeme lásku, dávné proroctví, temné čaroděje, radu starších a spoustu dalších záludností, se kterými se nejen hlavní postavy musí popasovat.

Mě upřímně se kniha četla velmi dobře. Nejedná se sice o nějaké literárně převratné dílo, ale stránky ubíhaly jedna za druhou bez toho, aby na mě působil nějaký rušivý element. Příběh je plynulý a jeho posloupnost je pevná. Líbí se mi, že autorka rozjela vícero dějových linek a já jsem mohl sledovat ne jeden příběh ale hned tři. Takže tu máme nejen jednu romantickou linku, ale hned dvě přitom jedna je spíše milostným trojúhelníkem. Musím pochválit romantiku, kterou osobně ve fantasy moc nemusím, ale zde v tomto příběhu je moc hezky napsaná a neměl jsem z ní pocit, že by autorka moc tlačila na pilu. Díky tomuto faktoru působila velmi opravdově a přirozeně. 

Kniha je dobře poskládaná, je tu dostatek soubojů i magie. Najde se zde spousta zajímavých situací a dialogy mají svou kvalitu a hloubku. Kladně hodnotím výkon autorky, která v příběhu dokázala prolínat své dějové linky, které by bez sebe navzájem nemohli pořádně fungovat. Malou výtku mám k délce knihy. Mám radši když jsou věci, hlavně ve fantasy, více a komplexněji popisované. V této knize se odehraje spousta věcí, které jsou zajímavé a určitě by se daly více rozepsat. Chybí mi vzletné popisy především míst, ve kterých se děj odehrává. Při četbě mám rád určitou atmosféru, zde jsem knihu četl rychle až strojeně. Rád se kochám a rád při četbě knihy zaletím myšlenkami někam dál. Zde příběh až tak nepodnítil mou představivost.

Postav tu je několik, většinou na mě působily dobře a já jsem si ihned našel svého favorita. Chválím autorčinu fantazií, co se týče bytostí a monster. Vymyšlené jsou tak, aby do světa zapadly a nepůsobily příliš umělé, což nikdo z nás nemám rád.

Závěrem – Hadí královna je velmi zdařilé fantasy, které má určitě potenciál přerůst ve výbornou sérii. Jedná se o první díl chystané série, takže konec i přes určité finále zůstává otevřený a hlavní dějová linie je v začátku. Knize by slušelo 50 stránek navíc pro větší rozepsání a budování lepší atmosféry příběhu anebo osekat množství situací, které se tam odehrávají. Máme tu několik klasických žánrových klišé, temný čaroděj, proroctví, vyvolená a další. Osobně mi to moc nevadí, jelikož v této knize najdeme také několik originálních věci, které konkurují těmto klišé a tvoří vyrovnaný příběh. Upřímně jsem zvědav, co má autorka vymyšlené dále a kam nás tento příběh zavede.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: